Moi,
Onko kenelläkään kokemuksia Saksan Autozug junista? Olisi kiinnostusta kesällä kokeilla. Hinnat näyttävät näkyvän webissä, ovatko ne "oikeita"? Kannattaako liput ostaa jo VR:ltä? Minkälaisia ovat hytit? Mukaan lähtee 3 v. lapsi.
Auto ja juna Saksassa
5
2210
Vastaukset
- kokemuksia
Viime vuonna matkustelin viikon verran junalla Saksassa. Ostin viikon lipun etukäteen Suomesta, samoin varasin yhden makuuvaunupaikan. Autojunapuolesta ei minulla ole kokemusta, mutta aika samantyylistä rautatiematkustaminen oli kuin Suomessakin, palvelu vain parempaa.
Suomessa ulkomaisia junalippuja myyvät VR:n suurimmat rautatieasemat. Lisätietoja VR:n nettisivuilta. Myös matkatoimistot saattavat myyvät näitä lippuja, toimituskulut vain ovat yleensä isot. Nettitilaaminen suoraan Saksasta on mahdollista, vaikkei välttämättä järkevää.
Muuten, jos aikoo matkustaa Saksassa tai muuallakin Euroopassa junalla enemmän, kannattaa ostaa EuroDomino -lippu. Periaate on sama kuin interrail-lipussa, mutta EuroDomino kattaa lähes kaikki lisämaksut. Saksassakin nämä lisämaksut ovat tavanomaisia ja korkeita, lisämaksuttomat paikallisjunat taas ovat hitaita ja harvinaisempia.
Tässä Saksan rautateiden mainiot sivut, joiden avulla voi muun muassa suunnitella matkareittiä ja tutkia lippusyteemejä. Hinnat ovat oikeita: www.bahn.de- Niina
Voisitko ystävällisesti kertoa tuosta lipusta vähän lisää. Kiinnostais kovasti, kun kohta Saksaan oon suuntaamassa. Minkä hintanen? Miten voi matkustaa ja millon kannattaa ehdottomasti tuo lippu ostaa? Kiitos.
- Saksasta terveisiä..
Saksan junista on monen vuoden kokemus. Sellaisen havainnon olen tehnyt, että junalla matkustaminen Suomessa on paljon hauskempaa ja puhtaampaa..
Saksalaiset junat ovat ala-arvoisempia kunnoltaan kuin suomalaiset junat.. vessat ovat toisinaan hyvinkin likaisia, joten varaudu kaikkeen..
Saksan rautateillä on myös yleistä, että junat ovat myöhässä..
Kaikesta huolimatta Hyvää Matkaa!- paikkansa?
Omien havaintojeni junat Saksassa pysyvät aikataulussa vähintään yhtä hyvin kuin Suomessakin. Paikallisliikenteen junat voivat olla Saksassakin kulahtaneita, mutta ovat siistimpiä kuin etelämpänä Euroopassa.
- apsu
Saksan junat parem´massa kunnossa kuin suomessa, ainakin radat.eri juttu matkustaako RE- junalla vai Ice-junalla esimerkiksi.Viikonloppuisin on Vochenendticket 28 e, ja sillä saa 5 ihmistä matkustaa vuorokaudessa niin paljon kun kerkeää.Suomesta käsin liput on kalliimpia.Tota vknloppulippua saa ostaa automaateista, ja asemilta Saksassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763418
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628