Onko kenelläkään kokemuksia hyviä/huonoja ElkoLink Home -järjestelmästä. Käytössä, asennuksessa, toimivuudessa? Ja näkyykö telvisiokin hyvin järjestelmän läpi??
ElkoLink Home
Nipa
51659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näyttää ihan pätevältä systeemiltä. Mitähän tuommoinen järjestelmä suunnilleen kustantaa kaapeleineen, rasioneen (esim. 5 kpl) ja ristikytkentäkaappeineen? Lisäksi tarvitaan ilmeisesti antennivahvistin. Tuo television näkyminen mietityttää itseäkin.
...muuten hyvä mutta antennijärjestelmä ei vastaa perinteistä antenniverkkoa. Vika- ja häiriöherkkä, en suosittele. ElkoLink Home on hyvä vaihtoehto pelkästään kodin ja pienkiinteistön ATK-verkkoa ajatellen mutta antenniverkon suosittelen tekemään nykyisin menetelmin eli tähtiverkkona. Vahvistin -> jaottimet -> haaroittimet -> pisteet.
Nimenomaan näin antennihommien kanssa. Muista myös paluusuunta kaapeliverkossa. Varaudu myös ristikytkentähommiin tulevaisuudessa. Helppoa se kyllä on.
Laitoin itselle Lexelin vastaavan systeemin ja on ollu todella hyvä tsysteemi! Mulla jäi kelaan 200m kaapelia jos jotain sattuisi kiinnostamaan?
Ajatelkaapas vähän...
Lexcomissa maksaa aivan turhasta eikä satellittisignaalit edes kulje tuossa niiden systeemissä.
Itselleni laitoin joka huoneeseen 2*cat5e 2* rg6quad coaksiaalit.
coaxsiaaleissa kulkee kaikki tarvittava antennisignaali tuonne 2Ghz asti (riittää taatusti tulevaisuuteen )
siihen tuollaiset channel plussan harpäkät
niin saa moduloitua talon joka televisioon
dvd:t yms ja myös >Ir signaalit kulkevat samoissa kokseissa
Cat5e:ssa kulkee data tarvittaessa 1gbs/s mutta kuka oikeasti voi väittää että on himassa sellaine serveri joka tuo tarvisi( ja on muuten harvalla firmallakaan tuollaisia vehkeitä...)