Miksi ZoneAlarm ei päästä selainta nettiin Internet Zone Securityn ollessa "High", vaikka se sanoo sen olevan suositeltu valinta? Selaimelle on myös kysyttäessä annettu lupa päästä nettiin.
ZoneAlarmin asetuksista
Jaska
6561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onkos tolle Generic Host Process for Win32 Services annettu lupaa mennä nettiin?
Minä en pääse nettiin,jos en anna lupaa tolle mennä.
Kyllä on silläkin lupa. Ja homma toimii heti, kun tuon tason tiputtaa Mediumiin. Mutta jotenkin tuntuu vähän oudolta, ettei se sitten voi olla High.
Ihme homma kyllä mulla pelittää,vaikka se asetus on High.
Auttaako jos sammuttaa ZA:n kun Windows on ladannut ja käynnistää uudelleen? Syy miksi tämä voisi auttaa on se, että ennen ZA:ta latautuu joku ohjelma, joka pyrkii nettiin, ja kun ZA latautuu, niin se estää tämän ohjelman nettiin pääsyn.
Sitä en tiedä miten saisi ZA:n latautumaan ennen muita ohjelmia... Koita ja ilmoita, niin ehkä tämä on ongelmana, ja joku tietää siihen ratkaisun
Nyt näyttäisi toimivan tuo High security. En tehnyt mitään muutoksia, mutta jostain syystä se alkoi toimia.
Osaisikos joku sanoa, että jos nämä netistä löytyvät testit sanovat, että kone on täysin näkymätön (stealth) netissä, niin vieläkö propellihattujen hakkerointiyritykset menevät yhtä helposti läpi kuin ennen? Edellisellä palomuurilla en saanut kaikkia portteja näkymättömiin.
Vielä läpi päästään. Noi palomuurien testaussivut ovat aina antaneet ZA:lleni täydellisen tuloksen, mutta käsitykseni mukaan noi sivut testaavat aivan perus perus asioita.
Nykyäänhän kaikki melkein kaikki onnistuneet murrot tehdään jonkin tunnetun tietoturva-aukon kautta (ylivuoto tms.), mitä noi sivut ei testaa. Niin kuin esim. Shields up sivuston "Strange Results?" kaaviosta huomaa, melkein kaikissa koneissa melkein kaikki portit on Stealth. Joten ainakin minä sanoisin, että noi testit kertoo ainoastaan, että kaikki on normaalisti jos saa parhaat tulokset, ja jos ei, niin jossain on todella ongelmia.
Turvassa ei siis ole, joten ainakin Windows Update -tiedostot pitäisi olla ladattuna. Muutenkin tietoturvariskejä on vaikka kaikki sieltä olisikin ladattu. Windowshan tutusti päivittää vasta kun on äärimmäinen pakko, ja nekin paikkaukset ovat usein epäilyvättävän huonoja (ei useinkaan ratkaise koko ongelmaa [jos ollenkaan] ja usein vanhoja päivityksiä joutuu uudelleen päivittämään). Ja välillä käy niin onnellisesti, että jotain päivitystä saa odottaa vaikka vuoden tai loppuelämän (tai kunnes sinun Windowsisi päivitys lopetetaan).
Uhkina ovat myös muut ohjelmat jotka päästät nettiin. Luonnollista on, että haittaohjelmia ei kannata päästää nettiin (http://digitoday.fi/showPage.php?page_id=14&news_id=30009 uutinen, jossa meinasi itku tulla silmään), mutta harva tietää, että esim. Messengerin kautta pystytään (ja ilmeisen helposti) murtautumaan toisten tietokoneille. Ja Messengerhan täytyy päästää nettiin, jos sitä aikoo käyttää. Joten kannattaa siis olla edelleenkin valppaana, vaikka markkinoiden paras softapalomuuri onkin.