Eilen r-testin tulos todella yllätti :) plussahan sieltä tuli
Helmivauva 2011
NikNee
491546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Onnitteluni!
Meillä myös plussattiin ja laskuri antoi la:n 2.helmikuuta ;) Parikin raskaustestiä tuli tehtyä, eikä vieläkään voi uskoa.
Ensimmäinen lapsi. Onnellisia ollaan vaikka kovasti pelottaakin! Iloita en myöskään julkisesti uskalla, koska niin alussa ollaan..
Eka nauvola heti juhannuksen jälkeen :) Innolla odotan, silloin varmasti vasta kunnolla uskoo tämän todeksi.
Toivottavasti kaikki menee hyvin :)
Onnea myös sinulle plussasta
olis täällä laskettu aika..:) toinen lapsi, poika nyt 1.6v.. :) onhan tämä ihanaa..:)
Meillä onkin sit sama la ja tulevat isosisko -ja veli saman ikäiset :) Oletko sinä jo varannut neukkuun ajan :)?
eka neuvola varattu ja aika olis 23.6..:) ekaa ultraa odotellessa..:)
No niin tänään sain minäkin varatuksi ensimäisen neuvolan joka onkin jo 8.6 eli ensi tiistaina :) Vaikka entuudestaan on jo kaksi lasta ja tietää neuvolarutiinit ym. niin silti vieläkin vähän jännittää :)....
Tänään oli sitten helmikuun tulokkaan eka neuvola
Hei kaikki!
Luin pikaisesti teidän kirjoitukset, koska olen lähdössä ihan juuri kaupungille. Onnea teille odottaville minunkin puolesta! =)
Minä plussasin tänään 35/31 niin selkeän plussan, että. Näin yölläkin unta, että tein testin ja se oli positiivinen. Mä kyllä tiesin ennen menkkojen poisjäämistä, että kahden vuoden yritys palkitaan vihdoin. :) Rintoja on siihen malliin aristellut ja ne on myös ihmeellisesti kasvanut. :S
Milloin neuvolaan olisi hyvä varata aikaa? Sain keskenmenon viimeksi 5 4 ja nyt vielä pelottaa pysyykö uusi tulokas mukana, tänään on 4 4. Jos ainakin viikon odottelen? Eivät varmaan edes ota kovin aikaisia raskauksia täällä sisään..
On tää niin ihmeellistä, vauva on enemmän, kuin toivottu!!
Heips,
Minä plussasin 8.6, näytti silloin vielä olevan helmi vaavi tuloillaan.
Tänään tein testin, joka olikin nega, enpä tiedä mitä uskaltaa ajatella. Tuntuu että on kaikenlaisia "oireita", mutta saatan toki itse oireet kuvitella, koska niin kovasti toivon perheeseen lisäystä. Minulla meni edellinen raskaus kesken myös 23.11.2009. Meillä ei ennestään ole lapsia, joten olisi jo enemmän kuin tervetullut.
Ollakko vaiko eikö olla, kas siinä pulma?
vai - ? Ikävä kuulla, että sielläkin on pelkoa ilmassa. :( Minulla oli tammikuun keskenmenossa niin, että tein viisi plussaa ja joka kerralla ne plussat haaleni. :(
Toivottavasti sinulla on ollut vain virheellinen testaus tms. Ajattelitko mennä esim. terveyskeskuskeen ottamaan testin? Tai testata vielä itse uudelleen?
Mekin olemme olleet jo pian 9 vuotta yhdessä ja naimisissakin ollaan. Joten pidetään meille peukut pystyssä, että kaikki menee hyvin.
Soitin tk:n ja minun pitäisi tehdä uusi testi huomenna....
Luulen että toivon vain niin paljon, että se aiheuttaa nämä "oireet". Pitäis pystyä rentoutuun, mut vaikeaa se on.
Pidetään peukut pystyssä :)
Saanko kysyä, minkälaisia oireita sinulla on ollut? Meinaan, että ovatko ne tosiaan sellaisia, jotka pystyisit itse kehittelemään? Ilmoittelehan mitä testisi näyttää!
Kysyin itse mieheltä, että pitäisikö vielä tehdä lisätestejä, vai varata vain aika sinne neuvolaan. Itse tänään tein sen testin oikeastaan vain sitä varten, että voin näyttää plussan miehelle, koska itselläni oli vahva tunne jo pian ovulaatiosta, että olen raskautunut. Pian alkoikin rintakipu. Tammikuun keskeskenmenneessä minulla oli yökötystä, enemmän iltaisin, mutta niitä ei ole nyt ainakaan vielä ollut. Mutta ajattelin olla rohkea ja huomenna soittaa neuvolaan, neuvovat sieltä sitten miten on tapana täällä päin toimia.
Palaillaan! :)
vai - ? Täällä todellakin pidetään peukkuja pystyssä että negaa näyttänyt testi ois viallinen!!! On mukavaa saada uusia plussanneita mukaan \O/
Hui hui!
Alkuviikosta tein parikin testiä ja hyvin vahvat kaksi viivaa niistä putkahti.
Esikoinen olisi tuloillaan ja laskuri näytti la 8.2.
Itselläni on vielä hyvin epätodellinen olo. Tätä on yritetty enemmän ja vähemmän 1,5 vuotta. Ja nyt sitten tärppäsi.
Pienestä salaisuudestamme emme ole mieheni kanssa vielä kellekään kertoneet. Ollaan kuitenkin niin alussa vasta.
Pitäisi varmaan lopettaa näitten keskustelupalstojen lukeminen, kun tuntuu, että niin moni on kokenut km. Itsekin mietin melkein kokoajan, että mitäs jos.. Tästä syystä en edes kunnolla uskalla iloita raskaudesta (vielä).
Noh, ensi viikolla kuitenkin ensimmäinen neuvola.
Hei,
Olipa taas mukava lukea uusia kirjoituksia. Plusplus: Minulla on samanlainen tunne, kuin sinulla, että ei vielä uskalla iloita liikaa. Kovasti odotan, että vatsa vain kasvaisi ja viikot kuluisivat. =)
NikNee: Varasin tänään ajan sinne äitiyspolille ja sain heinäkuun alkuun. Silloin viikkoja olisi 7 4. Täällä päin tuon ensimmäisen ajan saa vasta 7 viikkoa->. Minulla oli viikko sitten kovaa huimausta ylös noustessa, sekä monta päivää putkeen jopa migreenin kaltainen pänsärky. Tänäänkin heräsin päänsärkyyn. Johtuisikohan hormooneista? :)
Mutta nyt menen ulkoilemaan, hyvää viikonloppua kaikille!
Apua :/ Olen kuljetusfirman palveluksessa ja työvuorot vaihtelevat ja välillä 7 pvä. viikotkin on tosi elämää... Firma on perheyritys joten siitä syystä moiset päivät ovat ymmärrettäviä... Noh nyt kuitenkin nämä työrupeamat ovat muuttuneet raskauden myötä TODELLA raskaiksi niin fyysisesti kuin henkisestikin :/.. Nytkin itsellä on viimeksi ollut vp. ma ja tänäänkin tullut herättyä ajoon klo.6.30... Onko muilla raskasta jaksaa nyt alkuraskauden aikana vanhaan tapaan töissä??? Mulla kun on alkanut ihme "yökukkumiset" eli käännän ja väännän sänkyssä ja uni ei vaan tule ja aamulla kuitenkin kello soittamassa 5-6.30 välillä riippuen päivästä.... Itsellä muutenkin ollut nyt alkumetreillä ihan jäätävää huimausta, kuvotusta, päänsärkyä ja kaikinpuolin väsymystä :/ Mies vitsaileekin että kun tää raskaus on alusta näin RASKASTA että onnemme heinäkuussa tuplataan :D..... Mutta empä usko... kroppa nyt vaan varmaan reakoi hormonaalisiin muutoksiin raskaammin kuin aiemmilla kerroilla???
Kertoilkaapa kuulumisia ja voinneista :)
Mukavaa sunnuntaita kaikille ;) Minä lähden jatkamaan päätteen äärestä auton rattiin ;)
Hei NikNee!
Voin uskoa, että sinulla on raskasta. Itse olen ollut monta vuotta työelämässä, mutta tällä hetkellä en ole töissä. Valmistuin juuri koulusta ja kovasti yritin työtä ennen raskautta etsiä. Itse herään öisin ja sen jälkeen en saa unta. Monena päivänä herännyt aamuyöstä kikkailemaan. Olen miettinytkin, että miten työssä olisin nyt jaksanut - vai olisiko rytmi työn ansiosta ollut minulla parempi?
