Mistähän johtuisi tai siis tiedän, että kaljanjuonnista mutta miksi..
Joka kerta kun dokailee vatsa lopettamisen jälkeen sekaisin, möyryää jumalattomasti.
Ei taida gefilus mehujuomatkaan auttaa vatsan olon helpottamiseksi... ärsyttävää..
Joka kerta kun dokailee vatsa lopettamisen jälkeen sekaisin, möyryää jumalattomasti.
Ei taida gefilus mehujuomatkaan auttaa vatsan olon helpottamiseksi... ärsyttävää..
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suomalainen oluen nimellä kulkeva sukanpesuvesi on kiihdytetysti lisäentsyymeillä 5 vuorokaudessa käytetty ja lisäentsyymeillä tapettu litku, johon jää lisäksi hartsijäämiä.
Hyvin säilyvää ja kuljetettavaa. Todellinen säilyke.
Normaalin eurooppalaisen oluen valmistus ilman lisäaineita kestää 15 vuorokautta.
Itsesuojeluvaiston omaava ei saunakaljaa enempää suomalaiseen kaljanlitkuun koskekaan.
Oikeassa olet tuon suomalaisen "oluen" suhteen, ei oo ihme jos maha menee sekaisin, kokemusta on, joten jos sitä kaljan litkua on pakko juoda niin ostakaa jotain saksalaista yms.
on laksatiivi, menee mahassa happotasapainot ja pakteerikannat vähän niinkuin toimivuuden ja läpivirtauksen kannalta uuteen malliin. Jos ummettaa, muutama kori keskiolutta auttaa ihan varmasti.
miksi hitossa ks.oireilut olleet vasta about puolisen vuotta..
Kaljaa kummiki tullut otettua jos useampi vuosi.
Jos nyt siis olisi vain se, että suomalainen olut olisi täyttä p askaa...
Vatasoireilut on vielä kevyttä, verrattuna munuaisvaurioihin tai tietynlaisiin syöpätyyppeihin joita liiallinen keskikaljan lipittäminen aiheuttaa.. :(
Ei se kaljanlitku heti lyökään putkia suoriksi.
Olet ylittänyt kynnyksen, jonka jälkeen kaljan kittaaminen on jatkuvaa "perästä kuuluu" -efektiä.
Urakehityksesi jatkuu siten, että kun olet jo päässyt viinan makuun, niin joudut pakosta siirtymään
teräviin juomiin, koska niistä ei seuraa kärsimääsi vaivaa.
Niistä tulee tosin muita vaivoja. Kuten täysi alkoholismi.
"hyvin" sanottu :D
Toisaalta ei kyl naurata lainkaan.. Mielellään viinaksia juo..
Tosin parin kuukauden aikana sitäkin jopa joskus raakana mutta ei tapana.
Mieluummin kaljaa tai vielä mieluummin lonkeroa tai sidukkaa jos vaan saiskii sitä tavaraa yhtä halvalla ku tota "kuraa"(kaljaa).
Minä (nainen 35v) olen käyttänyt alkoholia n 15v vaihtelevia, koko ajan kyllä lisääntyviä määriä... Nyt alkaa tuntua, et haitat on suuremmat kuin "ilot". Alkoholismi on sairaus ja elimistö rasittuu juodessa. Krapulaoireet pahenee vuosi vuodelta. Ei mulla ollut kankkusta 20-vuotiaana pahemmin. Maksa-arvot on normaalit vielä, mutta vieroitusoireet useamman päivän dokaamisen jälkeen alkaa olla aika vittumaiset. Vapinaa, hikoilua, paska lentää, ahdistusta jne. Ihan kuin narkomaaneille tulee vastaavat "kylmät kalkkunat". Tähän vaditaan kyllä vuosia, mutta lähes jokaiselle tulee, ellei kaadu saappaat jalassa, kun pumppu laukeaa tai tulee alkoholimyrkytys. Eli ei nuori voi tietää, on kuolemattomuuden illuusiossa. Sitten tulee se köpöttelykävely, kun viina surkastuttaa hermot jaloista. Nämä seuraa lähes idioottivarmasti kun tarpeeksi viinaa juo. Vittu jos nyt olisin 20vee, en aloittais koko paskaa ollenkaan.
Itseäni on kamppailussa kohti raitista elämää auttanut Raimo O. Kojon kirja "Eroon viinasta"
Kumma vaan ettei avoimesti puhuta enempää viinan haitoista ja tästä miten fysiikka ja psyyke vaurioutuu vuosien juomisessa. Rantojen miehet, siis ne jotka on kestäny kauiten dokaamista on silmiinpistävän samanoloisia. Iho muuttuu huonoksi, nenä punainen, kun verisuonet laajenee pysyvästi, keltaisuutta ja köpöttelevä kävely. Laihtuminen ja lihaskato maksavaurion pahetessa.. :(
Bulimiasta selvisin 10vuoden taistelun jälkeen. Toivottavasti tästä viinahommastakin.
on ollut ekat katkokävelyoireet jo about 4 vuotta sitten.
Nytkin välillä seuraavana aamuna jalat eivät meinaa pelittää jos muutaman päivän vetänyt.
Ei sentään onneksi sillä tavalla tosiaan, että olisi jokapäiväistä. Itse en siis ainakaan ole kuolemattomuuden illuusiossa ollut enää muutamaan vuoteen.
"Ei sentään onneksi sillä tavalla tosiaan, että olisi jokapäiväistä."
Juomista jatkamalla katkokävely muuttuu pysyväksi, kun pikkuaivot ovat vammautuneet riittävästi.
Katkokävelyssä ei ole kyse jalkojen hermoista, vaan pikkuaivoista, jotka raajojen liikkeitä ohjaavat.
Alkoholi vaurioittaa myös ääreishermostoa, ja se aiheuttaa jaloista alkavan etenevän tunnottomuuden.
Pikkuaivotkin vaurioituu ja kävely vaikeutuu sitä kautta. Kirjotin niin nopeesti, et unohdin sen. Ite oon kaiketi tuurijuoppo ja raato kerkee toipua raittiina pätkinä edes jotenkin. Mut mieli ei. Vissiin on, et jos juo tiheemmin kuin 3 viikon välein, on päässä koko ajan epätasapainotila. Mulla on ahdistusta ja masennusta. Viimenen pitkä raittiuspätkä oli vuodenvaihteessa 2 kuukautta, sen jälkeen lyhempiä pätkiä ja nyt yritän taas antabuksen avulla päästä raittiuden alkuun. Voimia muillekin! Kun tosiaan itestä se lähtee, oma käsi sitä viinaa naamariin kaataa. Lopettaessa voi tulla moniakin retkahduksia, mut jokainen raitis päivä on voittoa ja silloin elimistö korjaa itseään. Ei saa lannistua ja lyödä läskiksi. Heti kun mahdollista, palaa ruotuun taas. Mulla nimittäin oli bulimiankin kanssa aikamoinen taistelu ja "lopetin" joka maanantai, joka kuun eka, joka uus vuos jne. Mut lopulta se onnistui.
Kärvistellen se ei tahdo onnistua, raittiudesta pitää nauttia. Keksiä kivaa viinatonta puuhaa, syödä jätskiä, mennä uimaan, hakea muuta mielihyvää vaikka liikunnasta ja keskittyä kiinnostaviin asioihin, mitä nyt kukakin haluaa.
kamppailun viinaa vastaan, sen juominen vaan loppui. Tappelemalla viinaa ei voi voittaa.
Hoidan terminaali vaiheen alkoholisteja. Yhteinen vaiva kaikilla on krooninen ripuli. Sisuskalut ja suolisto, kun ei vaan enään kestä.