Kolme konetta on tällä hetkellä A-linkin RR24:n porteissa nettiyhteyden jakamiseksi. Nyt täytyisi yksi saada siirrettyä eri huoneeseen ja siinäkin pitäisi adsl-yhteys pysyä.
Kaapelin vetäminen jotensakin siististi vaikuttaa tosi työläältä. Mieleen tuli datasähköyhteys. Edulliselta vaikuttaisi A-linkin PA200AV.
http://www.a-link.com/uk/PA200AV.html?id=UaLFVLIR
Tietokonelehti on testannut muutamia markkinoilla olevia kapineita. A-linkin PAV200AV on saanut kohtuullisen hyvän arvioinnin. Hintaa on n. 50 euroa/kpl. Tosin lähellekään luvattua 200 Mb:n nopeuteen ei sisäverkossa ole päästy edes samaan pistorasiaan kytkettyinä.
http://www.tietokone.fi/lehti/tietokone_5_2008/kotiverkko_sahkojohtoon_875
Oma tarpeeni on vain 8 Mb:n adsl:n jakaminen. Koneiden välisellä lähiverkolla ei ole niinkään merkitystä.
Jostakin muualta on selvinnyt, että yhteyden täytyisi olla saman sulakkeen alla, jotta joltinenkin nopeus saataisiin aikaan.
Käyttönotto on helpontuntuista. Kuitenkin naapureiden pitämien poissa verkosta vaatii sovittimien konfauksen. Konfaukselle ei näytä olevan vielä win7-versiota. Ymmärtääkeni riittää, kun jossakin koneessa on XP tai Vista, jonka kautta konfaus tehdään.
Minkälaisia kokemuksia teillä on noista datasähköyhteyksistä ja erityisesti noista A-linkin kapuloista? Jos asunnossa kapulat ovat eri sulakkeen alla, millaisia vaikutuksia sillä on ollut?
Datasähkö sovittimet
4
3315
Vastaukset
- ar-jo
Kannattaa ottaa,minua harmittaa kun tällä seudulla lopetettiin data sähkö .On helppo sijoittaa koneet mihin rasiaan vaan .Aivan sama millä sulakkeela kunhan et laita pakastime tai jääkaapin rasiaan ,komressori heittä joskus eri hertsiä.Mulla olisi vapaa yksi yhden portin päätelaite ,jos kiinnostaa ota yht. 0414718179.
- datasahkotoimii
Minulla on positiivisia kokemuksia datasähköstä. TP-Linkin adapterit saatiin toimimaan myös kahden eri sähkökeskuksen välillä moitteettomasti.
ZyXELin adapterit toimivat niin ikään hyvin. Tärkeää on tosin muistaa, että adaptereita pitää olla parillinen määrä, eli mikäli on tarvetta useammalle adapterille, pitää lähtöpäässä olla vastaanottavia adaptereita vastaava määrä palikoita, muuten homma ei toimi.
http://musatekniikka.blogspot.fi/2013/09/eroon-pitkista-verkkokaapeleista-tp.html- Taata
Ainakin Zyxel PLA 4205:llä käyttöohjeen mukaan voi jakaa nettiyhteyden useampaan huoneeseen,yksi purkki toimii tähtipisteenä ja tehdä myös erotettuja verkkoja...
- en suosittele
Wlan suositeltavampi...
Vai jos wlan ei mahdollinen..
D-linkin laitteissa kai toimii että yksi on tukiasemana ja muut lientejäää..
Häiriölähteen etsintä noissa on hankalaa,, enegialamppuja, laitepowerita ym..
mm keraamiset induktio liedet. yms....
Myös ne itse on melkoisia radiohäiriköitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2027364Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611922Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 731449