...hei,oon kuullu et sektiossa joillai tulee vaikee hengittää? pitääkö paikkansa.. ku mul on astma,ni muutenki palottaa....:(
sektio
heta
3734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei!
Kyllä se varmasti voi pitää paikkansakin, mutta happimaskihan on kasvoilla leikkauksen ajan joka tietysti helpottaa! Puudutuksen vaikutuksesta saattaa tulla eril. tuntemuksia.. Minun ei ollut sektion aikana vaikea hengittää, mutta loppuvaiheessa itselläni tuli kummallinen "painon tunne" hartianseudulle, siihenkin sain helpotusta kun mainitsin asiasta. Älä suotta panikoi, kyllä hoitohenkilökunta varmistelee tilannetta ja seuraa ja kyselee olotilaasi koko ajan hyvin tarkasti, apu kyllä tulee!!
Minulla ei ollut mitään happimaskia (?), mutta ei hengitysvaikeuksiakaan (sektio x 3)
Minä ainakin olen täällä kirjoitellut, että on ollut vaikea hengittää sektion aikana. Näin tapahtui spinaalipuudutuksessa, mutta ei epiduraalipuudutuksessa. Lääkärit kyllä ottavat kaikki pitkäaikaissairaudet huomioon. Minulla on myös astma, mutta hengissä selvisin leikkauksista.