Kuka tietäis Virosta?

ARwidi

Käväistiin tuossa taannoin vaimon kanssa Viron puolella omalla autolla ja ajelimme Tallinnasta Tartoon. Tuolla matkalla autossa huomasin pari asiaa, jotka jäivä askarruttamaan.
Ensinnäkin maaseudulla kun oli isompia, pitkiä rakennuksia, uskoisin että ne ovat olleet ennen navetoita tai sikaloita. Nyt niistä suurin osa näytti olevan tyhjillään. Niiden katonharjalla oli pystyssä noin viiden metrin välein pari-kolmemetrisiä "antenneja" eli metallisia putkia. Mitäköhän nuo tuollaiset ovat?
Lisäksi kummastutti kuusiaita tien molemmin puolin Tallinna-Tarto tien varrella. Sellainen paksu, tuuhea aita kulki aina peltoaukeiden kohdalla molemmin puolin tietä. Ja aita oli suurimmaksi osaksi aina myöskin hoidettu, elikkäs tasaiseksi leikattu. Ja tosiaan ei voinut olla kyse mistään meluaidasta, kun sitä aitaa oli aina peltoaukeilla, elikkäs aidan takana oli yleensä vain peltoa.
Miksiköhän se on tuollainen aita kasvatettu? Ja milloin? Ja kuka sitä hoitaa?
Tämmöiset kummastutti meitä Viron matkaajia? Mahtaisikohan löytyä ketään etelänaapurin tietäjää, joka osaisi vastata?

6

1968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 107.6

      Sellainen paksu, tuuhea aita kulki aina peltoaukeiden kohdalla molemmin puolin tietä. Putkista en tiedä mut kuusiaita on niin sanottu Lumiaita sanoi paikallinen opas 20.5.2010

    • loom

      Ukkosenjohtimia :)

    • hobune

      Juu ne kuusiaidat on lumen tuiskuttamisen estämiseksi tien tukkeeksi, lanka- ja putkiviritelmät on tosiaan ukkosenjohdattimia ja kyllähän näillä kaikilla on hauskoja neukkuja irvailevia nimityksiä.
      Aikanaan kolhoosien porukka näitä hoiti, nyt maanomistajat hoitaa aitoja jos hoitaa, luultavasti ne rupeaa saamaan niistä jotain tukea tulevaisuudessa, eussa kun ollaan.
      Isot navetat ja hallit varmaan rapistuu pystyyn, eipä kukaan enää niin paljon maitoa tai lihaa tai perunoita Virosta osta mitä siellä pystytään tuottamaan. Tai ainakaan ei kukaan niistä mitään maksa.

    • rannaanjärvi

      Emmää mittää muuta tiärä mut kusiaitana meil niit pirethiin enne vanahaan.

    • Viro-on-siisti

      Virossa on siistiä porukkaa, ei näy roskia tienvarressa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      69
      1537
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      114
      1004
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      834
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      811
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      750
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      746
    7. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      737
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      72
      724
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      719
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      697
    Aihe