Mistä ihminen tunnistaa rakkauden?
No ainakin siitä, että rakastava ihminen ei jätä toista ihmistä yksin silloin, kun huomaa toisen kärsivän. Rakastava ihminen ei sano tuttavalleen, että taidat olla sekaisin ja että pärjäile.
Rakkaus on tekoja, ilman tekoja ei ole rakkautta.
Näin meidät ihmiset täällä maailmassa opetetaan ymmärtämään sitä mikä on tärkeää ja mikä ei, kuka on tärkeä ihminen ja kuka ei. Rotat jättävät aina uppoavan laivan, haluatko kannellesi lauman rottia?
No ainakin siitä, että rakastava ihminen ei jätä toista ihmistä yksin silloin, kun huomaa toisen kärsivän. Rakastava ihminen ei sano tuttavalleen, että taidat olla sekaisin ja että pärjäile.
Rakkaus on tekoja, ilman tekoja ei ole rakkautta.
Näin meidät ihmiset täällä maailmassa opetetaan ymmärtämään sitä mikä on tärkeää ja mikä ei, kuka on tärkeä ihminen ja kuka ei. Rotat jättävät aina uppoavan laivan, haluatko kannellesi lauman rottia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vain sen yhden pienen ihanan "rotan" koska "rotta"-ihminen voi olla juuri rakkain ihminen elämässä. Kyllä rottakin voi jättää laivaa myrskyssä, mutta se minun "rotta" oli ihan toinen ja johti laivaa rantaa kohti, solloin kun kaikki muut menettivät toivonsa.
http://www.eblog.ru/uploads/posts/1174997923_4346394tne.jpg
Hänelle Minulta :)
...tekoja tekemään, kukaan ei estä ?
Sen takia olen täällä :)
http://i.i.ua/photo/images/pic/1/5/3987751_d4903b1b.jpg
Minulla täällä oleminen on jo sankaruuden teko, koska vihaan sitä palstaa mutta hänen takia olen tällä odottamassa ja lisäksi liian näkyvästi.
http://i040.radikal.ru/0805/bb/0b639d4df63d.jpg
Ehkä hän nyt ottaa rohkeuden ja tulla esiin :)
Onhan meilla mahdollisuus myöhemmin päättää mitä tehdään..
Voimme alusta lähteä kävelylle
Ja nauraa ilosta :)
http://www.je-taime.org.ua/images/stories/News/Heart.jpg
...pörriäinen...
Ovatko ne silloin sinun tekojasi?
Puhut suurin sanoin rohkeudesta ja teoista, mitä ovat ne rakkauden tekosi? Tänne kirjoittaminen?
Minä en tiedä miksi ihmiset kirjoittavat tänne.
sankaruuden tekoja minulle se ihminen riittää.
Tänne kirjoittaminen minulle on sankaruuden vaikea teko eikä se ole mitenkään huvi, en pidä näistä sivuista ollenkaan enkä halua keskustella tuntemattomien kanssa omista henkilökohtaisista asioista ja tunteistani. Ei minun tarvitsee kenellekään todistaa ja selittää. Olen ollut täällä puolitoista vuotta vain ja ainoastaan yhtä ihmistä varten, koska hänkin tarvitsee minut.
Minulle se sivusto on todella vaikea paikka, koska en osaa kirjoittaa hyvin, pelkään ihmisten negativistä asennetta ja agressivisuutta. En osaa kommunikoida suomalaisittain ja en muuten oman asemani takia halua olla aina näkyvissä. Kuitenkin se ihminen on niin tärkeä että olen uskaltanut kirjoittaa tänne, kaikista huolimatta. Minusta se on sisäinen sankaruuden teko joka voi olla toisten mielestä mitätön mutta minulle iso juttu. Kerroin vain oman syyni.
Jokaisella on kuitenkin oma syy miksi he kirjoittavat täällä. Jotkut sen takia että heillä on tyhjyys elämässä tai sydämessä, toiset kirjoittavat toisesta syystä.
Ehkä sinun pitäisi kertoa tuo kaikki hänelle?
Minä olen ollut täällä paljon kauemmin ja minut tunnistettiin jo ensimmäisestä viestistä.
Mitä siitä sitten seurasi on ehkä liian raskasta tänne kirjoitettavaksi?
Mutta onnea sinulle ja hänelle :)
mutta rakkaus on myös tunne ja se on energiaa joka antaa aivan uutta potkua elämään.
Rakastaminen on eri asia kuin rakastumien.
Rakastua voit yhteen, rakastaa voit monta (äiti, isää, lapsia ,serkkuja, ystävä.....)
rakastava ihminen auttaa ja tukee lähmmäisiään, rakastunut ihminen menettää itsenäisyytensä tullaakseen itsenäiseksi ,se on paradoksi, rakastunut sulautuu ja on silti erillinen