Jaksamisia sinulle! :)
Täältää liittyy yhden lapsen(1v4kk) mamma kanssa,plussattu on ja kolmekin kertaa kun en meinannut uskoa,la 20.2,eli esikoinen kerkiäisi juuri 2v samassa kuuss täyttämään jos kaikki hyvin menee.Eka neuvola heinäkuun alussa ja ultra pari päivää myöhemmin.Yritystä on takana muutama kk,mutten uskonut että tärppäsi kun olo on kuin kuukautisten alkaessa,paitsi vatsaa ei satu vaan jomottaa välillä.Turvottaa ja alaselkä kipeä.Ihanaa vihdoin nähdä nuo kaksi viivaa:) Se onkin ainut todiste tässä vaiheessa että jotain elämää mahassa on:)
\O/
Tuli tässä mieleen, että milloin ajattelitte kertoa raskaudesta lähimmille kuten vanhemmille,sisruksille ja lähimmille ystäville :)??? Meillä on tuo varhaisultra ensi tiistaina ja silloin Rv. ois 8 0 eli siirrytty Rv.lle 9 ja JOS kaikki on kunnossa tulemme ilmoittamaan raskaudesta vain miehen vanhemmille ja hänen sisaruksilleen/perheineen koska ollaan lähdössä viettämään juhannusta heidän luokse 500km päähän ja tiedossa on "kosteat juhlat" niin on helpompi olla kun ei tarvitse seputtaa syitä miksi en juo ja toinen syy on pitkä välimatka eli usein ei pohjoisessa tule käytyä niin on kiva kertoo asia kasvotusten :)... Muuten raskaudesta tietää vain minun paras ystävä ja muille ei ole tarkoitustakaan kertoa ennen kuin raskaus näkyy ;)
Hei!
Itse plussasin parisen viikkoa sitten, nyt 5 rv menossa.. Olemme kertoneet omille ja avopuolison vanhemmille ja sirrauksillemme. Lisäksi tietää kaksi läheistä ystävääni. Nämä ihmiset oisivat myös ne kellä puhutaan mahdollisesta keskenmenosta.
Itse olen huomenna menossa polttareihin, kaasona olen. Polttariporukasta tietää morsian, on toinen näistä ed.mainitusta ystävästäni. Muille sanon, että lääke kuuri päällä niin en vietä "kosteita2 polttareista.
Kuin myös muuta saavat huomata sitä mukaa, kun raskaus alkaa näkymään :)
Helmikuun alussa syntyy 9. lapsi. En yllättynyt plussasta, koska olimme olleet kerran ilman ehkäisyä. Nuorimmainen 3kk. Nähtävästi sama putki jatkuu, joka vuosi putkahtaa uusi ulos. Ei ainakaan ole ongelmia lisääntymisestä...
Yhdeksäs lapsi?!! Noo huh huh! On siinä varmaan menoa. Ilmeisesti vanhin jotain10-v.? Jos kerran joka vuosi putkahtanut lapsi. Saanko udella sun ikää?
Aika harvinaista nykyään, että noin monta lasta, jos ei oteta laskuun tiettyjä uskonnollisia piirejä. Mutta eipä siinä mitään. Onnea!
Röllinmamma,lapsetonko ja 6 4 ONNEA paljon plussista ja tervetuloa mukaan :) Kyllä siinä juu on varmasti hulinaa jos on yhdeksän pienellä ikäerolla olevaa lasta, mutta jokainen tyylillään ja voimavarojensa mukaan :)
ja meidän raskaus meni kesken... :( viikonloppuna vuosin ku saavista olis kaadettu...:(
tänään sitten ultra ja katotaan onko kaikki tullu pois... voi kurjuus..
Juu eli plussaa täälläkin.
Hieman hirvittää, kun ei ole ihan suunnitelma lapsi tulossa, mikäli nyt edes selviää nämä ekat kolme kk... Samaan aikaan hirvittää että menee kesken ja toisaalta et ihan oikeesti kasvais tuo elämä tuol mahan pohjalla.. Varoiksi pitäisi vielä uusi testi tehdä, mutta kyllä tuo aika varmaa on kun menkat olleet kuin kello 13 vuotiaasta asti ja oireita on jonkin verran tullut.
Kauhistúttaa enemmän kuin iloistuttaa...
Voi ei :´( Todella suuri voimahali sinulle j08
En tiedä miten tästä jatkaa eteenpäin elämässä :`( En vain voi käsittää miksi meille jo toisen kerran peräkkäin annetaan tämä rooli :/???????? Olimme eilen intoa täynnä varhaisultrassa menossa katsomaan "meidän vauvaa" Viikkoja siis piti olla jo "hyvin kasassa" varhaisultraan eli se 8 0... Noh ultraus aloitettiin ja kahden lapsen äitinä ja ultrakuvia katselleena tajusin heti et nyt ei ole todellakaan kaikki hyvin :´( Kohtu oli suurentunut ja ruskuaispussi löytyi mutta itse alkiota ei näkynyt eikä näin ollen sykettäkään :´( Ilmeisestikin meidän raskaus onkin tuulimunaraskaus ja helmivauvaa 2011 ei meille suotukaan :´( Ensi tiistaina on varmennus ultra jonka jälkeen saan lähetteen kohdun tyhjennykseen jos ei ole sitä ennen sponttaanisti tyhjentynyt :/ "Mukava" juhannus tulossa :( Olen niiiin loppu etten jaksaisi mitään :/ mutta ilmoittelen vielä tiistaina lopullisen tuomion.... Oikein ihanaa raskautta teille muille helmimammoille kuitenkin
NikNee, olen todella todella pahoillani :(
En voi, enkä edes haluaisi, tietää kuinka pahalta tuntuu :(
Tällaiset asiat saa ajattelemaan onko itselläkään kaikki tuolla masun pohjalla ihan kunnossa oikeasti .. ei voi kun toivoa parasta.
Voimia teille sinne
Oikein paljon voimia koko teidän perheelle!!
Oikeita sanoja ei varmista keneltäkään meiltä löydy, miten teitä lohduttaisi. Itse uskon, että kaikella on tarkoituksensa vaikkei sitä heti näe. Vasta myöhemmin oppii ymmärtämään, miksi jotkut asiat menee niin kuin menee. Voima halaus!
Täällä on plussattu myös! nyt rv 5 6 menossa ja pikkukakkosta odottelen. :) La 19.2 laskureiden mukaan neuvolaan aika 9.7. Pahoinvointia,turvotusta, hormoninäppyjä, rintojen arkuutta yms kaikkea havaittavissa. Todellinen yllätys vaavi tulossa koska ehkäsy oli kunnossa (pillerit) ja seurustelukin melko alussa vasta. Nyt miesystävä on järkyttynyt ja sanoi jopa että abortti on ainoa vaihtoehto! :( Toivon että miehen mieli vielä muuttuu koska missään tapauksessa en voi sitä tehdä!! Onnea kaikkille odotukseen! :))
Voi kauhea kun on tännekkin ehtinyt tulla huonoja uutisia! :(( Olen tosi pahollani kaikken teidän puolesta kellä pieni ei mukana pysynyt. :(( Voimia!!!
Täällä oli eka neuvola tänään :)
Neuvolatädin mukaan la siirty muutamalla päivällä taaksepäin ja laskettu aika oliskin näillä näkymin 31.1 :D Ja nyt ollaankin rv 9 0, eli raskausviikolla 10.
13.päivä on ultra, sillon saadaan varmempi la vielä ja tietää onko kaikki kunnossa. Jännittää kovasti.
Tosi positiivinen kokemus :))
Niin ja kävin sitten heti neuvolan jälkeen ostamassa Multivita -tabletteja, ku puhuttiin että olis hyvä syödä :) Ei niistä ainakaan haittaa ole.
Kolmen vuoden yrittämisen ja kahden keskenmenon jälkeen minäkin plussailin viikko sitten. Takan ensimmäinen alkion siirto ja jotenkin uutta toivoa täynnä uskalsin varata neuvolan jo viime viikolla. Nyt on sellainen olo, ettei sinne uskalla mennä, ei haluakaan kuulla eikä tietää, mikä kaikki voi tällä kertaa olla pielessä.
Onnea kaikille meille helmivauvan odottajille, sitä me tarvitaan kaikki, ja paljon...
Täälä kans plussattu :) LA menis 28.pvään.
