doubletrouble

miten noissa 2-moottoriasennuksissa joissa on esim.perävetolaitteet kuuluu "aurauskulmien" olla? potkurit pyörivät vastakkain eli vasen on oikeakätinen ja oikea pyörii vastapäivään. ongelma on sellainen että jos trimmaat vaikka toista perää ihan vähän enemmän oikaistaksesi veneen kulkuasentoa,niin ohjaus menee todella jäykäksi. vetolaitteiden välitanko on joku itse räpelletty versio ja nyt siihen on tulossa uusi tanko mutta laitanko säädön auraamaan vai harittamaan vai ihan suoraan?
4347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eräässä kaksimoottoriasennus veneessä oli 2 astetta plussalla, mutta vastaavassa tilanteessa itse kyllä kokeilemalla hakisin sen kohilleen.

Äänestä
  • Esim. Volvon D-sarjan koneissa, joissa koneiden asennusväli on tyypillisesti 90 cm, niin vetolaitteen perästä keskeltä keskelle mitattuna väli on 88 cm.

    Äänestä

Viestistäsi tuli mieleen, minkälaisia virityksiä tuleekaan väylällä vastaan? Kaiken maailman tee-se-itse-hemmot joiden paatit on tehty oman näppäryyden ja kaverien vinkkien avulla. Voi helvetti, pitäisikö veneitäkin katsastaa vuosittain?

Mietin vaan sitä päivää kun tapahtuu pahempi onnettomuus, ja syy todetaan olleen mainitunlaiset kotiviritelmät mutu-tiedolla tehdyt.

Pidä paattisi trailerilla kesä tai käytä sitä asennusliikkeessä. Tämä viesti ei ollut pahalla tarkoitettu!

Äänestä
  • Osu ja uppos:) Olet aivan oikeassa, ei pidä räpeltää mitään jos ei ole ole jonkinverra pohjatietoutta ja kokemusta tekniikan alalta. Peilasin asiaa oman tietämyksen läpi ja oletin, että sinulla on myös vastaavaa kokemusta.
    Eiköhän sinun tapauksessa veneen valmistaja/maahantuoja tiedä asiasta parhaiten tai jos on teeseitse veneestä kysymys niin moottorin valmistaja/maahantuoja voi kertoa täsmätietoa.

    "Pidä paattisi trailerilla kesä tai käytä sitä asennusliikkeessä"

    Sattu hauskasti, että paattini on kuin onkin vielä tämän kesän trailerilla...sain juuri moottoriasennuksen(1kpl) valmiksi ja seuraavana on vuorossa takiloinnin asennus...

    Hyvää kesää vain sinnekkin:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


v8masi kirjoitti:

miten noissa 2-moottoriasennuksissa joissa on esim.perävetolaitteet kuuluu "aurauskulmien" olla? potkurit pyörivät vastakkain eli vasen on oikeakätinen ja oikea pyörii vastapäivään. ongelma on sellainen että jos trimmaat vaikka toista perää ihan vähän enemmän oikaistaksesi veneen kulkuasentoa,niin ohjaus menee todella jäykäksi. vetolaitteiden välitanko on joku itse räpelletty versio ja nyt siihen on tulossa uusi tanko mutta laitanko säädön auraamaan vai harittamaan vai ihan suoraan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu