Muiden mailla?

V-käyrä huipussaan

Miten yleistä on peltoautoilla ajaminen toisten omistamalla pellolla ilman lupaa? Meidän riesaksemme on ilmestynyt naapurissa sijaitsevan autiotalon omistajan jälkipolvi, jonka annetaan ajaa peltoautolla (ja muillakin vehkeillä kyllä) meidänkin pellollamme. Peltomme on vuokrattu eteenpäin, ja tuskinpa vuokraajakaan pitää kovasti siitä, että peltoautolla ajetaan rallia vuokraamallaan maalla.

Peltoautoinnostuksen ymmärrämme kyllä, mutta eikö olisi ihan fiksua ja huomaavaista kysyä lupa maanomistajalta, saako ajaa vai ei? Mitä seuraamuksia toisen maille tunkemisesta voi tulla, mikäli asiaa viedään eteenpäin? Onko jollakin kokemusta asiasta?

2

719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -jediritari-

      Miksette ole käyneet sanomassa niille hulttioille, että omistatte maat? Pankaa ihmeessä edes joku uhkaava kyltti sinne mistä teiän pelloille ajetaan.
      Jos niillä kerran on ihan peltoauto(t) jotka ei ole rekisterissä, niin meette ja uhkaatte heitä myymällä ne romuliikkeelle, kun illalla pois lähtevät. Tuskin ne niitä peltoautoja yleistätietä pitkin siirtää, jos kerran autiotila on. Eikä ne siellä romiksella kysy "-kenen autoja nää on?", vaan tulevat kuormurilla hakemaan ja setelit lyö kouraan. Eikös sitä paitsi eri omistajien peltojen välissä yleensä mene oja tai jokin? Silta mäsäks tai joku reilun kokoinen kivi metsätielle.

      Kyllä meikäläistä ainakin ketuttais jos joku tulis ajelemaan omistamillamme metsä(auto)teillä/maastossa mönkkärillä tai moottorikelkalla täällä Vanhamäellä. Ja on joskus taannoin ajanutkin, nimittäin hakkuuaukiolla jolla oli parivuotuisia taimia. Mutta se tyyppi jäi kiinni itseteossa, koska kelkan jäljet vei sen talolle ja yks paikallinen isäntä kerran jutuskelun yhteydessä sano että hää kulkee niillä ja näillä menopeleillä pitkin mettiä (sala?)metsästämässä. Se tyyppi väitti myöhemmin että siellä meidän hakkuuaukiolla meni mukamas vanha kelkkareitti, vaikka se oli ennen hakkuita hyvin tiheää sekametsää.
      20 5=?

    • Mustikkamurskain

      Maastossa ajaminen moottoriajoneuvolla on eräin poikkeuksin kielletty ilman kiinteistön omistajan tai haltijan lupaa. Teko on maastoliikennelain mukaan sakolla rangaistava, mutta ei virallisen syytteen alainen vaan asianomistajan on vaadittava teosta rangaistusta. Lisäksi tietysti tulee mahdollinen vahingonkorvausvelvollisuus.

      Kun pelto on vuokrattu toiselle, omistaja ei tietenkään voi antaa lupaa autolla ajoon vaan siitä päättää haltija eli vuokralainen. Ilmoittakaa hänelle tuosta jatkuvasta ajosta. Jos hän ei pyynnöstä huolimatta halua puuttua asiaan, voitte vihjaista, että vuokrasopimus saattaa jäädä aikanaan uusimatta. Ennen sitä tosin naapurin kakaratkin ehtivät varmaan aikuistua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe