Klooriko värjää veden?????

te.he

Moi. Hankimme kotipihaamme pintamallisen uima-altaan. Allas täytettiin omasta porakaivosta. Pumpun käytyä vuorokauden verran allas oli vihdoin täysi. Tämän jälkeen seurasin ohjeita ja tein ns. shokkikloorauksen. Ongelma alkoi heti kun olin liuottanut kloorin ämpärilliseen vettä ja kaadoin sen tasaisesti altaaseen. Oli niinkuin altaaseen olisi muodostunut vihreä pilvi joka levisi ympäri allasta. Osaako joku sanoa mistä tämä johtuu?? Soitin "uima-altaiden erikoisliikkeeseen" josta olin kloorin ostanut ja kysyin syitä tähän. Vastaus oli että olet jo viides joka kysyy samaa tänä vuonna mutta ei me osata sanoa miksi. Anna pumpun käydä pari päivää niin voi olla että kirkastuu. Loistavaa palvelua "uima-altaiden erikoisliikkeeltä". Nyt pumppu on käynyt viikon ja olen lisännyt kirkastetta ja levänpoistoa mutta vesi on myrkyn vihreää edelleen eikä edes yritä kirkastua. Ph:n mittasin ja se on 7,4 eli pitäisi olla kunnossa. Ilmatkin alkaa olla ihan uintikelpoisia mutta vesi ei ole hirveän houkuttelevaa. Onko muilla käynyt näin ja löytyykö konsteja kirkastaa vesi? Altaassa on 20 000 litraa vettä joten ei viitsisi tyhjentää ja täyttää uudestaankaan koska vesi ei ole limaista eikä haise vaan pelkästään tumman vihreää. Kiitos ideoista

4

3170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vihreää vettä

      Meidän altaassa (6000 litraa) vesi on myös muuttunut vihreäksi eikä tunnu väri kirkastuvan vaikka hiekkasuodatin jauhaa yötä päivää. Allas täytetty vesijohtovedellä toukokuussa ja vesi pysyi siis kirkkaana yli kuukauden.

      Mutta minä en kyllä huomannu yhteyttä kloorin ja värin välillä. Väri vaihtui juhannuksena kun allas oli kovalla käytöllä. Eikä sitä mielestäni juuri silloin kloorattu.

      Ostin kyllä hiljattain uuden purkin pikaklooria... ettei vaan tullu annosteluta siitä juuri ennen juhannusta... pitääpä käydä vähän tutkimassa purkkeja.

      Jos jollakin on tuon värin poistamiskei joku muu konsti kuin veden vaihto, niin olisipa kiva jos kertoisi. Tosin jos väri johtuukin kloorista, niin turhapa sitä sitten on vaihtaakkaan.

      • kahlaajapeto

        Oletteko kokeilleet alumiinisulffaattia, sen pitäisi auttaa tehostamaan suodatusta.


    • Anonyymi

      Tänä vuonna 2025 huhtikuussa täytin altaani 70%:sta 100%:iin ja uusi vesi näköjään sisältää rautaa enemmän, kuin aiempina vuosina. Tällä kertaa myös tavallisesta poiketen lisäsin pH plussaa reilusti - kun yleensä teen sen varoen asteoittain ja odotellen suodatusveden kierron tasaavan pitoisuuden koko veteen. Joten tulin lisänneeksi pH plussaa liikaa ja arvo nousi 7,6:een ja vesi muuttui syvän ruskeaksi pian tehokloorauksen käynnistyttyä. Nyt siis lasken pH-arvoa sopivalla määrällä pH miinusta ja veden ruskea väri alkaa hävitä. Kloorikaan ei vaikuta kuin välillä 7.2...7.4, joten tehoklooraus alkaa vasta kun saan pH:n alemmas. Koska sinun ja neljän muun vesi muuttui vihreäksi, se kertoo siitä, että vedessäsi oli runsaasti mangaania, kun taas tänä vuonna minulla on runsaasti rautaa. Ja aina kun pH-säätöä tekee, niin täytyy malttaa odottaa USEITA TUNTEJA suodattimen pyörittäessä vettä, jotta kontrollimittauksen tulos olisi oikea. Kemikaali leviää veteen hitaasti ollen aluksi vahvaa joissain kohdin ja hyvin laimeaa toisissa kohdin. Jos ei tule huomioineeksi tätä, niin liian aikainen kontrollimittaus antaa esimerkiksi pH 7.4 vaikka se oikeasti onkin 7,6 - kuten minulle nyt kävi. Enin osa karbonaattiliuoksesta luurasi jossain muualla, kuin siinä, mistä otin näytteen... Valttia on olla malttia...

    • Anonyymi

      "Soitin "uima-altaiden erikoisliikkeeseen" ... olet jo viides joka kysyy samaa tänä vuonna mutta ei me osata sanoa miksi."

      Jos olet asioinut Turussa, kannattaa jatkossa asioida sellaisten ihmisten kanssa, jotka eivät "ole siellä vain töissä tienaamassa fyffeä" eli vaihtaa Orikedolta Tuulissuon aluetta tutkia - lähinnä sieltä itäiseltä reunalta... Asiantuntemus on toki olemassa, mutta tarvitaan myös palvelualttius.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      37
      2929
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2304
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1988
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1340
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe