Onko kenelläkään kokemuksia perätilasynnytyksestä? Millainen kokemus oli? Oliko kyse esikoisesta vai muista? Oliko alakautta synnytys oma päätös vai painostettiinko teitä? Kerrottiinko myös sektiomahdollisuudesta?
Itselläni esikoinen perätilassa. Ei kääntynyt yrityksestä huolimatta. Vielä on muutamia viikkoja aikaa kääntyä itsellään, mutta varmaan aika epätodennäköistä on.
Itselläni esikoinen perätilassa. Ei kääntynyt yrityksestä huolimatta. Vielä on muutamia viikkoja aikaa kääntyä itsellään, mutta varmaan aika epätodennäköistä on.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Esikko oli perätilassa, ei yritetty kääntää, koska huomattiin aika viime tinkaan, enkä olisi käännöstä halunnutkaan. Lääkäri suoraan kysyi mitä haluan, ja kun ilmoitin haluavani sektion, lääkäri sanoi, että hänkin olisi suositellut samaan. Ainakaan Naistenklinikalla ei perätilasynnytystä suositella ensisynnyttäjille. Osastolla ollesani useampi kätilökin sanoi, etteivät hekään olisi alakautta perätilavauvaa suostuneet synnyttämään.
Niin monen asian täytyy olla kohdallaan, jotta synnytys onnistuu perätilassa. Ja riskit vauvalle ovat aina paljon suuremmat, vaikka synnytys voi toki mennäkin hyvin. Pahimmassa tapauksessa pää jää kiinni, kun se isoimpana syntyy viimeiseksi ja sitten ei olekaan paljoa enää tehtävissä.
Itselläni sektio meni todella hyvin ja toivuin nopeasti. Toinen lapsi syntyi alakautta raivotarjonnassa.
Olisi tosi paljon asioita, joita voisin tästä aiheesta välittää itse perätilasynnytyksen (luonnollisesti) läpikäyneenä, yhdessä tukihenkilönä olleena ja naapurin kokemuksen samasta aiheesta kuulleena, mutta en halua kaikkea sitä tänne laittaa, kun viestistä tulisi älyttömän pitkä eikä se vastaisi sitä, että joku puhumalla perehdyttäisi aiheeseen.
Lyhyesti.. omalla kohdalla oli toinen synnytys ja meni monella tapaa paremmin kuin ensimmäinen. Tosin hyvin se meni myös ensisynnyttäjältä, jolle olin doulana, joten minulla vain hyviä kokemuksia perätilasynnytyksistä. Naapurilla myös ensisynnytys ja hyvin meni. Kaikissa tapauksissa synnyttäjä sai valita kumman ottaa. Perätilasynnytykseen, kun lähtee, niin tarvitsee erilaista valmentautumista ja tsemppausta kuin "normaali" synnytykseen..
omaa kokemusta ei ole mutta muutaman tutun on. ÄLÄ MISSÄÄÄN NIMESSÄ SYNNYTÄ ALAKAUTTA PERÄTILa VAUVAA!!. Tottakai jotkut perätila synnytyksetkin menevät hyvin mutta hyvin suuret riskit niissä on. Esim.napanuoran pituutta ei koskaan voida tietää. Mikäli se ei ole tarpeeksi pitkä saattaa katketa kesken syntymän...näin kävi minun tutulleni ja lapsi oli todellisessa vaarassa ja viettikin ensimmäiset päivänsä teholla. Myös omalla lapsellani joka syntyi normaalissa asennossa oli hyvin lyhyt napanuora, joten huonosti olisi käynyt jos perätilassa olisi tullut. Lapsille jää usein perätila synnytyksistä hartia, niska vaurioita jotka pulpahtavat esiin vasta nuoruus tai aikuisiässä. Perätilassa suosittelen kaikille sektiota.
Kiitos kaikille vastauksista! Päätös on hankala. Vauva ei ole kovin iso, joten sen voisi saada hyvin tulemaan alakauttakin. Sektio kuulemma vaikuttaa tuleviin synnytyksiin ja riskeihin. Tässä ei siis päätetä yhden ainoan lapsen "kohtalosta" vaan päätökseni vaikuttaa myös niihin tuleviin.
Saan vielä yhden käännön jos haluan. Jospa se kääntyisi vielä.
Kerron vielä, että esikoinen (perätila) syntyi siis sektiolla, ja toinen ongelmitta alakautta ja vieläpä käynnistettynä! Vaikkei käynnistystä suositellakaan sektion jälkeen. Oma äitini on saanut 4 lasta sektiolla ongelmitta.
Vauvan koolla ei ole sinänsä merkitystä perätilasynnytyksessä, vaan pään koko ratkaisee kaiken. Jos haluat yrittää alatiesynnytystä perätilasta, lantiosi magneettikuvataan, mutta senkään tulos ei ole aivan satavarma.
Itse en missään nimessä halunnut ottaa esikoisen kanssa riskiä, että jokin menisi pieleen synnytyksessä. Riskejä ovat siis, erbin pareesi, muut hermovammat, luunmurtumat, lonkkaluksaatio, hapenpuute, pään jääminen kiinni (jolloin vauva ei selviä), lyhyt napanuora, jolloin istukka saattaa irrota ennen aikojaan. Lähes poikkeuksetta äidille tehdään episiotomia, ja joudut yksin hoitamaan ponnistuksen siihen saakka kunnes koko vartalo on ulkona, jonka jälkeen lääkäri auttaa pään ulos (vaatii lääkäriltä taitoa). Ennen vartalon syntymää ei vauvaan voi koskea, jottei se levitä käsiään ja taivuta päätään (moron refleksi) sisällä ollessaa. Synnytysasento on aina puoli-istuva/selällään ja jalat jalkatuissa.
Tulevia raskauksia tai synnytyksiä on turha vielä sen enempää miettiä, koska on todella harvinaista, että yhden sektion jälkeen tulisi komplikaatioita seuraavien raskauksien tai synnytysten kanssa. Mieti tämänhetkistä tilannetta vain.
Ja vauvanhan tulisi olla alle 3,5-kiloinen, mutta muista, että juuri ennen synnytystä tehdyn ultrankin antama painoarvio saattaa heittää paljonkin. Mulla heitti.
Minä synnytin esikoisen peräedellä eikä ole mitään pahaa sanottavana. Kaikki meni hyvin. Lantio kuvattiin ja sillä perustein alatiesynnytystä suositeltiin. Ei edes puhuttu sektiosta, mikä olis itseä jännittänyt enemmän.