näyttö vai näytönohjain?

123454321

Acer 5315 läppäristäni meni näyttö pimeäksi 2v käytön jälkeen, avattaessa toimii parin sekunnin ajan, mutta siten että kuvasta näkyy vain puolet ja toinen puoli sumeana. Sitten taas pimenee. Onkohan kyseessä näytön vai näyttiksen rikkoutuminen? Ei enää ikinä Aceria.

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikkaisin että näytönohjaimen tuuletin on hajonnut ja sitäkautta myös näytönohjain mennyt rikki.
      Toisaalta turha syyttä Aceria. Se on vain koneen kokooja eri osista. Acer tee ainoataan osaa koneeseensa se vain kokoaa ne. Paras on kun tekee/teettää itse erillisistä osista jolloin ei ole säästelty vääristä alueista.

      Pöytäkoneen vankkumaton fani :D Ei tarvi niin pelätä jos joskus meneekin 30€ näppis tai näyttö, kaikki on helpompaa vaihtaa.

    • testata tuo

      ongelma. Läppäri kiinni ulkoiseen näyttöön (monitori tai televisio). Jos ulkoisella näytöllä näkyy sama vika kuin läppärin omalla, niin silloin näytönohjain on rikki. Ja jos normaali kuva näkyy ulkoisella näytöllä, niin silloin tietysti läppärin oma näyttö on rikki.

      Molempien vikojen korjauttaminen on niin kallista, ettei kannata kaksi vuotta vanhaan läppäriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe