moi,ostin muutaman maissin.......kokemuksia,sato,miten olette istuttaneet taimet????
maissi
2
418
Vastaukset
- hipliski
ihan siemenestä. kyllä ne teki jonkunnäköisen pienen maissintyngänkin, mutta mulla kun ei ollut sato tavoitteena, niin en niitä enempiä kasvatellut. riivin pois kukkapenkistä jo loppukesästä. olis voineet olla siellä pidempäänkin, jolloin itse maissikin olis kasvanut isommaksi :) minä en vaan niitä enää jaksanut kattella..
ihan kivoja ovat koristeenakin kukkapenkissä. mulla kasvoivat tossa aurinkoisessa, suorastaan paahteisessa paikassa. Maissi ku maissi (lajinimikkeestä riippumatta) rakastaa lämpöä. Istuta taimet joko samaan syvyyteen tai pari senttiä alemmaks.
Maissi rakastaa ruohokatetta. Lannoitteen voit antaa veteen sekoitettuna ja/tai kanankakkarakeina.
Minipop on valmis syötäväksi ku ne huiskilot tulevat näkyviin (minipop lajike on se jota voi ostaa säilykepurkissa kaupoista) ja isommat kun yhtä maissin tähkää painaa kynnellä ja sisältä pursuaa maitomaista nestettä.
Tässä pari linkkiä: http://www.apu.fi/koti/article119091-2.html ja http://www.biolan.fi/suomi/default3.asp?active_page_id=126.
Juuret ei mene alaspäin kovin syvälle mut leveyssuunnassa kyllä tekevät sellasen tiiviin "verkon". Näin ollen kestelu ja lannoite on hyvä antaa usein ja riittävästi, ruohokate auttaa pitämään maan tasaisen kosteana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841378EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706