eli ongelma on se että kun olen ulkoiluttamassa koiraa koira kävelee minun edellä ,ja menee flexin hihnan loppuun asti ,sitten hihna ei mene enää pidemmälle ja koira alkaa kaikin voimin vetämään itseään eteenpäin. koira on onneksi kääpiövillakora, mutta kyllä se silti ärsyttää.
Olen kokeillut pysähtyä paikoilleni jos koira vetää hihnassa, mutta ei ole auttanut.
ja yleensä nykäisen flexiä niin että se tuntuisi koiran niskassa, mutta kyllä se vetäminen senkin jälkeen jatkuu.
Luulen että vetäminen johtuu siitä että koira haluaa mahdollisemman nopeasti kotiin.
Ja teenkö väärin siinä että kun talutan koiraa flexissä niin se ei tiedä tarkalleen mihin asti se voi kulkea ilman että hihna loppuu????
Kiitos vastauksista etukäteen.........
Olen kokeillut pysähtyä paikoilleni jos koira vetää hihnassa, mutta ei ole auttanut.
ja yleensä nykäisen flexiä niin että se tuntuisi koiran niskassa, mutta kyllä se vetäminen senkin jälkeen jatkuu.
Luulen että vetäminen johtuu siitä että koira haluaa mahdollisemman nopeasti kotiin.
Ja teenkö väärin siinä että kun talutan koiraa flexissä niin se ei tiedä tarkalleen mihin asti se voi kulkea ilman että hihna loppuu????
Kiitos vastauksista etukäteen.........
Vastaukset 6
Vanhimmat
ensinäkin luovu flexistä,se ei ole hyvä millekkään koiralle.Sitten kun sinulla on tavallinen hihna alat normaalin hihna käyttäytymisen opettelun alkeet tapoja on monia,ja kokeilemalla huomaat mikä toimii omalle koirallesi.
tässä muutama sivu erinlaisista tavoista :)
vinkki:kouluta koiraasi silloin ku se on väsynyt esim.lenkin jälkeen keksi käsky löysällä hihnalla kävelylle esim. mukana,vieressä jne. ja sitten kun päästät koiran haistelemaan niin käsky sille esim.haistellaan,lupa,hihnassa.
www.kumikana.org
www.hesy.fi/lempeakasvatus
sitten tuossa on yksi hyvä kirja aiheesta:
http://www.booky.fi/kirja/rugaas_turid/kiskomatta_paras_mita_tehda_kun_koira/9789519768687
hyvää mieltä ja kärsivällisyyttä :)
ei tarvi välttämättä luopua fleksistä. Siinä on omat todella hyvät puolensa. Mutta yksi asia kyllä pitää paikkansa eli koiran tulisi oppia kulkemaan vierelläsi niin halutessasi ja tarvittaessa(esim.ohitukset ym). Se voi olla helpompi opettaa tavallisella hihnalla, mutta onnistuu toki myös fleksillä.
Kun alat opettamaan hyville käytöstavoille niin ota koira aivan vierelle, äläkä päästä sitä minnekään. Kun alkaa rynnimään suuntaan johon et halua, niin nykäiset kevyesti tai vähemmän kevyesti sanomatta mitään. Pidä huoli siitä että koira ei kulje puolta metriä edempänä sinusta. Kun tämä alkaa sujua, voit antaa koiralle lisää valtuuksia ja vapauksia. Jos/kun rynniminen alkaa, otat edut välittömästi pois(eli vedät takaisin vierelle). Itse sanoin koiralle aina tuossa vaiheessa että "vain luottamus tuo vapautta, ole sen arvoinen".
Sitten kun voit taas kulkea pitkällä fleksillä ja huomaat että koira on lähestymässä sitä pistettä jossa nauha loppuu ja veto alkaa, niin rykäise voimakkaasti ja sano "ei_vedetä"
Myös sen ei_vedetä-sanan käyttö saattaa joskus kärsiä inflaation joten vaihda se välillä esim "odota" tai "venaa" tmv.
Pari asiaa mistä on apua myös veto-ongelmiin:
- Lenkille lähtö aina vähän eri aikoihin, mieluiten kun koira nukkuu(tai siis on juuri herännyt).
- Missään tapauksessa ei ole hyvä ajatus lähteä kun koira itse sitä tahtoo (pl. selvä pissihätä tmv)
- Opeta koira rauhoittumaan: istuta se oven sisä ja ulkopuolella, samoin portin tai alaoven molemmin puolin, suojatien kohdalla ennen ylitystä.
- Opeta tärkeimmät käskyt tiellä liikuttaessa kuten seis!, odota, maahan, oikea, vasen jne.
- Käytä selkeitä ja lyhyitä käskyjä ja kiitoksia. Älä lepertele liikaa.
sen huonommin koira oppii... Kas kun et koiralles suomenkieltä opeta tai vaikka saksaa. Voishan tuo aamulla sit sulle sanoa huomenet :)
Eli meillä oli sama ongelma. ratkaisuksi pistin flexin narikkaan ja otin normin talutus hihnan. Aina kun koira raupesi vetämään, niin käänyin vain ympäri ja otin muutaman askeleen toiseen suuntaan, koiralle en sanonut tässä vaiheessa mitään. Kun oltiin kävelty muutama asekel ilman vetämistä kehuin koiraa ja jatkoin matkaa alkuperäiseen suuntaan.
Alussa tämä tuntui turhauttavalta kun pääsimme eteen päin vaan kaksi metriä ja sitten käännös. Aika äkkiä koira kuitenkin ymmärsi että jos vetää johonkin suuntaan niin joutuu kääntymään pois siitä suunasta. Myöhmmässä vaiheessa kun koira välillä veti niin en edes kääntynyt ympäri vaan otin takaperin muutaman askeleen, jolloin koira joutuu kääntymään toiseen suuntaan
Kun sain koiran olemaan vetämättä lyhyessä hihnassa niin palasin takasin flexiin ja tein saman homman siinakin jos koira rupesi vetään ja äkkiä koira huomasi ettei tässäkään hihnassa saa vetää.
Itsellä koulutus oli helponpi lyhyessä hihnassa ja koirakin ymmärsi sen nopeammin. Kun olet saanut vetämisen pois niin kokeile vaan flexia taas.
Kannattaa kyllä jättää se flexi kokonaan pois! Kun koirasi on parin metrin päässä sinusta, sinulla ei ole kunnon kontaktia koiraan. Itse en suosittele flexiä kenellekään. Kunnon talutin vain tilalle, sellainen kestää muutenkin pidempään ja kouluttaminen on helpompaa. Flexissä on nimittäin se huono puoli, että koira ei tajua milloin hihna on löysällä. Taluttimessa koira havainnoillistaa sen helpommin ja tuntee emännän/isännän liikkeet paremmin taluttimen välityksellä (omistajan jännittyneisyys, rentous jne.). Toki onhan flexeissä se stoppari jolla hihnan saa löyhälle ja se otin mukavempi, mutta.. Heitä flexi vain roskiin.
Muuta en tosta aloituksesta puhu, koska vetäminen on niin moneen kertaan täällä puitu :D
Meillä on flexit olleet kohta parinkymmenen vuoden ajan käytössä ja koirat on ihan niidenkin avulla oppineet kulkemaan nätisti. Korkeintaan ihan pienenä pentuna on käytetty hihnaa. Asumme rauhallisessa pikkukylässä ja kun kulkee hiljaisempia teitä koira saa ihanasti vapautta. Ja kyllä me ollaan silti saatu kontakti koiraan vaikka se 5 metrin päässä tepastelisikin. On meilläkin nahkahihnoja ja vastaavia meinattu hankkia, mutta joka paikassa myydään niin lyhyitä että koira sitten hyppiä tanssahtelisi suunnilleen omistajan varpaiden päällä, vaikka meilläkin on ihan keskikokoa edustavia koiria.
Meille tuli kotiin 5 vuotta sitten aikuisena 7-vuotias suomenlapinkoirauros. Sellainen katujen kulkuri, ei osannut kävellä nätisti hihnassa vaikka oli joskus siihen tottunut vaan veti kuin höyryjuna - kyllä niinkin pienehköstä koirasta voimaa lähtee. Ja flexiä käyttämällö me siitä eroon päästiin, ei tarvinnut erikseen eri hihnoja hankkia. Ekaksi tehtiin niin, että kun flexi on pitkänmallinen, pidettiin sitä lukitustilassa halutun pituisena eli nyt vaikka 1,5metrisenä. Sitten kädellä kiinni siitä flexin nauhamaisesta kelasta (ei käytetä narukelaa kun se polttaa kädet..) niin se pysyy samalla tavalla löyhänä kuin nahkahihnakin kun koira kävelee nätisti. Jos kiskoi niin kyllähän se kiristyi. Aina kun koira käveli nätisti voitiin antaa vähän lisää pituutta. Jos koira alkoi vetää, otettiin taas lyhyelle ja saatettiin pitää pieni tauko. Vähitellen koira selvästi älysi ettei vetämällä saavuttanut mitään, ikävän tauon vain kun olisi tehnyt mieli kävellä, ja flexin lyhyelle. Pian meillä tosin hankittiin myös ihan perusvaljaat hauvalle ja nekin auttoivat vähän. Sitten aina vaihdeltiin lenkkiaikoja, yksi pitkä lenkki aamulla aina hieman eri aikaan ja yksi pitkä iltalenkki aina eri aikaan. Koira oppi _todella_ nopeasti kävelemään hyvin nätisti, vaikka oltiin tuskin kunnolla vielä saatu siihen sellaista "isännän kosketusta" kun koira oli vasta tuskin paria kuukauttakaan ehtinyt meillä olla.
Edelleen flexi käytössä, perheessä nyt kolme koiraa, yksi vähän isompi sekarotuinen, sitten tuo lapinkoira ja "uutuutena" jackrusselinterrieri.. Kaikilla on fleksihihnat ja hyvin menee. Ainoastaan metsälenkeillä saavat juosta koko hihnamäärän pituudelta, muuten pidetään kyllä lyhyemmällä etäisyydellä että saa koiran paremmin hallintaan jos tulee toinen vastaan. Nahkahihna meille on tulossa vasta syksyllä kun otetaan akitanpentu. Tälle nahkatalutin sen takia että kasvaa sen verran isoksi ja voimakkaaksi että kestää varmasti paremmin jne. Mutta pienelle koiralle suosittelen ilomielin flexiäkin.