Kesäflunssa?

Mitä mieltä?

Tulin kipeäksi viime viikon tiistaina (nyt on saman viikon sunnuntai-ilta).

Alkoi kurkkukivulla. Sitten on räkää riittänyt nenästä ja poskista? Yskimistä ja räkäklimppejä siitä myös. Kuumetta ei ole. Mutta olo on kipeä ja kaikki haisee sairaalle. Ruokahalu minimissä. Keuhkot rohisee vähän. Yleiskunto heikonoloinen.

Soitin Terveysneuvontaan. Sanoivat, että kesäflunssaa on liikkeellä. Että kestää 1-2 viikkoa. Että antibiotit ei auta.

Tämä on v-mäistä!

Jos menisi yksityiselle, saisi kuurin heti. Julkisella puolella eivät anna.

Voiko tämä olla tuberkuloosia?

4

1358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohta 60 v. mies

      On syytä varautua siihen, että on pitkäaikaista laatua kesäflunssa, minulla se on kestänyt jo kolme viikkoa. Alussa oli vähän lämpöä, sitten räkätauti, nyt alkaa jo helpottaa, enää keuhkoissa erittyy limaa, jota pitää kröhistä ulos. Tätä on kestänyt viikon. Hassuinta on, että olin ikäänkuin parantumassa, niin tuli pariksi päiväksi lämpöä. Vaimo selvisi viikossa, kuten ennenkin.
      Ent. työkaverilla yltyi keuhkokuumeeksi asti.
      Pitää olla tarkkana, ettei tule mitään jälkitauteja.

      • Mitä mieltä?

        Tänään 8 päivää sairastettuani (turhaan?) ja tänään myös 4 tuntia kodin, terveyskeskuksen ja sairaalan röntgenin väliä todella kipeänä juostuani sain tietää, että minulla on ainakin paha poskionteloiden tulehdus.

        Keuhkokuvat valmistuu, kun valmistuu? Niistä lääkäri soittelee sitten jonain päivänä ...

        Sain sitten lopulta kuurin poskiin, kun menin lääkärin oven taakse uudestaan odottamaan, enkä suostunut lähtemään kotiin ennen reseptiä, koska röntgenissä näkyi heti, että posket ovat täynnä mätää.

        Terveyskeskuksessa on nykyään täysin 'heidän armoillaan'. Uudet tervis-opit kun on sitä, että ensin olet 2 viikkoa kipeänä ja ilman lääkkeitä - oli sinulla sitten ihan mikä rutto tai tauti tahansa. Näillä uusilla opeilla ja ohjeilla he ajavat ihmiset helvetinmoiseen 'sairasteluputkeen', josta kaikki eivät sitten enää toivukaan entiselleen - tai elämään ylipäätään.

        Kävin sanomassa hoitsulle, jolle minut tänään aamulla ensin passitettiin pitkän puhelimessa kerjäämisen jälkeen 'kuin suurena armona', että "voisitte uskoa ihmisiä täällä, kun he sanovat olevansa oikeasti sairaana". Tämä siis päivän päätteeksi, kun olin vihdoin saanut reseptin. Hoitsu vain mulkoili loukkaantuneena. Hän loukkaantui siitä, että olinkin oikeasti kipeänä.

        Yksityisellä puolella olisin saanut kuurin samana päivänä, eikä olisi mennyt 8 päivää sängyn pohjalla.

        Soitin Ilta-Sanomiinkin, kerroin terveydenhuollon kahtiajaosta/luokkajaosta ja pyysin, että tekisivät siitä jutun.

        Terviksessä oli myös lapsia odottamassa kipeänä.


    • Nainen Kemistä

      Ihmettelin pari päivää vetämätöntä ja voimatonta oloa.
      No, flunssahan se sitten iski päälle! Lievää kurkkukipua ja nuha. Ne kyllä olisivat kestettävissä, vaan kun voimat on täysin nollassa. Että tällainen Juhannusaatto tällä kertaa...
      Kotona pysyttelen - muuta ei voi, enkä tietenkään lähde tarttuttamaan tautia muille.

      Hyvää Juhannusta kaikille - terveille ja sairaille!

    • raitis juhannus

      Jotain flunssaa on nyt liikkeelä, ihmettelin kun lihaksia särki ja poskionteloista valu räkää.
      Kestäny kaks päivää ja koko ajan väsyttää,nyt aivastelen ja välillä kuumeinen olo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3740
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3532
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      94
      3352
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2752
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      72
      2580
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2231
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      51
      1408
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1145
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1122
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1118
    Aihe