Eli 3kk tyttö kani on alkanut tekemään pesää, vikisee ja hyökkäilee. Voin vakuuttaa ettei kani ole ollut missään vaiheessa poikien kanssa samassa häkissä, vaan on aina vähintään 1 verkko ollu välissä (häkit katiskaverkkoa ja tiheämpi silmäisempää). Tytön masu ei ole mielestäni pyöristynyt, mutta käytös on omituista.
Onko mahdollista, että kanit voivat verkon läviste paritella? Olisko mahdollista, että kani on vaan valeraskaana? Voiko eläinlääkäri selvittää, onko kani raskaana ja miten? Auttaisiko, jos poikien ja tyttöjen häkit erottaisi kokonaan, ettei niillä ole minkäänlaisia näkö- tai kuuloyhteyksiä (tytön luonne muuttuu poikien ollessa lähistöllä)?
Onko mahdollista, että kanit voivat verkon läviste paritella? Olisko mahdollista, että kani on vaan valeraskaana? Voiko eläinlääkäri selvittää, onko kani raskaana ja miten? Auttaisiko, jos poikien ja tyttöjen häkit erottaisi kokonaan, ettei niillä ole minkäänlaisia näkö- tai kuuloyhteyksiä (tytön luonne muuttuu poikien ollessa lähistöllä)?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä se mahdollista on, että parittelevat verkon läpi, mutta aika epätodennäkoistä.
On luultavasti tullut murrosikään.
Tytön erottaminen pojista tuskin auttaa valeraskauksiin, joten erottaminen on aika turhaa. Tytöt vain ovat sellaisia hormoonihirviöitä... :)
Jatkossa kannattaa jättää häkkien väliin tuo pari senttiä...
Toivottavasti ei ole verkon läpi touhunneet. Häkkien välissä on muutama sentti väliä, mutta vapaana juostessa ei ole kun 1 ainut verkko erottamassa. Ehkä siinä on vähän eroa, jos on ihan normaali ollessaan vaan tyttöjen kesken pihalla, mutta poikien seurassa alkaa mutina? :)
Sääliksi käy kania, kun vasta niin nuori, mutta ajattelee jo isojen kanien juttuja.
Minkä hintainen on poikakanin kastraatio tai tyttökanin sterilisaatio? Onko tyttöjen tai poikien leikkauksessa eroa (toisella suurempi vaara kuolla ja hinta)? En ole koskaan leikkauttanut kania, koska ei ole ollut tarvetta. Nyt kuitenkin alkaa tuntumaan, että se olisi fiksuinta (3 keskenään sukua ja 1 liian vanha lisääntymään).
Tyttökanin leikkaaminen on kalliimpaa ja suurempi operaatio. Itä-Helsingin eläinlääkäriasemalla hinnat ovat:
Kanin sterilointi 176,80€
Kanin kastraatio 114,50€
Mutta pk-seudun ulkopuolella on halvempaa, kastraatio helposti monta kymppiä alle satasen. Soita ja kysy el. asemalta, jonne aiot kanin viedä.
HUOM! Jos aiot yhdistää uroksen ja naaraan, silloin pelkkä naaraan sterilisaatio ei ole vaihtoehto! Uros nylkyttää muuten naarasta hermoromahduksen partaalle, vaikkei poikasia synnykään.
Ok. Pojilta siis nirhaisin, jos nirhaisin.. Keski-Suomessa ollaan, joten ei kai ole niin kallista sitten leikkauttaa :)
Tarkoitus olisi jatkaa mahdollisen leikkauksen jälkeen lähes samalla linjalla eli pitää pojat ja tytöt erillään (ulkona kuitenkin voisi kaksi kania vipeltää yhtä aikaa). Kävi itselläkin mielessä, että tytön sterilisaatio ei juuri auttaisi, jos ulkona juoksisivat.