Olen nelikymppinen työssäkäyvä mies. Olen ollut talven jälkeen tosi uupunut, pienikin liikkuminen uuvuttaa suunnattomasti. Myös vaativan työn tekeminen vie voimavaroja, ja varsinkin viime aikoina en ole oikein pystynyt keskittymään siihen kunnolla. Jonkunlainen burn out tässä varmaan on, vai voiko tässä olla jostain vakavammasta kysymys?
Liikkuminen väsyttää
Matti vaan
1435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ellei sun fyysinen kunto ole huono, vaan olet normaalikuntoinen mutta yhtäkkiä vaan väsynyt, niin varaa aika työpaikkalekurille. Ei mitään miettimistä, varaat vaan ajan ja menet juttelemaan.
Jos ei tällaset viikonloppurentoutumisetkaan riitä palautumiseen, se stressi on mennyt jo sun sietorajasi yli. Keho kertoo kyllä kun on aika löysätä vähän. "Krooninen väsymys" on yks niistä oireista.
Ja muutenkin: kesällä kandee aloittaa kuntoilu.