Limoviikuna

poropeukalo

Mikä kumma limoviikunaani vaivaa? Siinä on paljon keltaisia lehtiä. Vettä saa tarpeeksi. Olisiko liian aurinkoinen paikka? Eikös sen juuri nyt pitäisi kasvaa ja olla vehreimmillään? Jätti tänä talvena lehtien pudotuksen väliin. Se on todella iso versio limoviikunasta n. 170 cm... Miten säilyisi parhaiten? Voiko kesäksi viedä parvekkeelle?

4

8358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nilla

      limoviikunani pudottaa lehtiä keväisin ja syksyisin. Vähän niinkuin karvanlähtö koirilla ja kissoilla. ;)

      Lehtien putoamista edesauttaa lisäksi se, että keväisin limo kuluttaa selvästi enemän vettä ja siksi multa huomaamatta voi kuivua liikaa ja seuraus näkyy putoavina lehtinä.

      Oma limoni viihtyy kyllä ulkona, mutta se on totutettava ulkoilmaan ja runsaaseen valoon. Pari viikkoa sitä pitäisi kantaa eestaas sisä- ja ulkoilman välia, ennenkuin sen voi jättää ulos ilman pelkoa lehtien palamisesta. Vaatii siis viitseliäisyyttä... Ja alkuun siis varjoisa paikka ja pikkuhiljaa totutetaan aurinkoon.
      Lisäksi ulkoilman tulisi olla yli 15 asteen päivisin eikä enää yöpakkasia.

    • elli

      limoviikuna voi pudottaa lehdet jos se saa vetoa

    • raid

      Useimmat ficus-sukuiset kasvit (myös limoviikuna) saattavat pudottaa lehtiään ties mistä syystä.. Kasvupaikan vaihtuminen, valon määrän äkillinen muutos, liikakastelu (hyvin tyypillinen syy), liian vähän vettä, vetoa, liian kylmä, tms.

      Kasteletko viikunaa liikaa? Mullan pitäisi kuivua aika kuivaksi kasteluiden välillä. Ei ihan rutikuivaksi tietenkään.

    • Zessie

      Tässä tapauksessa ajankohta on väärä, mutta limoviikuna ei muuten pidä joulukuusesta. Kuusi haihduttaa ilmaan jotain kemikaalia (en nyt muista mitä) ja limoviikuna nöksähtää siitä ja pudottaa lehtensä. Itse kannan limoviikunan aina joulunaikaan toiseen huoneeseen odottelemaan kuusen poistumista.

      Oma limoviikunani tosin pudottaa lehtiä tosi harvoin. Eli sulkasatoa ei ole ja yksittäisiäkin putoaa vain satunnaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      246
      3128
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1740
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      130
      1263
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1248
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1182
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      962
    Aihe