tuossa kuukausi sitten kun tarkistelin taas sijoitusasuntojeni vuokria päädyin nostamaan erään rivitalo asunnon vuokraa 50€ kuussa. no toki vuokralainen tuli tästä hämillään juttusilleni kyselemään mistä moinen.. selvitin hänelle sen normi kaavan että kulut ja vakuutukset nousee joten joudun ottamaan vuokraa enemmän kattaakseni nämä kulut... siinä samalla ehdottelin hänelle että hän joko voi maksaa minulle vuokraa 700€/kk tai sitten voi maksaa 500€/kk ja tässä vielä kaupan päälle hän saisi asunnon itsellensä... no vuokralainenhan tästä jo innostui, mutta erehdyin vahingossa käyttämään jossain lauseessa sanaa "laina" ja niinhän siinä sitten kävi että vuokralainen juoksi kiireesti vuokra-asuntoonsa piiloon ja tyytyy makselemaan tuon 700€/kk vuokria.. ei voinut kuulemma sietää sanaa laina ja meni aivan kalpeaksi tuon kuultuaan.. onko tämä normaalia vuokralaisten keskuudessa?
ehdotus vuokralaiselle!
minä vaan
2130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei ole normaalia. Eikö täällä nimittäin juuri ole keskusteltu, että vuokralaisilla on kulutusluottoa sun muuta vippilainaa pilvin pimein. Vai olikos ne sittenkin omistusasujilla?
Kyllä vuokraluuserit ovat korviaan myöten veloissa. Kulutusluottoja ja pikavippejä ei yhtään pelota ottaa, niitähän saa (puhelimella) jopa lähiöräkälän tiskiltä ja autokaupassahan noita kanssa tyrkytetään.... ja siinä se juju onkin; vuokralaiset pelkäävät pankkeja ja välitysliikkeitä, joten onnistuvat automaattisesti välttämään ne oikeasti hyvät sijoituskohteet ja edulliset lainaehdot.