Valmistelut

Maalataanko maalilla maalattaessa veneen topcoatin päälle, ja kuinka on tarttuvuus? Topcoatissahan kuulema parafiiniöljyä.
3290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen maalannut hiotun topcoatin päälle suoraan 2k uretaanimaalilla-hyvä tulee. Topcoatia ( hionta puhdistus tinnerillä) olen käyttänyt jopa pakkelin sijaan pienten naarmujen paikkaamiseen ennen maalausta. Kokemusta ei ole vasta kuin parin vuoden ajalta, joten kestävyydestä en osaa sanoa.

Äänestä
  • Tarttuukohan 2k uretaanimaali hiotun lasikuidun päälle siinä kuin hiotun topcoatin tai gelcoatin päällekin?

    Äänestä

  • Tarttuu kun vaihdat tinnerin asetoniin, tinneri on itsessään hieman rasvaista, joten poistaa rasvan asetonia huonommin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maalaukset kirjoitti:

Maalataanko maalilla maalattaessa veneen topcoatin päälle, ja kuinka on tarttuvuus? Topcoatissahan kuulema parafiiniöljyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu