onko muut allergiset astmaatikot huomannu, että tää kevät olis ollu jotekin tavallista rankempi? Mä oon joutunut nostamaan hoitavan lääkkeen annosta. Lopetin röökin maaliskuun puolivälissä jolloin fev-arvo kohosi silmissä, mut sit huhtikuun lopulta alkaen tilanne on pahentunu asteittain. Iik. Ahistaa.
tää kevät hankala
Henki-lö
3470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyllä ovat vaivanneet koko kevään. Kävin vapun aikaan uimahallissa uimassa ja minua kiusasi uimahallin vesialtaan veden haju. Jotenkin kalamainen, anjovis tai silli. Ajattelin että vedessä on gardnerella-bakteeria, johon puhdistusaineet ei luultavasti tehoa. Olen niiskuttanut ja yskinyt kuukauden päivät. No, yleensä allergiaoireet kesän mittaan hellittää.
Joo, eilen ku oli uimahallissa ni puolen tunnin päästä alko henkeä ahdistamaan lisää. Voisko olla niin, että ku nyt on jo ihan tööt noitten siitepölyjen takia, ni sit ei keuhkot meinaa kestää enää mitään ylimääräistä niinkuin juuri kloorihöyryjä??
ja puut heilimöi urakalla. Astmaoireet puhkesivat ryöpyllä. http://www.allergia.com/index.phtml?s=93 http://www.allergia.com/index.phtml?s=7
Uimahallit -harvoin enää kloori vaan otsooni http://fi.wikipedia.org/wiki/Uimahalli