Ostin juuri 2005 -vuosimallin 2.5T:n ja jo 300 km ajon jälkeen pyytää lisäämään öljyä. Viimeisin huolto on tehty alkuvuodesta/20 tkm sitten. Onko "normaalia" vai onkohan autossani jotakin vikaa? Autollani on ajettu 150 tkm.
2.5T öljynkulutus?
10
8764
Vastaukset
- jeeeese
Volvoilla ihan normaali öljyn tankkaus ja bensan lisäys.Iso tynnyri öljyä vain peräkonttiin niin sillä pärjää.
- W0/0t
Eikö se ollut Bemari mihin sitä öljyä pitää lisäillä aika tiukkaan, näin muistelisin.
- Perttiperä
W0/0t kirjoitti:
Eikö se ollut Bemari mihin sitä öljyä pitää lisäillä aika tiukkaan, näin muistelisin.
Ei nyt mitään muita merkkejä tähän keskusteluun, kiitos! Haluan tietoa.
- ei ei
Ei todellakaan ole normaalia. Itseni ei tarvitse lisätä Volvooni 20 tkm vaihtovälillä ollenkaan rasvaa. Se ei alene edes puoliväliin tilavuudesta.
- volvo_puranen
Tarkennusta koska ne öljyt on autoon vaihdettu onko niillä ajettu 20tkm ja vai 300km.
Mitä öljylaatua on onko 0w alkuista vai 5W alkuista.
Millainen huoltohistoria autolla on ja tuosta öljykulutuksesta saa ainoastaan selvyyden kun laitetaan se öljymäärä siihen ylärajaan ja katsotaan sitten matkamittarissa paljon ajettu kun öljyraja on alarajassa.Tarkka mittaus kertoo paljon.Teillä on turbo kuinka edellinen kuski onko muistanut jälkikäyttää autoa kun se turbo hehkuu 700 -800 asteessa joten nämä seikat vaikuttaa siihen öljynkulutukseen.Kunnossa oleva autoon ei tarvitse lisäillä öljyvaihtovälillä öljyä varsinkin jos sillä on ajettu ne 150tkm.Kuten tiedätte ne öljyt/suodatin voi vaihtaa useammin kuin 20tkm silloin kone pysyy puhtaana ja muutenkin tätä Volvoni kuluttaa öljyä keskusteluja ei tarvitse tällöin käydä - 0-W40 new life
volvo_puranen kirjoitti:
Tarkennusta koska ne öljyt on autoon vaihdettu onko niillä ajettu 20tkm ja vai 300km.
Mitä öljylaatua on onko 0w alkuista vai 5W alkuista.
Millainen huoltohistoria autolla on ja tuosta öljykulutuksesta saa ainoastaan selvyyden kun laitetaan se öljymäärä siihen ylärajaan ja katsotaan sitten matkamittarissa paljon ajettu kun öljyraja on alarajassa.Tarkka mittaus kertoo paljon.Teillä on turbo kuinka edellinen kuski onko muistanut jälkikäyttää autoa kun se turbo hehkuu 700 -800 asteessa joten nämä seikat vaikuttaa siihen öljynkulutukseen.Kunnossa oleva autoon ei tarvitse lisäillä öljyvaihtovälillä öljyä varsinkin jos sillä on ajettu ne 150tkm.Kuten tiedätte ne öljyt/suodatin voi vaihtaa useammin kuin 20tkm silloin kone pysyy puhtaana ja muutenkin tätä Volvoni kuluttaa öljyä keskusteluja ei tarvitse tällöin käydäMoottorin kuuluukin kuluttaa hieman öljyä muuten se leikkaisi kiinni. Se että sitä kuluu liikaa, noinki nuoressa autossa, voi johtua väärästä öljystä tai viasta. Jos öljy on oikeaa laatuista ja määrät oikeat ei em 2.5T vie vaihtovälillä niin paljoa että sitä tarvitsisi lisätä mikäli kaikki on ok. Takista öljyn määrä ja laita se tikun ylämerkkiin. Aja n.100km lenkin normaalia ajoa mieluten vaikka osa 80-100km/h ja osa kaupunki ajoa. 50-50%. Ajon jälkeen tarkista öljyn määrä. tee tarkistus kun auto on seissyt n 10min. Merkkaa ylös lisäämäsi määrä. Jos moottori on kunnossa et huomaa mitää muutosta öljyn kulutuksessa. jos taas on selkeä vika. Ilmoita myyjälle.
Eräässä tapauksessa tuolla volvolandian foorumilla henkilö oli ostanut pitkään seisseen(6v) auto joka oli otettu ajoon normaalin huollon jälkeen. Koneesta olivat kaikki moottorin tiivisteet kuivuneet. Kun moottorilla ajettiin se söi öljyä järjettömästä. Diagnoosi oli kone sökö. - just joo
0-W40 new life kirjoitti:
Moottorin kuuluukin kuluttaa hieman öljyä muuten se leikkaisi kiinni. Se että sitä kuluu liikaa, noinki nuoressa autossa, voi johtua väärästä öljystä tai viasta. Jos öljy on oikeaa laatuista ja määrät oikeat ei em 2.5T vie vaihtovälillä niin paljoa että sitä tarvitsisi lisätä mikäli kaikki on ok. Takista öljyn määrä ja laita se tikun ylämerkkiin. Aja n.100km lenkin normaalia ajoa mieluten vaikka osa 80-100km/h ja osa kaupunki ajoa. 50-50%. Ajon jälkeen tarkista öljyn määrä. tee tarkistus kun auto on seissyt n 10min. Merkkaa ylös lisäämäsi määrä. Jos moottori on kunnossa et huomaa mitää muutosta öljyn kulutuksessa. jos taas on selkeä vika. Ilmoita myyjälle.
Eräässä tapauksessa tuolla volvolandian foorumilla henkilö oli ostanut pitkään seisseen(6v) auto joka oli otettu ajoon normaalin huollon jälkeen. Koneesta olivat kaikki moottorin tiivisteet kuivuneet. Kun moottorilla ajettiin se söi öljyä järjettömästä. Diagnoosi oli kone sökö.tuo 20thkm on muuten Volvon normaali vaihtoväli. joten öljyt kuuluu ihan vaihtaa ei lisätä.
- ss444
just joo kirjoitti:
tuo 20thkm on muuten Volvon normaali vaihtoväli. joten öljyt kuuluu ihan vaihtaa ei lisätä.
syö öljyä uudesta saakka? Ainakin minulla ollut yksilö söi öljyä mutta nippa nappa pääsi öljynvaihtovälin. Lisäksi korjaajalta kuulin että lohkot on pehmeää valua sylinterit kuluu nopeasti?
No onnee paskan ostit! Odotas kun pääset sähkövikoihin sitten alkaa juhlat!!!!!
- Autodata
Longlife öljyt on liian luiruja ja pelkkää kusetusta. Laita käyttöohjeen mukaan 5W-30 niin lakkaa syömästä öljyä. Näin ainakin mulle kävi. Ja vaihto 10-15 tkm välein.
- Karvaturriko?
Kuka huoltanut ja mitä öljyä laitettu?
Tarkastitko öljyn määrän ennenkuin otit auton vastaan?
Onko karvarannetuonti vai ihan suomiauto?
Jos olet ostanut auton merkkiliikkeestä, niin mene heti reklamoimaan myyjälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374876- 823476
- 302943
- 612905
- 72689
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552260- 371742
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91680- 181671
- 161574