Näin päin tällä kertaa, paineiden poiston nimissä. ;) Eli joku asiaan perehtynyt jos jaksaisi kertoa:
montako tehtävää pääsykokeissa on, mikä on maksimipistemäärä? Onko pistemäärät per tehtävä tiedossa? Mitä saa käytännössä mennä väärin jotta pääsee, jos lasketaan vaikka viime vuotisen alimman sisäänpäässeen mukaan? 1 kokonainen tehtävä, jos muista saisi täydet? 1p per joka tehtävä? Jne..
Tämä taktiikka toiminut mulla kokeissa, kun ajattelee että x määrä pisteitä riittää. Hassua ehkä mutta kiva jos joku jaksaisi vastata.
montako tehtävää pääsykokeissa on, mikä on maksimipistemäärä? Onko pistemäärät per tehtävä tiedossa? Mitä saa käytännössä mennä väärin jotta pääsee, jos lasketaan vaikka viime vuotisen alimman sisäänpäässeen mukaan? 1 kokonainen tehtävä, jos muista saisi täydet? 1p per joka tehtävä? Jne..
Tämä taktiikka toiminut mulla kokeissa, kun ajattelee että x määrä pisteitä riittää. Hassua ehkä mutta kiva jos joku jaksaisi vastata.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Koitahan nyt jaksaa vaan vielä lukea!! :D
Kannattaa varmaan lukea valintakoeopas, niin tietää edes perusasiat kokeesta. Sieltä löytyy muutakin hyödyllistä informaatiota.
Pisteiden etukäteen miettiminen ei ole fiksua, koska pisterajat riippuvat täysin kokeen helppoudesta tai vaikeudesta. Joskus on päässyt reilulla 40 pisteellä ja joskus yli 50.
Sorry, mä oon keskittynyt noiden pääsykoekirjojen lukemiseen.
Taisin tuossa sanoakin, että JOS otetaan vaikka viime vuoden koe esimerkiksi. Tai toissavuoden.
Ajattelin josko joku muu olisi näitä jo tutkinut, ei ehdi nyt alkaa googlettelemaan kun työn jälkeen kaikki vapaa-aika ja vähän uniajastakin menee kirja nenässä. S24:lle varattua varttia lukuun ottamatta. ;)
Kai nyt kuka tahansa vastaa kokeessa oikein ja täydellisesti kaikkeen mitä osaa, mulla vaan toimii tuo jonkun mielestä omituinen metodi hyvin. Tosiaankin vähentää paineita.. Nooh, jossei kukaan näitä ole katsellut niin katselen itse sitten *sen* päivän jälkeen, kun aikaa taas on.
niin tiedät missä ja milloin koe järjestetään ja mitä pitää olla mukana ja montako tehtävää löytyy.. vai luotatko siinäkin aina erehtymättömiin suomi24:n keskustelijoihin..
Ps. Samassa ajassa kun kirjoitat vastauksen olisit jo ehtinyt lukaista valintakoeoppaan..
Viime vuonna pisteraja oli 50/70. Tuollain ajateltuna tarvitset keskimäärin 7 pistettä per tehtävä ja yhdestä 8, tai voit kämmätä 2 täysin ja sitten saada 10 kaikista muista. Eli kannattaa ajatella juuri noin kuin ajattelet, että tekee kaikkensa, mutta virheisiinkin on varaa. Helpottaa paniikin kanssa ja siivittää siten parempaan suoritukseen. Tsemppiä sulle! :)
Tää on jo huvittavaa, mutta se pääsykokeen aika paikka lukee kyllä p.k.kirjoissakin. Ootko vilkaissut? :D En mä sillä tehtävien lukumäärällä sinänsä mitään tee ennen kuin paperit on edessä. Vain tuohon alkuperäiseen kysymykseeni liittyen relevantti tieto.
Henkkarit ja kynä ym. mukaan, eiks niin? ;)) Hyvää kesää sullekin.
Juuri tätä tarkoitin, eli kiitokset tyhjentävästä vastauksesta! Ja tsemppiä sullekin mikäli hakukarnevaaliin tänä vuonna osallistut.. :)
pitää olla teroitinkin.. sitä ei kyllä kerrota oppaassa. Ja entäs eväät, alhainen verensokeri voi pilata koko kokeen.
Helsingin kirjoissa ei kyllä yleensä ole lukenut pääsykokeen aikaa tai paikkaa, saatan olla väärässäkin, siitä on jo niin pitkä aika kun oon lukenut pk-kirjoja.
Olet rohkea, jos et ole aiempien vuosien pääsykoekysymyksiin ja mallivastauksiin perehtynyt (niistä olisi löytynyt vastaus kysymykseesi tehtävien lukumäärästä ja pisteytyksestä).
Vieläkin tämä ketju oli aktiivinen.. :) Tähän vielä vastaan, että olen mä käynyt niitä aiemmin katsomassa. Lähinnä vastaustekniikkaa varten, oikeustapauskysymyksiin varsinkin. Muistan kyllä joitain yksittäisiä tehtävien pisteytyksiä mutta en niitä silloin laskeskellut kun tosiaan tutustuin lähinnä siihen miten kuuluu vastata.
En minäkään vahoihin pääsykoekysymyksiin perehtynyt, ja sisälle päästiin. Tosin osallistuin Pykälän etäkurssille, jossa tehtävät varmastikin koittivat simuloida oikeita koekysymyksiä.
Tilastoista kävin katsomassa, mitkä ovat olleet minimipistemäärät eri vuosina, joten oli hajua siitä jo lukiessa, kuinka täydellisesti täytyy osata vastata.