Ps2 "Ongelmat"

Onko muilla samanlaista vikaa pleikkareissa? Mulla pelit jumittaa ja alkaa älytön raksutus kuulua koneen sisältä. Avasin koneen ja katsoin levyn "lukijaa/silmää" niin sieltähän se meteli tuli. Aika hyvin on noi koneet tehty kestämään! KEstää juuri takuu ajan eli vuoden ja sitten rupeaa laukeilemaan.
112350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Käynnistäessä on alkanut kuulua kummallisia naksahduksia, mutta omassa koneessani se tarkoittaa sitä että peli käynnistyy. Jos niitä naksahduksia ei kuulu niin peli ei käynnisty. Yksi uusi peli ei ekaksi toiminut ja naksahduksia ei kuulunut, mutta kun putsasin lukijan, niin naksahdukset taas kuului ja peli toimii. Sitten PS1 peleissä täytyy nostaa kone pystytasoon että toimivat. DVD leffojakin turha yrittää toistaa.

Kyllä ne entisaikaan tehtiin tavarat kestämään, nykyään on kaikki parin vuoden kulutustavaraa. "DVD" videotkin ja "Digi" televisiotkin paljon lyhytikäisempiä vanhoihin verrattuna.

Äänestä

Mitäs tungit pizzaslicen sisään ja kaadoit kolat päälle.
Mulla ja tuttavilla ei mitään ongelmia, koneet hankittu 06/03-01/02 välisenä aikana eli laske siitä käyttöikää.
Ei pleikkaria pidetä kuin mummon polkupyörää.

Äänestä

mulla ei oo mitään vikaa ollutkaan pelit pyörii ihan normaalisti ja kaverillani on ollu jo reilusti yli vuoden ja ei mitään vikaa

Äänestä

jos ne on virheellisiä versioita tai sit ne on laitettu kaupan hyllylle et ne on kolahtanu ja joku osa on löystynyt pahasti

Äänestä

Kyllä noi nykyajan vehkeet kestävät vain sen takuu ajan. Mulla ollut ps2 kone kohta 2v,. ja vikaa on ruvennut ilmenemään. Esim. jääkiekko jumittaa täysin ei toimi siis ollenkaan ja jotkut pelit taasen vaan pätkivät ja leffat näkyy ainakin toistaiseksi hyvin. Mielestäni takuu-ajan voisi hyvin nostaa 2v:een. Mielestäni noi nyky ajan laitteet on ihan ärseestä eivät kestä mitään toista se oli ennen. Esim. commodore 64:lla pelailtiin monia vuosia ja taitaapa mulla olla vieläkin tallessa ja ehjänä tuolla kaapin hyllyllä. Jos nyt saisin päättää että ostanko ps2:en niin taitaisi jäädä ostamatta. Kyllä tommoinen liukuhihna tuotanto on ihan syvältä ja kuluttajien "kusettamista". Ei ole asiat niin kuin ennen..Miehet olivat rautaa eivätkä mitään salaatin popsijoita sivari vässyköitä mitä nykyään ovat!

Äänestä

mullakin oli toi sama vaiva, mutta vein koneen sillee,jolta sen ostin(musta pörssi)
ja sain vastineeksi uuden. sanoivat että tosi yleinen onkelma pleikoissa.

Äänestä

mulla on kans ps2 ollu tossa kai sen 2vuotta eikä siinä enää pelit lähe ollenkaa käyntii.. se jää siihen latausruutuun eikä saa browseristakaan käynnistettyä ku tulee joku levy virhe... kertokaa jos tiedätte mitä pitäs tehä ongelman korjaamiseks..

Äänestä

mulla on olut ps2 kohta vuoden ja siitä tulee hirveä raksutus ja pelit vaan pätkii hirveästi.

Äänestä
  • Minulle tuo "raksutus ongelma" ilmeni hieman takuuajan umpeutumisen jälkeen (no totta helevetissä), joten päätin ottaa ohjat omiin käsiin ja avasin koneen. Sitten laitoin piuhan seinään ja virrat päälle(kaikkien sääntöjen vastaisesti). Aikani tutkailtua huomasin että valkoinen muovi "läpyskä" joka on "linssin kelkassa" ei pysy ura-akselin urissa. "Läpyskän" päädyn olisi tarkoitus pysyä akselia vasten ja näin kuljettaa kelkkaa eteen ja taakse. Sitten painoin nappulaa jotta sain levyn kelkan ulos ja sammutin koneesta virrat(pääkytkimestä) jolloin levy kelkka jää ulos. Asettelin "läpyskän" akselin uraan jonka jälkeen laitoin kotelon paikoilleen ym. eli kone käyttökuntoon. Testasin jotain peliä ja taas toimii. Kappas vaan, parin päivän jälkeen alkoi taas kuulua raksutusta(PERKELE!!) No sitten taas konetta avaamaan. Tällä kertaa asetin jälleen "läpyskän" kohdalleen ja sitten huomasin "linssin kelkan" vasemmalla puolella(läpyskä on oikealla) pienen ruuvin joka liukuu tasaista akselia vasten. Kiersin ruuvia kiinni jolloin "linssi kelkka" kallistui niin että "läpyskä" painautuu paremmin ura-akselia vasten, laitoin tasaiselle akselille vielä hieman ompelukone öljyä jotta ruuvi liukuisi sitä vasten paremmin. No nyt pitäisi toimia. Rakstutusta saattaa kuitenkin taas alkaa kuulua jolloin olen toistanut toimenpiteen. Nyt kone on toiminut raksuttamatta ainakin 4kk. Pieniä levyn luku ongelmia esiintyy välillä mutta menevät yleensä itsestään ohi(

    Äänestä

  • no vie se äkkiä takuuhuoltoon ennen kun takuu menee umpeen!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jombba kirjoitti:

Onko muilla samanlaista vikaa pleikkareissa? Mulla pelit jumittaa ja alkaa älytön raksutus kuulua koneen sisältä. Avasin koneen ja katsoin levyn "lukijaa/silmää" niin sieltähän se meteli tuli. Aika hyvin on noi koneet tehty kestämään! KEstää juuri takuu ajan eli vuoden ja sitten rupeaa laukeilemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu