En ole ollut pariinkymmennen vuoteen Espoon edustalla olevassa Gåsgrundetissa. Ohimenssä olen sitä kiikaroinut ja todennut, että satamaa on rakennettu. Veneeni syväys on kaksi metriä, joten pääseekö sillä Gäsgrundetiin? Onko siellä poijuja vai ankkurikiinnitys? Onko sisäänajossa jotain erityistä huomioitavaa?
Gåsgrundet
Ukep
21087
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vältä vain laitapaikkoja, keskellä laituria on syvää. Erityisesti nurkkapsikka on vain mveneille. Poijukiinnitys, tosin poijut aika lähellä laituria, jolloin isommilla veneillä kolistavat perää.
Itse olen kolistellut Gåsgrundetin keskipaikoilla 1,9 syväyksellä. Vesi oli vähän alhaalla ja kaakkoistuuli teki ikävän mainingin satamaan, aallonpohjissa kopsahteli köli kiviin. Elikkä jos vesi on normaalitason yläpuolella ja keli hyvä, niin sitten voi mennä, mutta varovainen pitää olla kaksimetrisellä.