Päätin tässä puoli vuotta sitten, että haluan arkkitehdiksi, mutta nyt en tiedä kumpaa halajan enemmän, talojen vai ympäristön suunnittelua. Haluaisin siis kuulla nämä alat paremmin tuntevilta ihmisiltä mitä hyviä ja huonoja puolia sekä eroja on arkkitehdin ja maisema-arkkitehdin ammatissa/näihin ammatteihin opiskelussa.
Itselläni ei olisi opiskelemisen suhteen ongelmia, luen nyt lukiossa fysiikkaa ja pitkää matematiikkaa, mutta voisin vielä hyvin valita lisää maantietoa, kun luulisi maisema-arkkitehtuurin sitä vaativan.
Kiitos kaikille jotka viitsivät vastata!
Arkkitehdiksi vai maisema-arkkitehdiksi?
3
1829
Vastaukset
- Rullatehti
Vanhan koulun miehenä ja molempia hommia tehneenä… Niin, kumpihan onkaan mielenkiintoisempaa? Nykyisin ei ainakaan uusien talojen suunnittelu ole kovin mielenkiintoista.
Maisema-arkkitehdille biologia/ekologia on hyvin keskeinen ala ja tietyt osat maantietoakin, siinä olet oikeassa. Voisin jopa sanoa, että maisema-arkkitehtuuri on luonnontieteellisempää kuin talojen suunnittelu, jossa taas psykologialla ja liiketaloudella on isompi rooli.
Yhdyskuntasuunnittelussa nämä ammattimme kaksi haaraa toimivat niin rinnakkain, yhteistyössä kuin kilpaillenkin.
Mikään ei estäne sinua hankkimasta tutkintoa, jossa on molempia – tai sitten kahta tutkintoa. Maisema-arkkitehti ja sitten lissari, joka on enemmän rakennussuunnittelua? En tunne nykyistä systeemiä.
Saksassa muuten maisema-arkkitehti on tyypillisesti ensimmäinen konsultti, joka palkataan. Opiskella voi muuallakin kuin Suomessa!- Luova tyttö
Kiitos paljon vastauksestasi!
Olen harkinnutkin ulkomailla opiskelua, mutta täällä Suomessa se olisi vain halvempaa. Pitää ottaa selvää, miten esimerkiksi tuollainen kahden eri tutkinnon tekeminen/yhdistäminen onnistuisi. Ainakaan lukupään ei pitäisi olla esteenä, sen verran kiinnostunut arkkitehtuurista olen.
- Maisema tietysti
Hei, nyt olet varmasti hakemassa jompaan kumpaan?
Jos haluat maisema-arkkitehdiksi, suosittelen ulkomaisia opintoja ehkä kuitenkin pohjoisilla leveyksillä kuitenkin...
Nimittäin alan arvostus on ulkomailla suurempi kuin Suomessa ja alan harjoittajia enemmän.
Arkkitehtuuri on ihan mukavaa myös, suosittelen Tamperetta ja Oulua lämpimästi aloitteleville arkkitehdeille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761172- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927