Voiko huoletta tähän vuodenaikaan kylvää nurmikon?
nurmikon kylvö
1
923
Vastaukset
- Gardener
Kyllä voi. 15.6.-15.8. välisellä ajalla maan kuivumisen vaara on kuitenkin suurimillaan, joten jos kylvö suoritetaan tuon ajanjakson aikana, on äärimmäisen tärkeää pitää kasvualusta kosteana.
Jos olet aikeissa perustaa täysin uuden nurmen, aloita työt pohjan parannuksesta: kaikki kannot ja suuret kivet on saatava pois, jotteivat ne haittaa nurmen leikkausta. Levitä n. 20 cm:n paksuinen multakerros pohamaan päälle, riippuen toki siitä kuinka multavaa paikanapäällä oleva pohja on. On äärimmäisen tärkeää muistaa tiivistää pohja ennen siementen kylvöä, jottei kuoppia pääse syntymään.
Nurmikonsiementen kustannukset ovat melko mitättömät, joten korkealaatuisia siemeniä kannattaa käyttää. Peruskylvömäärä on noin 2,5 kiloa/aari. Siemenet voi kylvää käsin tai työhän tarkoitetulla kylvökoneella, jolla saa varmasti tasaisen ja hyvän kylvötuloksen. Kylvökonetta voi tiedustella siementen myyjältä.
Jos kylvät käsin, ota huomioon tuulen suunta. Vastatuuleen ei koskaan kannata kylvää, sillä silloin siemenet lentävät "harakoille". On myös äärimmäisen tärkeää, ettei kylvä liian tiheään, eikä myöstään liian vähän. Liian tiheä kylvös tukehduttaa itämisen ja liian harva kylvö taas ei ole järin kaunis.
Kylvön jälkeen siemenet peitetään kevyesti piikki- tai rautaharavalla. Siemeniä ei tarvitse syvälle peittää, vaan 1-2 cm riittää. Kaikkia siemeniä ei kuitenkaan kannata yrittää peittää, vaan ne voivat jäädä mullan pinnalle. Lopuksi kylvöalue jyrätään uudelleen, jolla varmistetaan siementen sitoutumisen maahan ja saamaan siitä tarvitsemansa itämiskosteuden. Uudesta, 7:cm:n mittaisesta nurmesta leikataan 2-3 cm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998