Arjalle ja Ritvalle kysymys

Pirkko33

Kerroitte aikaisemmin matkustaneenne Tukholman kautta Agadirin. Millä lennolla? Matkan järjestäjä?
Miten matkanne meni? Itse puhun erittäin huonoa ruotsia, pärjää englannilla? Oletteko lähdössä uudestaan.
Olisi mukava kuulla kokemuksista.
Mukavaa kesää teille.

8

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuula-Aicha

      Hei PIrkko,vaikken olekkaan kumpikaan tavoittelemasi henkilö,niin kerron omista matkoistani.
      Jo muutaman vuoden ajan olen lennellyt Ryanairilla Tampereelta Frankfurtin kautta Marrakechiin.Tänä vuonna pääsee jo Agadiriinkin ja pohjoisempaan Feziin ja Oudijaan esim.
      Olen ehkä menossa syyskuussa Ramadanin jälkeen Agadiriin.Katselemani lippujen hinnaksi eestaas tulee noin 160 eur.Vaihtelee..Majoituksen olen hoitanut siellä paikanpäällä,joku edullinen hostelli ( n.8-12 eur./vrk ) tai apartomentos 25-40 eur./vrk.
      Jos Sinulla on kysyttävää,niin mielelläni kerron lisää .Olen asunut Agadirissa muutaman vuoden,niin ainainen ikävä on sinne.Olen suomalainen nainen ja nykyisin työkyv.eläkkeellä,jonka takia täytyy olla joskus Suomessa.
      Olisiko meistä matkaseuraa toisillemme,siis jos olet suunnitellut matkaa??
      Terveisin Tuula.

    • taru67

      Tukholmasta lentää Agadiriin kaksi matkatoimistoa, Ving ja Apollo. Olemme menneet kolmesti sitä kautta ja molemmilla matkatoimistoilla. Matkalla pärjää hyvin englannílla.

    • Arja ja Ritva

      Hei Pirkko! Lensimme marraskuussa ruotsinkautta, matkan ostimme Vingin kautta. Emme kumpikaan puhu ruotsia ja huonolla englannilla pärjäsi hyvin. Lensimme Arlandan kentälle Blue 1:lla, edellis iltana yövyimme kentällä. Lentomme lähti aamulla klo:7.40, lensimme Thomas Cookilla Agadiriin. Lentomatkalla tarjoilu koneeessa oli erinomaista, tarjoilu tapahtui joustavasti koneen etu,keski ja takaosasta.Jolloin kaikki sai juomat ja ruokansa ilman odotusta toisin kuin Finnairilla. Henkilökunta erittäin ystävällistä. Hotelina Agadirissa meillä on ollut 13 vuodenajan Igoudar, huoneistohotelli joka sijaitsee hyvällä paikalla ja tuttu henkilökunta ottaa vastaan avosylin. Matka kaikkineen (lennot Blue1,Thoomas Cookilla hotelli) n.700 euroa. Uusi matkakin on jo varattu samaa kautta, jonka olemme kokeneet vaivattomaksi ja hyväksi. Toki tiedämme, että muitakin vaihtoehtoja on, mutta katsomme tämän luotettavammaksi. Kesäiset terveiset Pirkolle, sekä ystävällemme Kaleville.
      Arja ja Ritva

      • tiikeri3

        Itse olen loytanyt halpoja lentoja easyjet.com (ne usein tekee erikoistarjouksia) Helsinki - Pariisi - Agadir/ Marrakech.


      • Tuula-Aicha
        tiikeri3 kirjoitti:

        Itse olen loytanyt halpoja lentoja easyjet.com (ne usein tekee erikoistarjouksia) Helsinki - Pariisi - Agadir/ Marrakech.

        Hei miten lentokentät,oliko sama Helsingistä ja jatko Marokkoon.? Kerran tuli tehtyä kallis reissu,kun jouduin taksilla menemään kentältä toiselle Pariisissa.Tämä oli ennen "halpislento-aikoja" onneksi suunta oli Suomeen päin.


      • Tuula-Aicha
        Tuula-Aicha kirjoitti:

        Hei miten lentokentät,oliko sama Helsingistä ja jatko Marokkoon.? Kerran tuli tehtyä kallis reissu,kun jouduin taksilla menemään kentältä toiselle Pariisissa.Tämä oli ennen "halpislento-aikoja" onneksi suunta oli Suomeen päin.

        Kiitos Tiikeri ! Kävin easyjetin sivuilla ja löysin vastauksen kysymykseeni.Ajateltavissa oleva reitti.Katsomillani päivillä hinnaksi tulisi n.60 eur./ pätkä.


      • tiikeri3
        Tuula-Aicha kirjoitti:

        Kiitos Tiikeri ! Kävin easyjetin sivuilla ja löysin vastauksen kysymykseeni.Ajateltavissa oleva reitti.Katsomillani päivillä hinnaksi tulisi n.60 eur./ pätkä.

        Itselleni tama reitti tuntuu olevan halvin, toinen vaihtoehto on matkustaa Gatwickin kautta Lontoossa sama lentoyhtio.


      • @Sara@
        Tuula-Aicha kirjoitti:

        Kiitos Tiikeri ! Kävin easyjetin sivuilla ja löysin vastauksen kysymykseeni.Ajateltavissa oleva reitti.Katsomillani päivillä hinnaksi tulisi n.60 eur./ pätkä.

        Lensin viime talvena Agadiriin, oli Vingin kautta hankitut lennot ja hyvin siellä koneissa (lentoyhtiö Thomas Cook) pärjää englannillakin. Nyt kävin muutaman viikon reissun Marokossa ja lennot oli easyjetin kautta Hki-Pariisi-Agadir, meno-paluun hinnaksi tuli vajaa 300e. Lentokoneen henkilökunta oli kaikilla lennoilla ranskalainen mutta hyvin pärjäsi englannilla näilläkin lennoilla. Voin kyllä suositella easjetiä, todella hyvä palvelu. Ainoa miinus Pariisin kautta lentäessä on se että joutuu yöpymään Pariisissa mennen tullen ja siitä tulee hieman lisäkustannuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      136
      2352
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      69
      2280
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      64
      1949
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      74
      1644
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      99
      1494
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      99
      1476
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1381
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1234
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1181
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      79
      1113
    Aihe