mihin pitää varautua? vetarit ja ruosteko?
onko sähkövikoja?
paljonko hihnan vaihtoväli pyöriikö vesipumppu samalla? paljon maksaa hihnan vaihto?
onko sähkövikoja?
paljonko hihnan vaihtoväli pyöriikö vesipumppu samalla? paljon maksaa hihnan vaihto?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
eli tarviiko kuulosuojaimia
no saako polttimot itse vaihdettua.
menen ens viikolla zekkaan tapauksen siksi kiinnostaa
Focus 1 (Facelift) 2004:
Ovien alareunan kittisaumat.
Kuulostele vetareita.
Polttimot saa vaihdettua itse, jos käsi ei ole normaalia suurempi.
Katsele myös 2.0i-malleja, niissä ei ole vetariongelmaa ja jakohihnan vaihto 160 000 km/ 10 vuotta. Ja liikahtaa ihan eri tavalla kuin tylsä 1.6.
Huono tekniikka, älä osta ainakaan focus 1:stä noilla pikku-tekniikoilla. Niistä löytyy jos jonkin näköstä ongelmaa ja on tosi tylsiä ja laiskoja motteja. Niinkuin edellä mainittiin, kannattaa katsella noita 2.0l-malleja vaan.
2.0 Focuksessa myös vetariongelmia ellei niitä ole aikoinaan liimattu. Huolto-ohjelman mukaan jakohihna vaihdetaan 160tkm / 10v, todellisuudessa hihna kestää mutta kiristäjä ja rullat eivät. Eli kannattaa vaihtaa aikaisemmin. Itselläni 9v ja 100tkm, rullat ja kiristin oli jo ihan lopussa. Kannattaa tarkistaa myös ohjaustehostajan pumpun kunto, näkyykö vuotoja.
Ei tuo 2.0 mikään raketti ole.. Tietty ripeämpi kuin 1.6.
04 sesta en niin tiedä mutta oma 06 ajettu rapiat 100 000 on aivan ok peli, no ehkä tuo niin sanottu meluhaitta on mutta ei häiritse, sekin tietysti on mihin vertaa :)) mutta kuulo on vielä tallella MITÄ :))
ja kone on 1.6 ja kyllä kiihtyy ja kerkiää :))
yllätyin 2l pienestä kulutuksesta sehän on lähes sama kuin 1.6. miten mahd! tottakai se mieeluummin. 15000/8v näyttäs olevan pienemmässä vaihtoväli. joo katsoin kittisaumat mutta kun kiire oli niin ei hallissa niin tarkkaan. likasena ne ainakin oli ja myyjän mieelestä ei ollut ruostetta. onkos hihnojen vaihtohintoja tiedossa
ainakin paikalta lähtee, no kierroksiatietty.
on tullut 04 ja 05 malleissa vai oliko se 05&06 kun malli vaihtui.onko takatiloissa tullut yhtään levennystä?
tekniikka heikompi???