Retki vai auto

TR

Hei,
olemme menossa heinäkuussa Islantiin ja luetaan nyt innolla oppaita. Tarkoituksena olisi nähdä Islantia ympäriinsä. Tiedättekö/oletteko käyttäneet jotain paikallista matkatoimistoa, joka järjestäisi ympäri saarta meneviä useiden päivien matkoja? Mitä mieltä olitte?

Toinen vaihtoehto on vuokrata auto, mutta se matkan suunnittelu majoituksineen päivineen tuntuu hankalalta, ettei vaan käy niin, että ahmii kilometrejä/nähtävyyksiä niin paljon, että suunnitelma pettää jo ensi etapilla. Heinäkuussa on kuitenkin pakko lieneen varata majoitus, kun paikat ovat turisteja täynnä.

Luin auton vuokrasta ja noista normaaleille autoille sallituista teistä. Ilmeisesti suurimmalle osalle "must" nähtävyyksistä pääsee tavallisia teitä pitkin ettei tarvii ostaa sitä maasturia?

1

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lantikkalate

      Eli tämä on hyvä lähtökohta

      A.) Löytyy rahaa
      Varaa valmisreissu joka sisältää matkakohteet ja yöpymiset. Jos hotellien varaaminen tuntuu jo vaikealta niin tämä on oikea vaihtoehto sinulle. Saat paljon enemmän irti kun voit nautiskella pikkubussin kyydissä ja naukkailla vaikka vähän Brenviniä matkalla. =) Lisäksi näillä retkillä päästään sellaisiin paikkoihin joihin ei omatoimisesti ole mitään mahdollisuutta päästä (esim: jäätikköajelut)

      B.) Ei löydy rahaa
      Vuokraa auto. Vuokra-auton kustannukset kun jakaa vaikka kolmen kesken niin maata pääsee kiertämään suhteellisen edullisesti. Majoitukset kannattaa varata eilen eli nyt heti sillä sesonki on juuri menossa. Pienissä kylissä ei ole yleensä montaa hostellia ja jos ne on yllättäen täynnä, voi matkasta tulla todella hinnakas kalliiden hotelliöiden vuoksi. Useimpiin nähtävyyksiin pääsee auton kanssa. Niihin joihin ei normaaleilla Michelineillä voi kulkea ei kannata edes lähteä yrittämään millään vuokra-autolla. Eli unohda maastoauto jos et ole kokenut off-roudari. (Lisäksi normaalit vakuutukset eivät yleensä kata tien ulkopuolella sattuneita vahinkoja, joten tuollainen uusi Land Cruiser maksaa sitten vähintään semmoiset 65 tonnia)

      Erityisen halpa autovuokraamo on ainakin SAD-cars joka vuokraa/vuokrasi vanhaa mutta toimivaa kalustoa halvoilla hinnoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1234
    3. 66
      1163
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      968
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      819
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      799
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      711
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      692
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      678
    Aihe