Helsinki-Kotka

Vajaa 6 m daycruiserilla olisi tarkoitus pistäytyä Kotkassa, mitäs reittiä asiantuntijat suosittelevat ?

Miten muuten reittipisteitä olisi syytä merkata, tarkoitan että onko niitä syytä olla esim 5 minuutin välein ?

Kyselee kokematon, jolla onneksi navigointitaitoinen ystävätär
147649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

eestin kautta. miksi reittipisteitä?

Äänestä
  • meinasin syöttää plotteriin tiedot etukäteen. En ymmärrä tätä palstaa, joka toinen kommentti on vaan vittuilua.

    Äänestä

Voit ajaa 9m väylää >20kn nopeudella taikka hitaammin huvivene väylää (n 2,5m) taikka osittain vieä matalampaa(1,2m) ja kapeampaa osaa. Olen käyttänyt noita kaikkia. Mutta tärkeintä on on että hankit ajantasalla olevan kartan. Joudut käyttämään väyliä, koska tuon seudun vedet ovat todellakin kivikkoisia. Mutta jos et halua käyttää väyliä niin sitten vain ulos Suomenlahdelle ja ulkomeren kautta kahva pohjassa Kotkaan.
Mitään reittipisteitä en merkkaile mutta reitin piirrän PC'n karttaohjelmaan, koska silloin sitä on helppo seurata.

Äänestä

1) Ostat paperisen merikartan

2) teet sen kotona reittisuunnitelman, ts. piirrät kartalle lyijykynällä reitin. Katsot sopivia HELPOSTI tunnistettavia kiintopisteitä (meriviitat, kummelit, linjataulut) , joiden avulla paikanmääritys onnistuu

3) Opettelet käyttämään plotteria ja käytät sitä apuna itse ajossa paikanmääritykseen. Paperikartta myös ajossa esillä. Mielestäni plotteriin ei tarvitse tehdä reittipisteitä jos ajetaan saaristossa, hyvin etukäteen suunnitellulla reitillä pysyy ilman reittipisteitä plotterissa.

Ja itse reissusta. Vene kunnossa, vaadittavat varusteet mukana (liivit, ankkuri, mela, jne) Ja muista polttoaineen riittävyys. Tietänet tuntkulutuksen ja keskinopeuden, laske sen perusteella arvioitu kulutus ja kerro min 1.5:llä. Selvitä etukäteen tankkauspaikat ja niiden aukioloajat, tarvittaessa lisäbensaa kanistereissa, mutta muista paloturvallisuus ja kanistereiden säilytys veneessä. Esim. hyttiin vuotanut bensa haisee ja kauan.

Äänestä

Jos ei ole kiire, niin todella kaunis reitti on:

Hevossalmen kautta liikkeelle ja sieltä Sipoon Kaunissaaren pohjoispuolelta kulkevaa väylää Porvoon suuntaan, Eämäsalon pohjoiskärjen jälkeen saaren itäpuolella kulkevaa väylää Sunisundiin, josta Kabböleen, Keipsalon kierto pohjoispuolelta jonka jälkeen Loviisaan johtavalle väylälle, ja sieltä mantereen ja Hästholmenin välisen salmen kautta sisäväylälle Kotkaan.

On upeat maisemat, ja suuria selkiä on sen verran vähän, että sääkään ei ole kovinkaan ratkaiseva :D

Äänestä
  • plotterissa on hienot maisemat

    Äänestä

Kaikella Kunnioituksella,
Kun sulla on kerran navigaattori mukana, niin seurailkoon hän sitä numeroa, mitä pituusaste arvo gepsissä kertoo, että kuinka kaukana Kotka vielä on. Maantievehjekin auttaa asiassa.

Ei siitä eksymään pääse, jos idän ja lännen erottaa. Pohjoinen ja etelä lienee helpompi arvata.

Ja vielä, ei tämä vttuilua ole. Aivan vain ajantasaistettua navigoinnin opastusta. Itse olen huomannut, että esimerkiksi Airisto ja Itämeri ovat lähes samanlaisia lammikoita. Vähän kokoeroa vain. 60-luvulla osasin käydä veneellä Helsingistä Sipoossa ja takaisinkin osasin. Siitä vain.

Äänestä

Tuohon menee aikaa 5-6 tuntia yhteen suuntaan, jos ajat ilman taukoja ja nopeus on 20 solmua. Reittivalintasi on kyllä täysin riippuvainen siitä paljonko aikaa löytyy?

