Äänenvaimennin

Länsikairan mies.

Minkäslaista tötteröä tet oletta ruukanu piipunpäähän ruuvailla? Olis tarkotus vaimennin laittaa tuohon tikan 30-06 sprg:n nokkaan. Näitähän on näitä merkkejä vaikka kuinkapaljon. Masi,AU,Jaki,KRK,BR...yms.
Kertokaapa hyviä ja huonoja puolia ja käyttäkokemuksia omista vaimentimista.

Ehtona itelä olis että ei painoa sais olla kuitenkhaan mahottomasti. Sanothaanko että semmonen 260g-350g semmonen marginaali. Jos vain tilastoa db määristä niin pistäkääpä.

Asiallisista vastauksista kiitosta jo näin etukätheen.

7

2846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin no

      br:n pönttö painaa jo sen verran että ei mene tuohon haarukkaan, muuten ihan hyvä kun ei paljon ase pitene.

    • 9+8

      Ei mene AU:n vaimenninkaan tuohon haarukkaan, mutta siinä taitaa olla paras vaimennusteho. Nettisivulta näkee tarkemmin nuo arvot.
      Itse olen tykännyt omassa 308:ssa olevaa AU jet-z-vaimentimesta. Se on kohtuu siron näköinen eikä semmoinen pönttö kuin BR. Kun piippua lyhennettiin samalla kun vaimennin laitettiin niin ei ole etupainoinenkaan.

      • Länsikairan mies

        Mitenkä paljon lyhensit piippua? Ajatuksena itellä että ei nokkapainoseksi pakkais ja pituus säilyis ku ei lyhentäis. Ei se tieten pikku pätkä haittais jos napsasis poijes. Tullee joskus ammuttua pitempää matkaa (150m-400m) harjottelun vuoksi ku muutama suuri soramonttu tuossa poronkuseman päässä. Missä hinnoissa net ruukaavat tuommoset pöntöt pyöriä?


      • futurex
        Länsikairan mies kirjoitti:

        Mitenkä paljon lyhensit piippua? Ajatuksena itellä että ei nokkapainoseksi pakkais ja pituus säilyis ku ei lyhentäis. Ei se tieten pikku pätkä haittais jos napsasis poijes. Tullee joskus ammuttua pitempää matkaa (150m-400m) harjottelun vuoksi ku muutama suuri soramonttu tuossa poronkuseman päässä. Missä hinnoissa net ruukaavat tuommoset pöntöt pyöriä?

        Muistaakseni toi JaKi os kevyin vaihtoehto...
        Muuten ei vielä noista ole tarkempaa kokemusta muutakuin harkinnassa itselleni 308 nokkaan hankin syksyllä.


      • 15+5
        Länsikairan mies kirjoitti:

        Mitenkä paljon lyhensit piippua? Ajatuksena itellä että ei nokkapainoseksi pakkais ja pituus säilyis ku ei lyhentäis. Ei se tieten pikku pätkä haittais jos napsasis poijes. Tullee joskus ammuttua pitempää matkaa (150m-400m) harjottelun vuoksi ku muutama suuri soramonttu tuossa poronkuseman päässä. Missä hinnoissa net ruukaavat tuommoset pöntöt pyöriä?

        alunperin piippu oli 570mm ja nyt on 500mm. Minun mielestä ei ole yhtään etupainoinen vaan aika mukava käsiteltävä. Mahtuu vaimennin päällä asepussiinkin. Lähtönopeudet putoaa hiukan mutta itselataamalla saan saman kuin tehdaspaukuissa ja enemmänkin jos on tarpeen. 308 on sellainen kaliiberi että ei tarvitse kauhean pitkää piippua että ruuti ehtii palaa. Toinen juttu jos kaliiberina olisi esim. 300winmag niin siinä saa olla mieluusti vähintään 600mm piippu.
        Vaimentimesta maksoin pari vuotta sitten hiukan alle 300euroa ja kierteen teko/lyhennys 50euroa. Voipa olla että hinnat on tuosta noussutkin.


    • .308Win H&K kiväärin nokalla on BR-tuotteen T8. Piti avata hieman röörejä, ettei luoti kolissut seiniin. Laatu on kuulemma niistä ajoista parantunut, eikä sepällä ole näiden suhteen niin paljon jonoja.

      AU Jet-Zetan ostin tuossa Vzkun nokalle, mutta ei ole käynyt vielä sovituksessa, joten kokemuksia ei ole. Änärillä kierremuutoksineen jne. enemmän hintaa kuin kiväärillä, heh. Kokonsa puolesta tuo voisi sopia hyvin metsästysaseen nokkaan.

      T8n kanssa kyllä kärsii somotella melko pitkään ilman kuulonsuojausta, mutta se ei ole seisaaltaan ammuttavan aseen pönttö. T-A aseeseen se tuo sopivasti vakautta.

      • tussukkapyssy

        sellaisiakin mölynhillitsimiä joittenka takia ei tartte piippua lyhentää vaan äänenvaimennin tulee piipun päälle ei sillätavalla asennettuna pidennä asetta ja piippukin pysyy vakiomittaisena, tekijää en muista. Reikähän porataan piippuun hyvissä ajoin piipun suuta josta meteli karkaa sitten pöntön sisään.
        Sellaisen mä tekisin tai teetättäsin, jos olis mihin tehdä, rihlakkoon hankalampi toteuttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe