objektiivi ei käy vai käykö?

Minulla on Canon eos 300 filmijärkkäri ja siinä objektiivina Sigman 28-200mm. Miksi objektiivi ei toimi Canonin eos 1000D digijärkkärissä?
3259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Saattaa olla että af ei toimi mutta manuaalisesti kyllä. Tai sitten voi olla ettei toimi ollenkaan. Canon pyrkii tekemään runkoonsa aina kaikenlaisia kikkailuja ettei niissä toimisi oikein muut kuin canonin omat objektiivit. Siksi vaihdoin merkkiä kun siirryin filmistä digiin.

Äänestä

Vanhempi Sigma saattaa toimia uudemmassa Canonin rungossa, mutta tarkennuksen osumisesta kohdalleen ei ole takeita...

Viimeksi Sigman objektiivia ostaessani myyjä osasi muistutttaa ettei tarkennus toimi, jos päivitän rungon uudempaan...Toimihan se, mutta tarkensi hiukan taakse...

Äänestä

Oletko kokeillut?
Kyllä se muuten käy, jos se on EF-kiinnityksellä, mutta kun se on Sigma ja vielä vanha ei ole takeita, että se toimisi oikein.
Tarkennus voi heittää ja Cas (värihajonta) voi olla liian suuri. Optinen suorituskykykään ei välttämättä riitä pienikennoiselle rungolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei tiiä kirjoitti:

Minulla on Canon eos 300 filmijärkkäri ja siinä objektiivina Sigman 28-200mm. Miksi objektiivi ei toimi Canonin eos 1000D digijärkkärissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu