Eli ajattelen ekan auton ostoa ja olen ollut vm97 mersun kyydissä. Missään muussa en ole vastaavaa tasaisuutta kokenut.
Siispä kysynkin, että onko vanhemmissa mersuissa (lähinnä v85-95) yhtä tasaista kyytiä? Eli puhun ihan kohtaisen kokoisista E, S ja C malleista.
Eli vaikka tuollainen Mercedes-Benz 190 2.0 E vm89. Onko eroja muihin saman ikäluokan autoihin etenkin tasaisessa kyydissä=?
Siispä kysynkin, että onko vanhemmissa mersuissa (lähinnä v85-95) yhtä tasaista kyytiä? Eli puhun ihan kohtaisen kokoisista E, S ja C malleista.
Eli vaikka tuollainen Mercedes-Benz 190 2.0 E vm89. Onko eroja muihin saman ikäluokan autoihin etenkin tasaisessa kyydissä=?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Huomaa kyllä, että olet noviisi Mersujen tuntemuksessa. Ei se tasainen kyyti niinkään vuosimallista ole kiinni, kuin auton koosta ja kunnosta. Yleisesti ottaen S kulkee äänettömimmin, sitten E ja viimeisenä C. A:ta en tässä yhteydessä Mersuksi laske. Mainitsemasi 190E ei oikeastaan kuulu mihinkään em. kategoriasta, mutta jos se johonkin pitää sijoittaa, niin se on lähinnä C-sarjaa. Mersujen mitat japainot ovat tosin kasvaneet vuosien saatossa ja nykyinen E saattaa olla jo yhtä äänetön ja tasaisesti kulkeva kuin vanhempi S. Painolla on suuri merkitys tasaiseen kulkuun edellyttäen, että jousitus, iskunvaimennus ja kori on muuten kuosissa. Varsinkin vanhemmissa Mersuissa dieselit ovat suhteessa äänekkäämpiä. En tiedä millaisella -97 -mallin Mersulla matkustit, mutta ainakin -85 eteenpäin olevat hyväkuntoiset ässät lienevät käytännössä yhtä äänettömiä ja vakaita kuin se josta sinä sait kokemusta ellei se sitten ollut "ässä"....
aina mersussa tasainen kyyti on jos alusta on nkunnossa mutta pikkumersut eli nämä 190 ja c mallit ei ole kyllä niitä parhaita, meteli on kova sisällä ja ahtaat sisätilat ja maksavat yhtäpaljon kun isommatkin.
Jos ikähaarukka on 85-95 niin ehdottomasti w124 --> isompi, on hiljainen ja hieno ajaa.. niinkuin mersu koskaki..
...menee tasaiseen ja äänettömästi jo S-malli vuosimallista -73 jos on hyvässä kunnossa. Vanhemmatkin ainakin tasaisesti.
"C-mallissa meteli kova sisällä"..ohhoh..Itse vaihdoin nimenomaan 124;sesta vm.2000 C200;seen, ja voin sanoa, että kyyti huomattavasti parempi, hiljaisempi ja eikä niillä tiloillakaan suurta eroa ole.Sitäpaitsi C on jopa E;tä( uusia) parempi matka-ajossa, ei läheskään niin sivutuuliherkkä, ja minusta C;sessä paremmat penkit.
Kyllä C-mallin mersu tai "tenavatähti" on sellainen kippo johon ei saisi mersuntähteä nokalle laittaa. Samaa luokkaa alemman keskiluokan autojen kanssa kuten Focus, Civic ym. Mitatkin on hämmästyttävästi samoja. Miten joku voi maksaa 40-50t euroa autosta kun vastaavia saa uutena 20 tonnilla.
ehdottomasti c- malli on paras matkaajossa!! ja mitä meluun tulee, niin en kyllä oo huomannu et ceessä meluais, taitaa olla E äänekkäämpi!! Toisena autona oli 1.9 vm 90 pikkumb ja kyllä se melus enempi ku tää nykynen cee.. Ja eix c malli oo kestävämpi, (Eessä kuulemma löytyny uudehkoissa jo ruostetta)
OOTko kikii oikeesti ostamassa mersua? Vai pilailetko taas ? tuliko monoa yleistä autoilusta palstalta?
ps:muille tiedoksi, että tämän avauksen kirjoittaja on kiki, tunnettu häirikkö ja olemattomien vikojen(mielikuvitus-autonsa vikojen) kanssa painiskeleva häiriintynyt teini.
olisi W123 300TD farmari ja tietty automaatilla! W124:n jälkeen mersun laatu on tippunut alemmas!