Muksut syntyny 28 ja 27 pvä(eri vuosina ja kuukausina tietty) et olisko tämä nyt sitten 29 kun kumpiki menny pvän yli LA:n :D
rv 7 4 tänää, laskettu aika 12.02.2011, ennestään Jere poika 1v ja 2kk :)
Onnittelut kaikille.. mulle laskuri antoi 2.2.2011.. jännittää... tämä on ensimmäinen raskaus :)
Tuli tehtyä pari testiä ja plussaahan ne näytti. Lasta ei olla yritetty, joten tämä tuli aivan yllätyksenä.
Olen kyllä asiasta iloinen, mutta pelottaa! Ihan normaalia varmaankin :)
Viikolla 6 menossa ja menkkojen mukaan laskettuaika 24.2.
Ei hirveästi uskalla iloita, kun kaverilla meni hiljattain kesken :(
Jotenki muutenki tosi sekavat tunteet, ei edes tajua vielä koko asiaa..
Onnea kaikille plussanneille! :)
Hei!
Eilen käytiin ensimmäinen neuvolakäynti ja paljon luettavaa saatiin mukaan. Mukava terkkari meillä!
Olen joutunut jo kaksi kertaa käymään UÄ:ssä, kun vuotoja tullut. Molemmilla kerroilla kaikki kunnossa ja hurjasti pikkuinen aina kasvanut!
Vuodot kyllä säikayttäneet ja aina päällimmäisenä pahin mielessä. Nyt onneksi sain hyviä vinkkejä, milloin kannatata huolestua, eli jos kipuja esiintyy vuodon yhteydessä runsaammin. Tulehdusta epäilevät, että vuodot johtuisi, niitä nyt tutkitaan! Toivottavasti loppuvat pian.
Laskettu aika meillä 17.2.2011 :)
heippa!
Meilläki 2 viikkoa sitten tehtiin muutama testi ja plussat tuli :) Labrassakin kävin vielä varmistamassa. Ensimmäinen lapsi tulossa ja eka neuvolakin ens maanantaina inoissaan ollaan! Ja tosiaan laskettu aika laskurin mukaan onki sitte ens ystävänpäivänä! Onnea myös muille helmivauvojen odottajille! :)
eli 7.2 LA :) ihan alussa vielä, mutta jospa kaikki menisi hyvin! Ensimmäinen lapsi ja ollaan täällä päin kyllä niin innossaan ja onnellisia plussasta :) Onnea sinnekki tulevasta vauvasta, ja toivottavasti menis kaikki hyvin kaikilla mammoilla :)
Tänään käytiin ekassa ultrassa. Ihana kokemus oli. Pikkunen oli just aamu unilla ku ei kovasti liikkunut. Sydämen sykkeet näkyi hyvin ja kaikki oli muutenkin loistavasi.
Mitä muille helmiäityleille kuuluu? Miten on mennyt?
Olisi kiva kuulla kuulumisia.
Täällä päin menee loistavasti. Tammivauva olisikin tulossa, raskausviikolla 14 mennään ja masu alkaa pikkuhiljaa näkyäkin :)
Muutettiin just toiseen kaupunkiin ja muutto otti vähän voimille, mutta pelkällä väsymyksellä onneksi päästiin :)
Hei, täällä raskaus etenee hyvin. Ensi viikolla alkaa 14-raskausviikko. Helmikuun alkupuolella olisi laskettu aika. Nyt jo tuntuu jollain tavalla koko ajan tuo masuasukki tuolla. :)
Onnea uuteen asuinympäristöön! =)
tänään mennään viikolla 13 0 olen jo kolme päivää tuntenut pikku "ötökän" liikkeen kun käyn lepäämään. Aamupahoinvointi laantunut, yöpahoinvointi/kuvotus ei. 22-23 alkaa aina hirveän huono olo. :(
Masu alkaa näkyä pikkuhiljaa. :)
Täällä odotellaan helmikuulle pienokaista myös, laskettu aika ystävänpäivänä eli viikkoja nyt 13 0 :)
Meilläkin odotetaan helmikuun vauvaa,poikalupaus tulossa :) La on 2.2.2011 ja rv on nyt siis 27 :)
Marlanne.. meillä ihan sama La ja ainaki viimeultran mukaan poikalupaus :)
Oi ku kiva !Meilläkin oli viime ultran mukaan poikalupaus:) onks teil menny kaikki ihan hyvin ?