Yo-juhlan tervetuliaismalja

yo-juhlissa

Hei,
Vieraat saapuvat juhlaan eriaikoina ja tervetuliaismaljat tarjoillaan vieraiden saapuessa.
Nyt askarruttaa seuraava asia..
Ylioppilas kohottaa maljan kaikkien vieraiden kanssa, MUTTA kohottavatko myös vanhemmat
jokaisen vieraan kanssa maljan? Vai riittääkö pelkkä tervetuloa -toivotus?
Haluaisin, että toimimme etiketin mukaan. Kiitos asiallisista vastauksista.

1

1382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ==0==

      Tässä on monta koulukuntaa, mutta tiedän vain kaksi käytäntöä.

      Kodissa, jossa yo vastaanottaa vieraat ja siis avaa ovenkin heille skoolataan vain yo:n kanssa. Mutta silloin yo on luonteeltaan osallistuva ja aktiivinen ja vanhemmat hoitelevat juhlia omalla tahollaan.

      Kodissa, jossa yo on juhlakaluna olohuoneen nurkassa ja jännittää tilannetta muutenkin, skoolaa vanhempien tukemana vieraiden kanssa.

      Mielestäni ongelmassanne on tärkeintä tilanteen luontevuus. On hyvä saada vieraat mukavasti sisälle ja asettumaan taloon ja jos tilat ovat ahtaat käy muille vieraille pitkäveteiseksi, jos yo ja vanhemmat järjestävät juhallisesti skoolaukset joka tulijan kohdalla ja muiden on sen aikaa kohteliaasti oltava hiljaa, ettei skoolaustilanne häiriinny heidän pulputuksiensa vuoksi.Jos taas tilaa on ja vastaanotto tapahtuu väljästi on helppo nostaa yo:n ja vanhempien lasit vieraiden kanssa sekä sujahtaa taas juhliin mukaan.

      En tiedä saitko tästä vastauksesta tolkkua, mutta etiketin liian tarkka noudattaminen voi joskus tehdä tilanteen hölmöksi kuin soveltaa sitä tilanteeseen sopivaksi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6178
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1808
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe