maissi

moi,ostin muutaman maissin.......kokemuksia,sato,miten olette istuttaneet taimet????
2433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ihan siemenestä. kyllä ne teki jonkunnäköisen pienen maissintyngänkin, mutta mulla kun ei ollut sato tavoitteena, niin en niitä enempiä kasvatellut. riivin pois kukkapenkistä jo loppukesästä. olis voineet olla siellä pidempäänkin, jolloin itse maissikin olis kasvanut isommaksi :) minä en vaan niitä enää jaksanut kattella..

ihan kivoja ovat koristeenakin kukkapenkissä. mulla kasvoivat tossa aurinkoisessa, suorastaan paahteisessa paikassa.

Äänestä

Maissi ku maissi (lajinimikkeestä riippumatta) rakastaa lämpöä. Istuta taimet joko samaan syvyyteen tai pari senttiä alemmaks.

Maissi rakastaa ruohokatetta. Lannoitteen voit antaa veteen sekoitettuna ja/tai kanankakkarakeina.

Minipop on valmis syötäväksi ku ne huiskilot tulevat näkyviin (minipop lajike on se jota voi ostaa säilykepurkissa kaupoista) ja isommat kun yhtä maissin tähkää painaa kynnellä ja sisältä pursuaa maitomaista nestettä.

Tässä pari linkkiä: http://www.apu.fi/koti/article119091-2.html ja http://www.biolan.fi/suomi/default3.asp?active_page_id=126.

Juuret ei mene alaspäin kovin syvälle mut leveyssuunnassa kyllä tekevät sellasen tiiviin "verkon". Näin ollen kestelu ja lannoite on hyvä antaa usein ja riittävästi, ruohokate auttaa pitämään maan tasaisen kosteana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


itu00 kirjoitti:

moi,ostin muutaman maissin.......kokemuksia,sato,miten olette istuttaneet taimet????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu