Te, jotka olette lomailleet Taorminassa tänä kesänä, kertokaahan kokemuksianne! Oma matka varattu heinäkuun puoleen väliin. Jos jollakin on tuoreita kokemuksia Splendid-hotellista, niistäkin olisi mukava kuulla. Erityisesti kiinnostaa ilmastoinnin toimivuus (onko pelkkä pöytätuuletin?), sekä se, löytyykö huoneista jääkaappia tai vedenkeitintä.
Omissa suunnitelmissani olisi patikointi Etnalla tai muualla lähiympäristössä. Vinkkejä muista hyviksi havaituista patikointireiteistä otetaan mielellään vastaan. (Castelmola ja Naxos ovat jo tiedossa.)
Kertokaahan myös, mitkä olivat oman matkanne kohokohdat!
Taormina ja Splendid
1
1013
Vastaukset
- viajesx2
Olin viime lokakuussa Splendidissä. Plussaa oli hyvä sijainti. Teimme paljon kävelyretkiä lähiympäristössä. Alhaalla jalkapallokentän takana on mielenkiintoinen hautausmaa, Taorminan kaupunginpuisto on kaunis, vanhan teatterin rauniot ja näköalat oli upeat. Kun lähti Splendidistä kävelemään suorinta reittiä Castelmolaan, tuli aika pian yllättäen portaat vasemmalle ylös ja se olikin myös merkitty katu. Reitti ylös oli jyrkkä, matkalla oli keramiikkapaja jossa taiteilija kertoi mielellään töistään.
Markkinoilla käytiin ja mentiin kävellen alas Naxokseen.
Paikallisbussilla oltiin yhtenä päivänä Cataniassa. Siellä oli paljon hyviä ravintoloita, opiskelijoita ja laittomia siirtolaisia.
Olimme järjestetyllä retkellä Etnalla, menimme vähän yli 2000 metriin. Ylhäällä oli jo lumi. Matkalla oli kivoja kyliä, pistäydyttiin likööritehtaassa.
Splendid on aika vaatimaton hotelli. Meillä oli pieni huone, pieni parveke ja upea näköala merelle ja vuorenrinteille. Meidän huoneessa ei ainakaan ollut jääkaappia eikä vedenkeitintä.
Aamiaishuoneesta oli hyvät näköalat. Aamiainen oli aika vaatimaton.
Matkan kohokohdat oli varmaan upeat maisemat joka puolelle. Tosin Castelmolassa olimme "pilvessä" joten oli aika harmaata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3661996Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751316Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831310- 1361183
- 841053
- 90946
- 48870
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro120867- 48808
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60760