Olen harkitsemassa perimäni sijoitusyksiön myyntiä. Asunto on luonnollisesti vuokrattu; vuokralainen on todella hyvä ja asunut asunnossa vuosikausia. Vuokra on kohtuullinen eli alle alueen keskitason. Mutta miten edetä myynnin kanssa; myydäkö asunto vuokralaisen kanssa (toivoisin tietenkin, että hän halutessaan saisi jäädä asuntoon) vai ilman? Irtisanomisaikahan on puoli vuotta, joten pitkään tässä voisi sitten mennä... Jos asuntoa pintaremppaisi ennen myyntiä, niin voiko kulut vähentää verotuksessa?
Sijoitusasunnon myynnistä
2
633
Vastaukset
- Ajatusta aiheesta
"myydäkö asunto vuokralaisen kanssa (toivoisin tietenkin, että hän halutessaan saisi jäädä asuntoon) vai ilman?"
Jos asunto on vuokrattu sitä myydessä, niin ostajaehdokkaita on selvästi vähemmän ja hintakin oletettavasti alempi, mikäli ostaja ei ole toinen asuntosijoittaja. Ja sitähän et voi etukäteen tietää.
Eli asunto ilman vuokralaista on aina helpompi myydä.
"Jos asuntoa pintaremppaisi ennen myyntiä, niin voiko kulut vähentää verotuksessa?"
Jos vuokrasuhde jatkuu remontin aikana, niin saat vähentää, muuten et. Tosin harkinta verottajan taholta on tapauskohtainen.
http://www.aviinikainen.fi/simo/docs/Sijoitusasunnon verotus.pdf
Sanot myös, että vuokra on yleistä vuokratasoa alempi. Jos on riittävästi, niin vähennysoikeus voi mennä. Vaikkapa siinä tapauksessa, että vuokra on sama, tai hyvin lähellä yhtiövastikkeen tasoa.
Katso tämäkin tuosta linkistä. - Vuokranantajana
Isomissa kaupungeissa ostajia riittää valmiiksi vuokratuille yksiö kaksioillekkin riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait813437Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41434Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41211- 261136
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70832Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47806Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60754Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t32752Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45749Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4707