moi,ostin muutaman maissin.......kokemuksia,sato,miten olette istuttaneet taimet????
maissi
2
336
Vastaukset
- hipliski
ihan siemenestä. kyllä ne teki jonkunnäköisen pienen maissintyngänkin, mutta mulla kun ei ollut sato tavoitteena, niin en niitä enempiä kasvatellut. riivin pois kukkapenkistä jo loppukesästä. olis voineet olla siellä pidempäänkin, jolloin itse maissikin olis kasvanut isommaksi :) minä en vaan niitä enää jaksanut kattella..
ihan kivoja ovat koristeenakin kukkapenkissä. mulla kasvoivat tossa aurinkoisessa, suorastaan paahteisessa paikassa. Maissi ku maissi (lajinimikkeestä riippumatta) rakastaa lämpöä. Istuta taimet joko samaan syvyyteen tai pari senttiä alemmaks.
Maissi rakastaa ruohokatetta. Lannoitteen voit antaa veteen sekoitettuna ja/tai kanankakkarakeina.
Minipop on valmis syötäväksi ku ne huiskilot tulevat näkyviin (minipop lajike on se jota voi ostaa säilykepurkissa kaupoista) ja isommat kun yhtä maissin tähkää painaa kynnellä ja sisältä pursuaa maitomaista nestettä.
Tässä pari linkkiä: http://www.apu.fi/koti/article119091-2.html ja http://www.biolan.fi/suomi/default3.asp?active_page_id=126.
Juuret ei mene alaspäin kovin syvälle mut leveyssuunnassa kyllä tekevät sellasen tiiviin "verkon". Näin ollen kestelu ja lannoite on hyvä antaa usein ja riittävästi, ruohokate auttaa pitämään maan tasaisen kosteana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241566- 291403
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611279Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!701242- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761179Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18972Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per177865