Sasi korottaisi....

mooses Pessi

3

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansa maksaa

      Yle maksaa heti ensi istumalta uudelle toimitusjohtajalleen Lauri Kiviselle hulppeata palkkaa, peräti 25000 euroa kuussa, koska Lauri Kivinen kannattaa porvariaatetta ja Suomessa ei tarvitse porvariaatetta kannattavien kerjätä palkankorotuksia ja bonuksia ne tulevat, kuin Manulle illallinen. Lauri Kivisen ei tarvitse rahapulassa kärvistellä niin kuin hänen edeltäjänsä Mikael Jungner. Kimmo Sasi on sitä mieltä, että tyhmä Suomen kansa joutaa maksamaan uuden toimitusjohtajan huikea palkka ja bonukset ja nostetaan vaan tyhmän kansan lupamaksuja. Tiedä sitten, masaako Kimmo Sasi itsekkään nykyisin näitä lupamaksuja, eikös hän ollut yksi poliitiikoistamme, joka aikanaan katseli telkkaria luvatta ja oli näin lupamaksurosvo?

      Lauri Kivisen edeltäjälle Mikael Jungnerille maksettiin huomattavasti vähemmän, eli 16000 euroa kuussa ilman bonuksia. Kivinen aloitti Ylen toimitusjohtajana sunnuntaina. Mikael Jungner olisi kyllä tekemisiensä perusteella ansainnut palkkansa päälle triplabonukset. Nykykykypoliitiikoillemme ei merkitse bonuksien saamiseksi yrityksen positiivisen tulos, vaan se mihin leiriin yhteiskunnassa kuuluu.

      Yle:n hallintoneuvoston puheenjohtaja Kimmo Sasi ehdottaa, että televisiolupamaksuja pitää nostaa 8-10%, että YLE:n uudelle johtajalle pystytään maksamaan muhkeaa kuukauspalkkaa bonuksilla. Eikös nyt tämä kokoomuslainen ahneus olekkin yltänyt YLE:n ja Suomen kokoomuksen rokottama kansa saa maksaa itsenä kipeäksi.

      • varma kosto

        ja jarruttivat YLE.n kehitystä Jungnerin aikana. Kun he tekivät siitä oman propakanta tehtaan Kivisen johdolla, niin kyllä korotuksia tulee lupamaksuihin! Porvarien ahneudella ei ole ylärajaa!


    • kysyn vaan?

      Rakennusmiehet paiskovat töitä lähes pilkkahinnalla Helsingin julkisivutyömailla. Rakennusliiton tekemän tarkastuskierroksen mukaan pahimmillaan työehdoista tietämättömille voidaan maksaa palkkaa vain pari euroa tunnilta.

      Tarkastuksessa esiin tuli esimerkiksi virolainen telineasentaja, joka teki töitä 600 euron kuukausipalkalla. Vastaavasta työstä maksetaan työehtosopimusten mukaan keskimäärin jopa neljä kertaa enemmän, Rakennusliitto kertoo.

      Liitto kiersi tällä viikolla lähes viisikymmentä työmaata, joilla toimi yli sata eri yritystä. Ulkomaisten työntekijöiden osuus duunareista oli 64 prosenttia. Määrä on kasvanut selvästi viime vuodesta. Tuolloin rakennusmiehistä 42 prosenttia tuli Suomen ulkopuolelta.

      Rakennusliitto moittii työmaiden palkkatason lisäksi sosiaalitilojen kuntoa ja työaikakirjanpitoa. Keikkatöihin Suomeen tulevat duunarit painavat usein pitkiä päiviä ja viikkoja ilman kunnollista työajanseurantaa. Vaatteet puolestaan on turvallisempi vaihtaa kotona sosiaalitilojen huonon kunnon takia, liitto sanoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      63
      5154
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      56
      4615
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4569
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      327
      1874
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      85
      1513
    6. 91
      1472
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      235
      1370
    8. 320
      1083
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      961
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      51
      893
    Aihe