Riikaan lasten kanssa

Anulinukka

Olemme menossa heinäkuussa lasten kanssa Riikaan, olisiko kellään ideoita 10 ja 13 vuotiaiden kanssa tekemistä, ruokailu, nähtävää yms?

Kiitos

5

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen matkaaja
      • Anulinukka

        Kiitos kovasti, käydään tsekkaamasssa ;)


      • Riganieki

        Yksi mielenkiintoinen paikka on Goplanet. Eläintarhan vieressä on suuri Mezaparks puistoalue. Siellä voi esimerkisi vuokrata isoja (aikuisillekin sopivia) polkuautoja ja ajella puiston alueella. Tuon ikäisten kanssa voisi myös kiertää vanhassa kaupungissa. Ei mitään kuivaa vuosilukujen ja arkkitehtien pänttäämistä, vaan keskiaikaa, ritareita, pyöveleitä....se on loppujen lopusi mielenkiintoinen paikka legendoineen jopa tuon ikäisille. Kaupungin kanavalla voi vuokrata polkuveneitä. Jurmalan biitsillä kannattaa kyllä käydä. 33km hiekkaranta kaikkine aktiviteetteineen on vaikuttava.


    • Uudelleen Riikaan

      Kävimme viime kesänä Riiassa ja yhtenä päivänä kävimme Mezakakiksessa. Jos siis seikkaileminen korkealla puiden välisiä köysiratoja pitkin kiinnostaa, niin sinne kannattaa mennä.

      Hotellilta saimme hyvät neuvot millä linja-autolla pääsee.

      http://www.kakiskalns.lv/en/adventure_park/

      Paikassa oli eri tasoisia ratoja, osaan ei muistaakseni silloin 10-vuotiaani saanut mennä, joten haastetta riitti ihan aikuisllekin.

      • Riganieki

        Em. paikka sijaitsee Siguldassa. Siguldassa on myös toinen vastaava paikka, Tarzan seikkailurata. Aivan sen vieressä on kelkkarata, joka sopii myös nuoremmille. Ei tosin ihan pienille lapsille. Samassa puistossa myös
        maailmanpyörä, josta on hulppeat näköalat. Siguldaan on helppoa ja edullista mennä myös junalla. Jos menee niin, että auto on käytettävissä, on Bucefals hyvä ja edullinen ruokapaikka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4807
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2148
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1812
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1445
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1331
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      19
      1245
    7. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    8. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      26
      1078
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      323
      1061
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe