Kissa parvekkeella

Olen muuttamassa kerrostaloon ( toiseen kerrokseen)...Olisiko "vinkkejä" miten estän
yksivuotiaan kissani hyppäämästä parvekkeelta?
Paras vaihtoehto oilisi tietenkin parvekkeen lasitus, mutta se ei ole mahdollista. Auttaisiko esim. sellaiset kissakarkoite sumutteet? Onko kenelläkään kokemusta?
81054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Laita verkkoa

Äänestä

Tuo jo mainittu verkko on hyvä keino estää kissan tippuminen parvekkeelta.
Jos verkotukseen ei ole mahdollisuutta, kannattaa pitää kissa esim. valjaissa parvekkeella, niin ettei se pääse hyppäämään kaiteelle. Naapurissamme näkyy olevan tämä konsti käytössä ja hyvin näyttää toimivan! Meillä taas kissat ulkoilevat parvekkeella vapaana, mutta tarkasti valvottuna, eivät siis koskaan yksin. Yleensä eivät edes yritä kaiteelle, lötköttelevät vain lattialla tai katselevat maailman menoa ikkunalaudalla :)

Äänestä

Tutullani on kaksi kissaa (n.4 v molemmat, jotka molemmat ovat innokkaita ulkoilemaan parvekkeella.He asuvat kerrostalon ensimmäisessä kerroksessa,eikä kumpikaan kissoista ole vielä kertaakaan vielä hypännyt (vaikka toinen on aika utelias..)Parvekkeessa ei ole verkkoa eikä lasitusta....

Äänestä

Meillä kissat oli vapaana parvekkeella edellisessä asunnossa, joka oli maatasosta seuraavassa kerroksessa, sanotaanko sitä nyt ekaksi vai tokaksi. Kun kissat oli parvekkeella, ne oppi nopeesti hyppäämään kaiteelle. Siinä ne joskus tasapainoili niin vaarallisen näkösesti, että mun mies rakensi niille sellasen näköalalaudan parvekkeen yhteen ulkokulmaan. Laudan vieressä oli pöytä, jonka kautta kissat pääsi hyvin laudalle. Ei tarttenu enää hyppiä kauheita hyppyjä eikä tasapainoilla kapealla kaiteella.

Molemmat kissat tippu parvekkeelta kerran ja sen jälkeen ne osas varoa putoamista sen verran, että toista kertaa ei tullut. Eikä niillä selvästikään ollut edes haluja hypätä alas. Me otettiin silloin alussa se riski, että ne voi tippua, koska oltiin niin matalalla. Seuraavan kerroksen parvekkeella en ois uskaltanu kissoja vapaana pitää. Nyt me asutaan kolmannessa kerroksessa eikä meillä ole parveketta, mutta jokaisessa ikkunassa on verkko.

Äänestä

Muutin 2 vuotta sitten maaseudulta kerrostaloon kissa mukanani. Aluksi pelotti kauheesti päästää kissa parvekkeelle kun se kuitenkin on tottunut olemaan ulkona. Laitoin ensin sen kaulapannasta hihnaan kiinni, mutta koska meidän kollilla ei ikinä ole ollut edes pantaa, niin se riuhto ja repi ja alistu eikä tykännyt yhtään. Sitten päästin sen ulos vain jos olin itse mukana. Ei se kyllä kertaakaan ole edes aionnut hypätä kaiteelle. olen välillä itse nostanut sen kaiteelle pitämällä kiinni mutta ei se siinä uskalla olla. mieluummin nousee nojaamaan kaitteen reunaan ja katselee siintä jos haluaa.
syksyllä muutimme sitten sellaiseen kämppään jossa parvekkeen kaide on läpinäkyvä (pleksilasi tms.). siellä kissa viihtyy mielellään kun ei tarvi edes kurkotella katsomaan kun se näkee kaiken mitä pihalla tapahtuu. Nyt uskallan jättää kissan yksin parvekkeelle. se sitten raapii kun haluaa sisään. ikävä kyllä se on innostunut raapimaan ikkunaa kun pääsee penkiltä sitä raapimaan (ei onneksi jää kynnen jälkiä).
ärsyttävä puoli parvekkeessa on se, että se kissani sitten haluaa sinne koko ajan ja yölläkin on kiva raapia parvekkeen ovea jopa kaksin tassuin >:/

Äänestä

Meidän kissa oli aivan mahdoton parvekkeella ennen kuin verkoitimme parvekkeen.Se tasapainotteli kaiteella,leikki häntänsä kanssa, kieppui ja kaappui ja kurkotteli ja roikkui, ja aina yritti livahtaa naapurin puolelle.Nyt on verkot parvekkeella ja kissa saa olla vapaasti siellä kun haluaa,eikä tarvitse olla sitä tarkkailemassa.Kannattaa ehdottomasti verkottaa parveke,jos et halua sitä lasittaa,mutta kannattaa miettiä ottaako vihreän vai metallin väriset..

Äänestä
  • Meilläkin on nyt tuo verkotus edessä. Ongelman muodostaa vaan se että en tiedä miten saisin tuon verkon kiinni. Soitin isännöitsijälle ja hän sanoi että mitään pysyviä jälkiä kuten poran reikiä parvekkeelle ei saa jäädä.. Millä saisin sen verkon kiinni betoniin? Hyviä ideoita tai omia kokemuksia?

    Äänestä

  • Mirva kirjoitti:

    Meilläkin on nyt tuo verkotus edessä. Ongelman muodostaa vaan se että en tiedä miten saisin tuon verkon kiinni. Soitin isännöitsijälle ja hän sanoi että mitään pysyviä jälkiä kuten poran reikiä parvekkeelle ei saa jäädä.. Millä saisin sen verkon kiinni betoniin? Hyviä ideoita tai omia kokemuksia?

    Moi!

    Eikö ne reiät voi sitten pois muuttaessa tms. täyttää esim. kitillä? Niin minä ajattelin rehdä..

    t.Jansku

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niisu kirjoitti:

Olen muuttamassa kerrostaloon ( toiseen kerrokseen)...Olisiko "vinkkejä" miten estän
yksivuotiaan kissani hyppäämästä parvekkeelta?
Paras vaihtoehto oilisi tietenkin parvekkeen lasitus, mutta se ei ole mahdollista. Auttaisiko esim. sellaiset kissakarkoite sumutteet? Onko kenelläkään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu