Riikaan lasten kanssa

Anulinukka

Olemme menossa heinäkuussa lasten kanssa Riikaan, olisiko kellään ideoita 10 ja 13 vuotiaiden kanssa tekemistä, ruokailu, nähtävää yms?

Kiitos

5

818

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen matkaaja
      • Anulinukka

        Kiitos kovasti, käydään tsekkaamasssa ;)


      • Riganieki

        Yksi mielenkiintoinen paikka on Goplanet. Eläintarhan vieressä on suuri Mezaparks puistoalue. Siellä voi esimerkisi vuokrata isoja (aikuisillekin sopivia) polkuautoja ja ajella puiston alueella. Tuon ikäisten kanssa voisi myös kiertää vanhassa kaupungissa. Ei mitään kuivaa vuosilukujen ja arkkitehtien pänttäämistä, vaan keskiaikaa, ritareita, pyöveleitä....se on loppujen lopusi mielenkiintoinen paikka legendoineen jopa tuon ikäisille. Kaupungin kanavalla voi vuokrata polkuveneitä. Jurmalan biitsillä kannattaa kyllä käydä. 33km hiekkaranta kaikkine aktiviteetteineen on vaikuttava.


    • Uudelleen Riikaan

      Kävimme viime kesänä Riiassa ja yhtenä päivänä kävimme Mezakakiksessa. Jos siis seikkaileminen korkealla puiden välisiä köysiratoja pitkin kiinnostaa, niin sinne kannattaa mennä.

      Hotellilta saimme hyvät neuvot millä linja-autolla pääsee.

      http://www.kakiskalns.lv/en/adventure_park/

      Paikassa oli eri tasoisia ratoja, osaan ei muistaakseni silloin 10-vuotiaani saanut mennä, joten haastetta riitti ihan aikuisllekin.

      • Riganieki

        Em. paikka sijaitsee Siguldassa. Siguldassa on myös toinen vastaava paikka, Tarzan seikkailurata. Aivan sen vieressä on kelkkarata, joka sopii myös nuoremmille. Ei tosin ihan pienille lapsille. Samassa puistossa myös
        maailmanpyörä, josta on hulppeat näköalat. Siguldaan on helppoa ja edullista mennä myös junalla. Jos menee niin, että auto on käytettävissä, on Bucefals hyvä ja edullinen ruokapaikka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      248
      1060
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      880
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      223
      822
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      821
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      69
      706
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      56
      648
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      91
      581
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      528
    10. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      37
      509
    Aihe