Riikaan lasten kanssa

Anulinukka

Olemme menossa heinäkuussa lasten kanssa Riikaan, olisiko kellään ideoita 10 ja 13 vuotiaiden kanssa tekemistä, ruokailu, nähtävää yms?

Kiitos

5

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen matkaaja
      • Anulinukka

        Kiitos kovasti, käydään tsekkaamasssa ;)


      • Riganieki

        Yksi mielenkiintoinen paikka on Goplanet. Eläintarhan vieressä on suuri Mezaparks puistoalue. Siellä voi esimerkisi vuokrata isoja (aikuisillekin sopivia) polkuautoja ja ajella puiston alueella. Tuon ikäisten kanssa voisi myös kiertää vanhassa kaupungissa. Ei mitään kuivaa vuosilukujen ja arkkitehtien pänttäämistä, vaan keskiaikaa, ritareita, pyöveleitä....se on loppujen lopusi mielenkiintoinen paikka legendoineen jopa tuon ikäisille. Kaupungin kanavalla voi vuokrata polkuveneitä. Jurmalan biitsillä kannattaa kyllä käydä. 33km hiekkaranta kaikkine aktiviteetteineen on vaikuttava.


    • Uudelleen Riikaan

      Kävimme viime kesänä Riiassa ja yhtenä päivänä kävimme Mezakakiksessa. Jos siis seikkaileminen korkealla puiden välisiä köysiratoja pitkin kiinnostaa, niin sinne kannattaa mennä.

      Hotellilta saimme hyvät neuvot millä linja-autolla pääsee.

      http://www.kakiskalns.lv/en/adventure_park/

      Paikassa oli eri tasoisia ratoja, osaan ei muistaakseni silloin 10-vuotiaani saanut mennä, joten haastetta riitti ihan aikuisllekin.

      • Riganieki

        Em. paikka sijaitsee Siguldassa. Siguldassa on myös toinen vastaava paikka, Tarzan seikkailurata. Aivan sen vieressä on kelkkarata, joka sopii myös nuoremmille. Ei tosin ihan pienille lapsille. Samassa puistossa myös
        maailmanpyörä, josta on hulppeat näköalat. Siguldaan on helppoa ja edullista mennä myös junalla. Jos menee niin, että auto on käytettävissä, on Bucefals hyvä ja edullinen ruokapaikka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      198
      14980
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10480
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      77
      9481
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9311
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      51
      9139
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6915
    7. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      180
      6490
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      31
      5571
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      158
      5368
    10. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      14
      5049
    Aihe