Infektioekseema

-

Itsellä alkoi punoittava ihottuma kämmenen sisäpuolella ja sormissa noin 1,5v sitten. Samoihin aikoihin suolisto oli myös sekaisin. Jätin vehnäjauhot pois, ja suolisto rauhoittui ja ekseemasta kävin lääkärissä ja diagnoosina infektioekseema ja lapputestissä tuli pieni reaktio vehnäjauhosta.
Nyt ihottuma on halkeileva ja kuivattaa aina tietyn kohdan kämmenessä ja pikkusormen ja keskisormen. Jotain vinkkejä allergiaan, koska lääkärit eivät sitä keksi!

4

3140

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihotautinen

      Minulla myös infektioekseema (kuulema) käsissä. Ihotautien erikoislääkäri ei tiedä mistä se tulee ja miten lähtee. Ihottuma alkoi 1v3kk sitten rystysestä leviten siinä. Toiseen käteen levisi joskus viime kesänä. Lääkäreillä olen rampannut useampaan kertaan, julkiset ja yksityiset.

      Antibiootteja oon syöny kolme kuuria, kortisonia yhden kuurin ja kortisonia voiteena nyt tauotta, silti on ihottumaa. Viime syksynä aloin epäillä, että ihottuman aiheuttaisi gluteeniviljat, mutta koska verikokeissa ei näy keliakia, lääkärit toteavat, ettei sitä ole. Olin omatoimisesti -ja vastoin kaikkia kehotuksia- gluteenittomalla ruualla kaksi kuukautta talvella, joka mielestäni auttoi. Ihottuma ei levinnyt, vaan pysyi hallinnassa.

      Nyt olen syönyt taas maaliskuusta asti ihan normaali ruokaa ja kas kummaa, ihottuma elää koko ajan; uusia länttejä tulee. Välillä on parempana ja välillä huonompana, mutta parane se ei. Normaaliruualle siirtymisen jälkeen alkoi hb laskea, alimmillaan oli 102, joka on minulle todella matala. Sain lääkäriltä lähetteen tähystykseen, johon ehkä pääsen joskus.

      Eniten olen raivoissani ihottumien suuhteen siitä, ettei lääkärit oikein tunnu ottavan tosissaan. Kenelläkään ei ole kiinnostusta alkaa tutkimaan. Todetaan vain että käytähän kortisonivoiteita, kyllä se joskus saattaa parantua.

      Nämä ihottumat vaatii potilaalta -ja myös läheisiltä- aika paljon kärsivällisyyttä, joten toivotaan parasta, että joku apu löytyisi.

      • 1muurahainen

        Täällä myös, kirjoitinkin juuri tuonne edemmäs ihan omaan otsikoonsa. Mulla kämmenessä ollut jo aikoja kuiva kutiseva läntti joka välillä aivan auki, kipeä, hilseilevä. Teen hoitotyötä ja tämä haittaa aivan kamalasti. Altistan ja altistun vaikka kuin hanskoja käyttäisi.
        Itse meen maanantaina ihopolille. Saas nähdä otetaanko siellä tosissaan. Menmen ammattitauti epäilyn statuksella... hirvittää. Onko alan vaihto edessä =(


    • ei kivaa

      mulla todettiin oikean kämmenen sisäpuolella krooninen ekseema.

      • kesto raapija

        Hei kokeilkaa ruokavalion muutosta. Veriryhmäruokavalio saattaa kuulostaa oudolta, mutta siinä voi olla jotain perääkin. Tutustukaa siihen. Olen allergisena ja urheilevana kokeillut kaikenlaisia valioita...ja tutustunut myös veriryhmäruokavalioon. En noudata sitä orjallisesti mutta sain sieltä vinkkejä ja vaihdoin ruokavalioni painotusta. Väittäisin että vatsani, ihoni ja koko akka voi paremmin. Monet allergiat ja suoliston epätasapainot tulee juuri ihosta läpi. Ei siis tarvitse olla vain kosketusallergiaa.

        Toisaalta jos allergia pukkaa läpi kun allergisoivia on yhteensä liikaa, eli ei pelkästään esim kissa vaan jos ympäristössä on lisäksi esim home, ruoka ja hajuste ärsytykset. Silloin on vaikea löytää vain yhtä helpottavaa, kun pitäisi saada kuriin koko setti. Mutta oma puolustus ja erityisesti vatsan hyvinvointi vaikuttaa ihan kaikkeen. Siihen sietokykyyn. Eli ravinto ja vitamiinit. Mut olkaa tarkkana lisäravinteiden kanssa. Niissäkin on allergisoivia. Ja toiset tarvii eri aineita. Joku hivenaine tohtori tai verenkuva testi, joka kertois mitä vitamiinia on liikaa tai vajausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      328
      1650
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1360
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      566
      1359
    4. 65
      1071
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      1000
    6. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      80
      800
    7. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      796
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      112
      765
    9. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      733
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      667
    Aihe