Mahdollisimman pienisaumainen kattopaneeli (tai saumaton?)

kierokatto

Meillä on yläkerrassa juosten kusten tehty gyproc-katto eli on niin epätasainen ja heittää niin paljon että ihan turha sitä yrittää paklata tasaiseksi (toki tämä on vaan minun mielipide). Eli paneeli olisi nyt hakusessa mutta vaimo ei pidä paneeleista yhtään ja haluaisi että etsisin jonkun mahdollisimman pienisaumaisen vaihtoehdon. Onko sellaista? Eli paneelia joiden reunat eivät olisi pyöristetty tms. ja jotka pontattaisiin mahdollisimman tarkasti kiinni toisiinsa (vähän niinkuin laminaatti tms.) niin että väliin ei juuri rakoa jäisi.

Ehdotuksia kiitos.

4

3013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfg fd g dg df

      kaikenmaailman kattolevyjä. Oikaise ny kuitenkin se katto rimoittamalla ja kiilaamalla, ennen kuin alat uutta asentamaan. Kandee muuten kattoa, että saumat on valon suuntaisesti, käytännössä siis ikkunaseinää kohti. Ei kattoa kannata alkaa hirveästi kitillä tai silotteella oikomaan, hankalaa ja lopputuloskin voi olla mitä tahansa.

      Vaan, ei käynyt mielessä vetää jokin röpelöpinnoite telalla? Siinä ei pienet heitot näy ei ees isot.

    • KirveMiäs--52

      on olemassa, joissa on monte mallia, käväise kaupassa katsomassa.

      • alaponttikiinni

        ponttilauta nurinperin .


    • Alhimiq

      Ehdottaisin stretch-sisäkattoa, jossa sauma on miltei näkymätön ja katosta tulee mahdollisimman tasainen ja virheetön. Sitä ei tarvi huoltaa ja tuote kestää kauan. Sille annetaan jopa 10 v takuu. Vanhaa kattoa ei tarvitse alkaa repii pois ja katto on edullinen.

      Parasta tässä on, että pystyy luomaan aivan omanlaisen katon, ei tarvitse välttämättä tehdä tavallista tasaista valkoista kattoa.

      Vilkaise tuolla kuvia. finstudio.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4892
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe