kuivauskaappi-onko tarpeellinen?

simpukka

rakennamme uutta omakotitaloa, ja mietinnässä on kuivauskaapin hankinta. Omaa kokemusta tuosta kaapista ei ole, mutta sukuloidessamme Ruotsissa, on se siellä päivittäisessä käytössä. Miten on, onko turha investointi vai järkiostos?

6

3412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • junnu

      vaan kuivausrumpu , paaaljon parempi .

    • sopuli
    • maikki

      En tiedä onko kuivauskaappi (tai muu kuivaaja) tarpeellinen, riippuu siitä miten paljon pyykkiä "tuotetaan" ja pestään, onko muita kuivaustiloja jne.

      Mutta jos jonkun kuivauslaitteen hankkisin, olisi se ehdottomasti kuivauskaappi. Siinä nääs pyykki kuivuu myös ilman sähköä toisin kuin rummussa. Ja kaappi on muutenkin monikäyttöisempi.

      Tässä elämäntilanteessa sähkön "tuhlaaminen" pyykin kuivattamiseen tuntuu tyhmältä. Kuivaahan se pyykki itsestäänkin, vähän hitaammin tosin. Mutta minullahan on aikaa odotella. :)

      • Jocu

        Sitä ei pidä koskaan harrastaa. Sähkön tekeminen varsinkin ydinvoimalla on niin suuritöistä, että kyllä siinä puuhassa oppii sähköä kunnioittamaan.


    • Eero

      Jos nykyiseen saisin mahtumaan niin ehdottomasti! Jos perheessä on urheilun harrastajia niin esim. sateen kastelemia varusteita ei aina kannata pestä vaan kaappiin kuivumaan ja voila!

    • huolto

      kuivauskaappi on halvempi korjata, ja kuluttaa vähemmän vaatteita, rumpu taas on tehokkaampi ja poistaa irtonukkaa vaatteista.
      itse valitsisin kai kaapin jos pitäis valita.

      rummun yksi etu on, että kondensoivan sellaisen voi asentaa myös tilaan jossa ei ole hormia ulos. kaappi vaatii aina hormin. ja kondensoiva rumpu saattaa säästää hieman lämmityskuluissa talvella, koska koneen lämmittämä ilma jää huoneistoon.
      kuivauskaapin kaikki tuottama lämpö siirretään suoraan ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6514
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3890
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3305
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      378
      1783
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1043
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe