Vinkkejä ensikertalaiselle

-ripa-

Olemme menossa tänä kesänä ensimmäistä kertaa Riikaan. Mihin hotelleista kannattaisi majoittua? Keskitaso riittää, eikä tietenkään mielellään kallis. Ja mieluusti sellainen hotelli, joka olisi keskeisellä paikalla. Tuntuu, ettei uskalla varata mitään, kun ei yhtään hahmota sijaintia, eikä kyllä tasoakaan.

Mitä kannattaisi ottaa huomioon Riiassa reissatessa? Pärjääkö englannilla? Kaikki vinkit ovat enemmän kuin tervetulleita!

6

1235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as

      itse olen käynyt kerran Riiassa viime kesänä. Itse otin bookingin kautta hotellin. Majoituttiin dodo hotellissa, joka oli ihan keskellä "slummia". Hotelli täysin uusi ja palvelu hyvää. Ratikat lähti oven edestä,iso ostoskeskus vajaan kilsan päässä. Suosittelen ehdottomasti ottamaan hotellin vähän kauempaa, jotta näet minkälainen kaupunki oikeasti on. Aika hurja ero on nimittäin keskustan ja ympäristön välillä. Näet ja koet oikean Riian.
      Engalannilla pärjää hyvin ravintolat ja kaupat keskustassa, syrjä seudulla elekielellä. Ravintolat ihania kävelykadun varrella. Keskustan puistoalue on upea. Pelkkiä positiivisia kokemuksia.. Takseissa vaan tarkkana ja sovi hinnat etukäteen. Samoiten rahanvaihto,todella suuria kurssieroja ja ihmeellisiä/hämäriä paikkoja löytyy..
      Jokiristeily kannattaa myös kokea,mutta suurin osa meidän ajasta meni vaan vanhoja rakennuksia ihailessa..

    • 2*kertaa käynyt

      ja vanhasta kaupungista. Meillä oli Old Riga hotel tai jotain sinne päin. Neljä tähteä ja keskellä vanhaa kaupunkia, jossa kaikki kunnon raflat ja nähtävyydet kävelyetäisyydellä. Sieltä pääset kyllä sivummallekin jos haluttaa. Meille riitti zeppeliini- hallit ja samalla suunnalla olevat ostoskeskukset.
      Kukin makunsa mukaan. Takseista ottaisin air balticin vihreät ja punaiset, en muita.
      Rahat vaihdettiin forexissa Suomessa ja visalla maksettiin hotla.

      • Ex Jaanis

        Kyllä parempi kurssi on, kun vaihdat vasta perillä Riiassa. Noin 0,7 molempiin suuntiin. Löytyy kyllä huonon kurssin paikkojakin.
        Kannattaa vilkaista tänne http://rhgs.blogspot.com/

        Hotellien suhteen riippuu paljon mitä haluaa maksaa. Noin kilometri ydinkeskustasta saa huomattavasti
        huokeammalla, ja kuitenkin hotellin laatu pysyy hyvänä eikä tarvi huonolta alueeltakaan valita.


      • juuri palannut
        Ex Jaanis kirjoitti:

        Kyllä parempi kurssi on, kun vaihdat vasta perillä Riiassa. Noin 0,7 molempiin suuntiin. Löytyy kyllä huonon kurssin paikkojakin.
        Kannattaa vilkaista tänne http://rhgs.blogspot.com/

        Hotellien suhteen riippuu paljon mitä haluaa maksaa. Noin kilometri ydinkeskustasta saa huomattavasti
        huokeammalla, ja kuitenkin hotellin laatu pysyy hyvänä eikä tarvi huonolta alueeltakaan valita.

        vaihtaa Suomessa 0,67 kurssilla, mikä oli aika tavallinen myös Riiassa/ Jurmalassa menneellä viikolla, joten kamalasti ei häviä, vaikka jotain vaihtais jo etukäteen. 0,7 kurssia toki löytyy tietyistä paikoista


    • -ripa-

      Kiitos vastauksista. Mielenkiinnolla odotan ensiviikolla alkavaa matkaa.

      • Autoloma saastuttaa!

        >>>Kiitos vastauksista. Mielenkiinnolla odotan ensiviikolla alkavaa matkaa. >>>

        Olen mienaan lähdössä ensi viikolla reissuun, ja taidan ottaa muutaman kilsan päästä hotellin. Keskustaan sitten autolla ja navikoiden tom-tomilla.

        Ja palatessa 1/4-osa halvempaa 95.ta tankkiin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe