Onko ennätys, olen 24v ja asun vanhempien luona?
Hyvät puolet: ei lainoja, ilmainen asunto, ilmainen ruoka, ja opintotuen voi käyttää ihan mihin haluaa...
Huonot puolet: ei omaa elämää, ei omaa rauhaa, ja jatkuva vitutus..
Hyvät puolet: ei lainoja, ilmainen asunto, ilmainen ruoka, ja opintotuen voi käyttää ihan mihin haluaa...
Huonot puolet: ei omaa elämää, ei omaa rauhaa, ja jatkuva vitutus..
Vastaukset 10
Vanhimmat
On ennätys on... Hanki oma elämä!!!
Maaseudulla on vaikka kuinka paljon aikamiespoikia jotka edelleen asuvat yli 50-vuotiaina kotonaan äitinsä hoivissa, joten olet vielä aika kaukana ennätyksestä.
Itse lensin pihalle kun olin 18v.Mutta tulevaisuudessa annan ainakin itse lasteni asua luonani jos opiskelevat
Et ole ennätys. Tiedän monta muutakin samanikäistä jotka noudattavat samaa kaavaa. Ja hyviä puolia onkin! Vitutus on varmaan huono puoli, mutta oman elämän hankkiminen ei ole kiinni siitä missä asut. Kunhan menet vaan! Täysi-ikäinen kun olet, ei sinulla ole tilitysvelvollisuutta, vaikka kotona asutkin.
Jonkinlainen tilivelvollisuus minusta on, jos elää toisen katon alla ja vielä osaksi vanhempien rahoilla. Nuori on itsenäinen vasta kun maksaa itse omat kulunsa.
Asuin myöskin vanhempien nurkissa koko opiskeluaikani yliopistolla ja kyllä se minuakin vitutti, mutta päätin että satsaanpa täysillä opintoihin niin loppuupahan tämä elämänvaihe nopeammin. Tuloksena ennätysajassa reilussa 3 vuodessa suoritettu maisterintutkinto, vieläpä hyvin arvosanoin.
No sulla ja vanhemmillasi on varmaan aika hyvät välit, kun vielä niiden nurkissa luuhaat.
Minusta vanhemmilla ja lapsilla on aina hyvät välit, ja niin pitääkin olla. Mielellään sitä olisin omatkin lapseni pitänyt kotosalla asumassa, mutta kun täällä maalla ei jatko-opiskelupaikkoja ole, niin muuallehan ne lähtivät.
Mutta hyvät välit meillä on silti, soitellaan jatkuvasti ja käyväthän ne kotosallakin kohtalaisen usein. Ja onhan minulla hyvät välit omiinkin vanhempiini, ja jos haluaisin mennä heidän luokseen vielä itsekin asumaan, niin avosylin ottaisivat vastaan.
Poikaystäväni on kohta 26v ja asuu vielä opiskelijana kotonaan! Tosin kouluvuoden aikana on sillä ollut kämppä opiskelupaikkakunnallaan (opiskelee siis muualla). Ens vuonna se ei otakaan enää omaa kämppää sieltä..
Niin, ja veljeni on 26 kans ja asuu kotona! Se on jo töissä, et sitä ihmetellään kuinka kauan se kotona asuu vielä.. Vanhemmille se kyl maksaa "vuokraa"..
Taas näitä juttuja. Minäkin oon 24. Käyn töissä ja asun silti kotona. Työpaikka ei ole vakituinen/turvattu ja palkka on huono joten pienempi riski on asua kotona ja kerätä vähän sukan varteen kuin muuttaa omaan asuntoon ja huomata 3 kuukauden päästä että rahat on loppu ja muutto roskikseen edessä. Jotkut ei varmasti siitä tykkää mutta mitä helvettiä se heille kuuluu.