Milloin koira luokitellaan..

.. kääpiöroduksi, pieneksi, keskikokoiseksi ja isoks? Kiloina ja säkäkorkeus?
3114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se on katsojan silmissä. Seura- ja kääpiökoiraryhmänkin rodut eivät perustu vain kokoon, vaan myös muihin ominaisuuksiin, kuten työskentelykykyyn.

Äänestä

Koirille ei (ónneksi) ole vielä EU -direktiiviä noiden asioiden suhteen ;-)

Kysytkö pelkästä uteliaisuudesta vai onko takana joku ihan oikea ajatus?

Äänestä

Tässäpä eräs luokitus.

http://www.trainpetdog.com/dog-breed-size-chart.html#giant

Itse aikoinani ihmettelin, että dobermann luokitellaan 'vain' keskikokoiseksi koiraksi, mutta selitys lienee siinä, että sen massa ei kuitenkaan ole lähestulkoonkaan samaa luokkaa kuin raskaiden karvaturrien, vaikka se säkäkorkeutensa puolesta melko kookas onkin. Eli yleensä näissä luokituksissa otetaan huomioon sekä säkäkorkeus että massa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koko?? kirjoitti:

.. kääpiöroduksi, pieneksi, keskikokoiseksi ja isoks? Kiloina ja säkäkorkeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu