suomalaisille veronmaksajille. Länsimetro rakennetaan sata varmasti, ennemmin tai myöhemmin. Se, että pitääkö kaikkien suomalaisten osallistua tähänkin pääkaupunkilaisten joukkoliikenne projektiin, onkin sitten jo eri juttu. Sen tietävät vain persujen talousmiehet.
HBL: Espoolaispoliitikon valitus nostaa länsimetron hintaa 100 miljoonalla
27.05.2010 13:09 Iltasanomat
Espoolaispoliitikko Kurt Bymanin valitus Länsimetrosta viivästyttää rakennustöitä vuodella ja tuo veronmaksajille sadan miljoonan lisälaskun. Näin kertoo Länsimetron hallituksen puheenjohtaja Olavi Louko torstain Hufvudstadsbladetissa.
- Valituksen käsittely vei vuoden ja se viivästyttää rakennustöitä vuoden, kertoo Louko lehdelle antamassaan haastattelussa.
- Jos työt olisi saatu käyntiin laman aikaan 2009, olisimme hyödyntäneet alhaisia rakentamiskuluja. Se tehtiin mahdottomaksi.
Louko myös kritisoi Bymanin hanakkuutta valittaa.
- Poliitikon pitäisi tyytyä demokraattiseen päätökseen.
Byman ei ole asiasta samaa mieltä. Hänen mukaansa asia on päinvastainen.
- Myöhemmällä aikataululla saadaan 15 miljoonan säästöt, Byman sanoo lehdessä.
Bymanin mielestä poliitikoilla on samat oikeudet valittaa kuin muillakin.
- En ole ainoa, joka vastustaa rakentamista.
Länsimetron oli tarkoitus olla käytössä 2014.
ESPOOSSA EI OLE LAIVOILLE SATAMAA, MUTTA PERSUILLA RAHAA JAKAA. KÖYHÄT KYYKKYYN, MALLIIN SOINI JA BYMAN.
Finnjetin hintalappu: 8 miljoonaa euroa
26.5.2008 9:47 HS
Kingdom-nimen äskettäin saanut entinen Finnjet on yhä ankkurissa Saudi-Arabian Jeddassa Punaisenmeren rannalla. Aluksen pelastamista suunnittelevan Kurt Bymanin (sit) mukaan Finnjetin saisi Suomeen noin 8 miljoonalla eurolla.
"Finnjetistä pyydetään 13 miljoonaa dollaria. Sen saisi 11-12 miljoonalla dollarilla eli 7,5–8 miljoonalla eurolla"; Byman arvioi tiistaina.
Ilta-Sanomien mukaan Finnjetistä on kiinnostunut myös turkulainen liikemiesryhmä, joka haluaisi aluksen Aurajoelle.
Kauppojen hieromisella on kiire, sillä Finnjetin nykyiset omistajat haluavat aluksesta rahaa jo tällä viikolla.
Byman toivoi, että Espoo käsittelisi Finnjetin pelastamiseksi tehdyn aloitteen pikimmiten. Espoon kaupunginhallitus on koolla tiistaina.
"En osaa sitten sanoa pitäisikö valtion jollain tavalla puuttua tähän tai pitäisikö laittaa sitten jokin kansalaiskeräys, millä kerättäisiin rahat. Myös Saksassa on jonkinnäköinen liikehdintä siitä, että haluaisivat pelastaa sen. Ehkä yhteisvoimin se olisi mahdollista", Byman sanoi.
Aloitteen ovat kirjoittaneet muun muassa vuorineuvos Martin Saarikangas (kok) ja puoluejohtaja Timo Soini (ps).
Byman uskoo, että Espoo ehtisi vielä halutessaan toimia. Hän panee kuitenkin toivoaan pitkälti muiden tahojen varaan.
"Uskon, että kun Martin Saarikangas on saanut aikaan suurempiakin tekoja, hänellä voisi olla jotain takataskussa", Byman sanoi.
Persuilta 100 miljoonan lasku
10
275
Vastaukset
- ent. Finnjetiläinen
Finnjet on jo purettu ja kierrätyksessä. Osa siitä on jo halpistyökalujen muodossa Robbarin hyllyssä.
- Ei pyöritellä
Kun Länsimetro myöhästyy vuodella ja siitä seuraa sadan miljoonan vahinko jollekin. Kerro tarkkaan, osoitetarkasti ja nimeä siellä kuka kärsii ensinnäkin tuoan summan ja kuka sen sitten joutuu maksamaan kärsineelle ja mistä syystä ja erittäin tarkasti mistä se vahinko ylipäätään syntyy.Älä selitä, ettäveronmaksajat maksaa jotain johonkin, vaan selkeästi NIMETEN kuka ja kelle ja syy, niinkuin edellä pyysin. On perusteltava selkeästi puheet, joita päästelee.
- Miljoonamiljoona
Persu valtuutetulla. Tässä olisi kotkalaisille persuille uusi täky saada julkisuutta ilmaisen ruoan ja teatterilippujen jatkoksi.
Espoossakin persuilta leipää ja sirkus huveja kansalle.
Kaupunginhallitus
10.05.2010
Asianro 2254 / 641 / 2008
Valtuustoaloite ilmaisen bussiliikenteen aloittamisesta Espoossa
Esittelijä: teknisen toimen johtaja Olavi Louko
Valmistelija / lisätiedot:
Sinikka Ahtiainen
Kurt Byman ja 6 muuta valtuutettua ovat jättäneet 7.4.2008 allekirjoitetun valtuustoaloitteen ilmaisen bussiliikenteen aloittamisesta Espoossa
Valtuustoaloite
Aloitteen allekirjoittaneet valtuutetut esittävät, että metron rakentamista lykätään ja kaupunginhallitus ryhtyy toimenpiteisiin ilmaisen joukkoliikenteen aloittamiseksi Espoossa. - Hetpaikalla
Pääkaupunkiseudun asiat on laitettava kuntoon niin, että kotkan valtaapitävän puolueen sosoomuksen edustajat laitetaan opettamaan taloudenhoitoa, koska heillä näyttöä tuloksistaan ja lisäksi asiantuntemuksensa ulottuu siltojen lujuuslaskelmista gynekologiaan. Vasta kuudesmiljoonas kävijä Heurekassa, syytä opettaa miten kotkassa maretariumiin ja wellamoihin vedetään väkeä.
- Kysyin selvyydeksi
Ei ole SuperEconomit vastaajaksi kysymykseen sadan miljoonan maksajan ja vahingon kärsineeseen kysymyksiin, joka on esitetty tässä edellä. Paljon puhutaan fisuna, mutta sitten kaikki loppuu siihen kun pitäisi lisää omistaan jutuista tehdä ja perustella, silloin ei ole katetta, eikä päätä eikä häntää.
Asiat?
- Wonderfull
Onko??????????????????????????????
Suomi24 Keskustelu Kaupungit ja kunnat Kymenlaakso Kotka - Nagatappi
Wonderfull kirjoitti:
Onko??????????????????????????????
Suomi24 Keskustelu Kaupungit ja kunnat Kymenlaakso KotkaEikä aiheetta.Parhaana pelon vaikutuksesta esimerkiksi käy Sosiaalidemokraattien jyrkkä suunnan muutos esim maahanmuuttopolitiikkaa kohtaan.Sehän muuttui yhteneväiseksi (ainankin vaaleihin saakka)persujen vastaavan kanssa.
Aika näyttää kuinka kansa palkitsee vihreät etenkin avoimien ovien politiikasta jota he viimeisimmän gallupin mukaan yhä harrastaa.
Onko puolueiden realistit ottaneet niskalenkin "hellanlettaksista"?Onko se jo myöhäistä?Valuuko heidän jäljitään paska jo pitkin reittä??Aika näyttää!! - Odotan edelleen
Nagatappi kirjoitti:
Eikä aiheetta.Parhaana pelon vaikutuksesta esimerkiksi käy Sosiaalidemokraattien jyrkkä suunnan muutos esim maahanmuuttopolitiikkaa kohtaan.Sehän muuttui yhteneväiseksi (ainankin vaaleihin saakka)persujen vastaavan kanssa.
Aika näyttää kuinka kansa palkitsee vihreät etenkin avoimien ovien politiikasta jota he viimeisimmän gallupin mukaan yhä harrastaa.
Onko puolueiden realistit ottaneet niskalenkin "hellanlettaksista"?Onko se jo myöhäistä?Valuuko heidän jäljitään paska jo pitkin reittä??Aika näyttää!!Eipä ole SuperEconomit vielä vastanneet kysymykseen ?
- täysin rempallaan
Suomi24 Keskustelu Politiikka Perussuomalaiset
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9100939
Finnjetin ostajat
Byman ja Soini 28.5.2010 21:11
Espoossa on vanhusten ja vähävaraisten asiat täysin rempallaan,mutta pSS-kaksikko oli valmis tuhlaamaan romulaiva Finnjettiin kymmeniä miljoonia Espoolaisten veronmaksajien rahoja.
Mitähän lienisivät nuo Espoon oman romulaivan,siis Finnjetin korjaus ja ylläpitokulut/vuosi??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3186161Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta654001Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413342Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773254Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava853188Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1813106Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022566Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll522311Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2132227Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782103