Jyväskylän Kesä 13.-18.7

jyvaskylankesa

Jyväskylän Kesä on kaupunkifestivaali ja se järjestetään tänä vuonna 55. kertaa. Synttäribileet siis tiedossa! Jyväskylän Kesä tuo kaupunkiin kansainvälisiä vieraita muun muassa. Yhdysvalloista, Belgiasta ja Japanista.

12 000 minuutin ohjelmisto kattaa koko kaupungin kursseilla, konserteilla, sanattomalla ja sanallisella teatterilla, tanssilla, klubeja, akrobatialla, stand upilla… Jokaiselle löytyy varmasti jotakin!

Konserttikesässä mukana muun muassa Anna Puu ja jyväskylästä kotoisin oleva Belle Who, joiden konsertti on ikärajaton. Vanhoja hittejäänkin luvannut J. Karjalainen & Polkabilly Rebels ja ensimmäistä kertaa Suomessa kuultava, Louisianan cajunin ja kreolimusiikin musiikin taitaja Cedric Watson & Bijou Creol.

The Payback Jam tuo yleisölle hiphoppia, breakdancea ja reipasta rytmimusiikkia. Luvassa on räjähtävää energiaa, näyttäviä liikkeitä, eri tyylejä ja armotona battlea!

Kesän sanattoman teatterin vieraaksi saapuu muun muassa Paolo Nani, jonka uusin sooloteos on klassikko Dr. Jekyll and Mr. Hyde (Robert Louis Stevensonin pienoisromaani 1886), joka on mustalla huumorilla sävytettyä klovneriaa. Se saa ensi-iltansa tänä kesänä Jyväskylässä. Urban 5 puolestaan tarjoaa viisi katutanssiesitystä yhden illan aikana.

Kesään mahtuu myös paljon sanallista komiikkaa stanupin muodossa kun lavalle nousee muun muassa Teemu Vesterinen, Pirjo Heikkilä ja Ismo Leikola. Ulla Tapaninen ja Nasevat kurtut hurmaavat räväkällä naisenergialla yleisön kuin yleisön. Kesä ei suinkaan unohda pienempiä katsojia vaan haluaa heidät mukaan jännittävään Ronja ryövärintytär-esitykseen, jossa yleisö kulkee näyttelijöiden mukana oikeassa metsässä! Lapsille ja vanhemmille on oma monipuolinen ohjelmistonsa. Lue lisää nettisivuiltamme.

Finncon 2010, Pohjoismaiden suurin science fiction- ja fantasiatapahtuma, tuo kansainvälisen ja kotimaisen scifin ja fantasian tähtijoukon yleisön nähtäväksi ja kuultavaksi. Se sisältää lähes sata ohjelmanumeroa, alan julkaisut ja suomalaisten sf- ja fantasiaseurojen, fanien ja muiden toimijoiden tapaamiset sekä sf-tutkijatapaamisen. Paikalla on myös Star Wreckin tekijöiden ympärille syntynyt kansainvälisten elokuvantekijöiden projektien näyttely.

Ja paljon muuta! Koko ohjelmisto ja lisätiedot www.jyvaskylankesa.fi

1

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jyvaskylankesa

      ISMO LEIKOLA EI ESIINNY JYVÄSKYLÄN KESÄSSÄ vaan Jussi Simola, Joni Koivuniemi, Joonas Nordman, Pirjo Heikkilä ja Teemu Vesterinen.

      Kirjoittaja pahoittelee virhettä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      137
      9190
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5304
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3649
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2533
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      2
      2049
    6. 69
      1845
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      132
      1840
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      229
      1643
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1417
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      36
      1213
    Aihe