Sipoossa on kaunis (ja suojattu) sisäväylä joka alkaa Kalkstrandin kohdalla, itään päin. Sitten olisi Porvoo jossa pitäisi ehdottomasti käydä (vieraspaikat ovat jäätelökioskien vieressä, joen keskimmäisen ylityssillan kohdalla). Huom! Porvoon joessa ei ole tankkauspaikkaa, ne ovat Emäsalon sillan alla ja heti sen jälkeen Hammars. Kun Porvoosta lähtee, pitäisi ehdottomasti kokea "Fladan" joka on noin 3 km pitkä kanava (ja väylä); näin ei tarvitse kiertää koko Vessölandetia. Kun taas ulompana, Pellingissä löytyy Cafe Benita ja siitä vähän matkaa koilliseen päin Tirmo, molemmissa on tankkausmahdollisuus (Tirmossa kyläkauppa terassi). Loviisassa on sitten "pikku-suomenlinna" eli Svartholm, näkemisen arvoinen.

Plus sitä sun tätä muuta :-). Onko aikaa?

Äänestä
  • Laajensit edelleen minun aikaisemmin ehdottamaa reittiä :)

    Äänestä

  • valittaja_lkv kirjoitti:

    Laajensit edelleen minun aikaisemmin ehdottamaa reittiä :)

    Hehe, joo. Uskon kyllä että samanlainen tai parempi versio olisi sultakin irronnut.

    Viime kesänä yövyin Rosalan lähellä, kiireetön aamukahvi, sitten useita tunteja Jurmossa, Kasnäsilla jonkun aikaa, sukulaisen mökillä Barösundetissa pari tuntia ja vielä Barösundetin kalliokahvilassa. Kello 22 illalla Suomenojan venesatamassa, kaikki tämä yhden ja saman päivän aikana. Jos polttaa löpöä kerkiää tehdä paljon, mutta eihän sitä tavallisesti tuolla vauhdilla mennä. Hki-Kotka pikkuveneellä yhden päivän aikana saattaa kyllä olla jopa rankkaa.

    Äänestä

Valitset reitin tietysti kelin mukaan. Jos on tyyntä eikä merenkäyntiä ole niin vetelet tolpalta tolpalle. Jos merenkäyntiä on oletettavissa ajelet sisäkautta. Älä kysele reittiä täältä, vaan suunnittele se kartalla. Jos et pysty suunitelemaan reittiäsi olkkarin sohvalla kartalle, niin älä lähde.

Merikoulussa aikanaan opetettiin, että reittisuunnitelun vähimmäisvaatimus on kartalle piirretty viiva ja sitä ei ole syytä unohtaa vaikka olisi kuinka komea plotteri.

Äänestä
  • kaikille, loistavia vinkkejä !

    Äänestä

  • Tattista kaikille kirjoitti:

    kaikille, loistavia vinkkejä !

    Viipuri - Helsinki karttasarjassa ( A ) on muistaakseni jo valmiiksi
    merkattu vihreällä sopiva rantareitti...

    Äänestä

tapaus. Teimme 2009 loppukesästä vastaavan, itsellemme pisimmän "merimatkan" hki- kotka - hki, siihen asti "lähiveneilyä". Opettelin kartasta ulkoreitin moneen kertaan kotona ja lähtöpäivänä olikin lounais / länsituuli noin takaa vain 2- 3 m/s. Puoliplaanarilla 12-13 solmua Pyhtään Kaunissaareen ulkoväylää / avomeri "koko" ajan oikealla n. 5 h (kepiltä kepille ja maamerkiltä maamerkille, plotterista vain tarkistettiin että sekin on samaa mieltä kuin oma sormi kartalla sijainnista, koko ajan siis tiedettiin missä oltiin, huom. keli / sää siis kirkas, jo sateella olisi ollut noviisille paljon haastavampaa. Oli iltapäivä joten päivän merituuli oli ehtinyt nostaa kohtuullisen aallokon tähän mennessä vaikka melko tyyntä oli tähän asti ollutkin. Kaunissaari oli täynnä joten siitä vielä 1 h Kotkaan. Lokikirja on veneessä mutta kesto noin 6 h ja noin 63 mpk. Valmiit eväät hyvä olla jos haluaa ajaa pysähtymättä. Yöpyminen. Toinen yö tuossa kaunissaaressa. Siitä 1,5 - 2 h suorimpia väyliä edelläkin mainittuun linnakesaareen Svartholmiin Loviisan kohdalle. Yöpyminen. Tästä sitten edelläkin kerrottua kaislikkoreittiä hki: iin (keli oli erittäin kevyt joten Tirmosta jatkopimme Emäsalon eteläpuolelta Sipoonselälle. Kuten joku sanoi, reittivalinnassa hyvä olla kelin mukainen "varasuunnitelma".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helsinki-Kotka kirjoitti:

Vajaa 6 m daycruiserilla olisi tarkoitus pistäytyä Kotkassa, mitäs reittiä asiantuntijat suosittelevat ?

Miten muuten reittipisteitä olisi syytä merkata, tarkoitan että onko niitä syytä olla esim 5 minuutin välein ?

Kyselee kokematon, jolla onneksi navigointitaitoinen ystävätär

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu